Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přijeďte vlakem nebo autobusem, radí organizátoři Aviatické pouti

  11:27aktualizováno  11:27
Dopravně velmi složitá sobota čeká Pardubice. Na letišti se koná Aviatická pouť a na sousedním závodišti zase velký dětský den. Pořadatelé i policie prosí návštěvníky obou akcí, aby vsadili na hromadnou dopravu. Zácpy a dlouhé kolony aut jsou totiž jisté.

Kritické místo pardubické dopravy u Parama čeká v sobotu další nápor aut. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Práce na rozšíření silnice u rafinerie Paramo, rozkopaná křižovatka v Nemošicích. K tomu dvě masové akce pro tisíce lidí v těsném sousedství a předpověď letního počasí jako přídavek.

Podmínky pro sobotní kolaps dopravy v Pardubicích jsou splněny beze zbytku. „Nasadíme maximum policistů, ale i tak je jasné, že zácpy budou. Kdo může, měl by v co největší míře vsadit na hromadnou dopravu,“ uvedl Kamil Vařečka z pardubického oddělení Policie České republiky.

Za krizové místo se už dopředu dá označit nadjezd mezi sídlištěm Dukla a závodištěm. Právě přes něj projede drtivá většina hostů dětského dne i Aviatické poutě.

Když budou řešit VIP, doprava zkolabuje

„Mám strach, že pořadatelé budou řešit, kdo je VIP, ti totiž budou moci vjíždět přímo do obou areálů. Nahoře se to mezi tím bude kumulovat a doprava zkolabuje,“ věští jeden ze scénářů šéf odboru dopravy pardubické radnice Vladimír Bakajsa.

Hlavní nápor lidí se dá čekat právě při vstupu na letiště. Vždyť třeba loni navštívilo Aviatickou pouť na dvacet tisíc lidí. Její pořadatelé se proto snaží všemožně přesvědčit návštěvníky, aby přijeli vlaky nebo autobusy.

„Dopravní podnik města Pardubic nám vyšel vstříc a v sobotu i v neděli bude jezdit z centra města kolem nádraží přímo k letišti bezplatná kyvadlová doprava. Hlavně pro pardubické účastníky je ideálním řešením dopravy,“ uvedl hlavní pořadatel jubilejní 25. Aviatické pouti v Pardubicích Jaroslav Janda.

Dráhy svezou lidi až k ranveji po vojenské vlečce

Další zajímavou možnost nabízejí České dráhy. Ty jsou totiž schopné dovézt hosty po vojenské vlečce až přímo k ranveji speciálními motoráčky.

„Loni byl o tento způsob přepravy velký zájem. Motoráky budou vyjíždět ze zastávky Pardubice-Závodiště a po skončení akce zase budou vozit návštěvníky zpět. Budou nasazeny také nízkopodlažní stroje Regionova, které umožňují i třeba pohodlnou přepravu kočárků,“ uvedla za pořadatele Majka Schillerová.

Navíc organizátoři poutě mají domluvu s Českými drahami na tom, že ten, kdo bude cestovat na akci vlakem, může výrazně ušetřit. Dostane totiž slevu na zpáteční jízdné. Stačí si potvrdit jízdenku u stánku ČD přímo v areálu letiště.

„Loni k nám vlakem přijelo zhruba sedm tisíc návštěvníků. Budeme jenom rádi, když to číslo bude letos minimálně stejné,“ uvedla Majka Schillerová.

Ten, kdo přece jen musí do Pardubic dorazit autem, může využít parkování přímo na silnici I/37, která vede od Parama směrem na Chrudim. Musí však počítat s tím, že se provizorní parkoviště bude od rána rychle plnit.

„Silnice bude parkujícím řidičům k dispozici v sobotu i v neděli od 8 do 20 hodin. Apeluji ale na všechny s tím, že ji bude skutečně nutné nejpozději v osm večer vyklidit, abychom obnovili provoz,“ doplnil za policii Kamil Vařečka s tím, že jeho lidé budou sloužit i přímo v areálu letiště. „Každý rok tam řešíme hlavně předání ztracených dětí,“ uvedl.

Vyražte s časovou rezervou, doporučují pořadatelé

Urychlovat situaci na silnicích budou i samotní pořadatelé. Ti nabádají lidi, aby dorazili co nejdříve. Letový program začíná v pravé poledne, ale hodně toho bude k vidění už od rána, kdy se areál otevírá.

„Hosté by měli přijet s dostatečným předstihem, včas tak zaparkují a vyhnou se zácpám na silnicích a hlavně - stihnou to do dějiště Aviatické pouti před zahájením programu. Policie, organizátoři a informační značení budou zajišťovat navádění aut k vyhrazeným parkovacím prostorům,“ uvedli pořadatelé, kteří navíc nabízejí ještě jednu netradiční možnost, jak se na letiště dostat.

Od Uni Hobby marketu (vedle Alberta) bude v sobotu i v neděli létat vrtulník, který bude moci nabrat vždy tři pasažéry. Nezvyklá kyvadlová doprava přímo na letiště bude trvat šest minut a každý zájemce za ni dá 700 korun. Platbu je možné provést hotově, nebo kartou. Více informací o pouti najdou zájemci na www.aviatickapout.cz.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz