Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přijeďte vlakem nebo autobusem, radí organizátoři Aviatické pouti

  11:27aktualizováno  11:27
Dopravně velmi složitá sobota čeká Pardubice. Na letišti se koná Aviatická pouť a na sousedním závodišti zase velký dětský den. Pořadatelé i policie prosí návštěvníky obou akcí, aby vsadili na hromadnou dopravu. Zácpy a dlouhé kolony aut jsou totiž jisté.

Kritické místo pardubické dopravy u Parama čeká v sobotu další nápor aut. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Práce na rozšíření silnice u rafinerie Paramo, rozkopaná křižovatka v Nemošicích. K tomu dvě masové akce pro tisíce lidí v těsném sousedství a předpověď letního počasí jako přídavek.

Podmínky pro sobotní kolaps dopravy v Pardubicích jsou splněny beze zbytku. „Nasadíme maximum policistů, ale i tak je jasné, že zácpy budou. Kdo může, měl by v co největší míře vsadit na hromadnou dopravu,“ uvedl Kamil Vařečka z pardubického oddělení Policie České republiky.

Za krizové místo se už dopředu dá označit nadjezd mezi sídlištěm Dukla a závodištěm. Právě přes něj projede drtivá většina hostů dětského dne i Aviatické poutě.

Když budou řešit VIP, doprava zkolabuje

„Mám strach, že pořadatelé budou řešit, kdo je VIP, ti totiž budou moci vjíždět přímo do obou areálů. Nahoře se to mezi tím bude kumulovat a doprava zkolabuje,“ věští jeden ze scénářů šéf odboru dopravy pardubické radnice Vladimír Bakajsa.

Hlavní nápor lidí se dá čekat právě při vstupu na letiště. Vždyť třeba loni navštívilo Aviatickou pouť na dvacet tisíc lidí. Její pořadatelé se proto snaží všemožně přesvědčit návštěvníky, aby přijeli vlaky nebo autobusy.

„Dopravní podnik města Pardubic nám vyšel vstříc a v sobotu i v neděli bude jezdit z centra města kolem nádraží přímo k letišti bezplatná kyvadlová doprava. Hlavně pro pardubické účastníky je ideálním řešením dopravy,“ uvedl hlavní pořadatel jubilejní 25. Aviatické pouti v Pardubicích Jaroslav Janda.

Dráhy svezou lidi až k ranveji po vojenské vlečce

Další zajímavou možnost nabízejí České dráhy. Ty jsou totiž schopné dovézt hosty po vojenské vlečce až přímo k ranveji speciálními motoráčky.

„Loni byl o tento způsob přepravy velký zájem. Motoráky budou vyjíždět ze zastávky Pardubice-Závodiště a po skončení akce zase budou vozit návštěvníky zpět. Budou nasazeny také nízkopodlažní stroje Regionova, které umožňují i třeba pohodlnou přepravu kočárků,“ uvedla za pořadatele Majka Schillerová.

Navíc organizátoři poutě mají domluvu s Českými drahami na tom, že ten, kdo bude cestovat na akci vlakem, může výrazně ušetřit. Dostane totiž slevu na zpáteční jízdné. Stačí si potvrdit jízdenku u stánku ČD přímo v areálu letiště.

„Loni k nám vlakem přijelo zhruba sedm tisíc návštěvníků. Budeme jenom rádi, když to číslo bude letos minimálně stejné,“ uvedla Majka Schillerová.

Ten, kdo přece jen musí do Pardubic dorazit autem, může využít parkování přímo na silnici I/37, která vede od Parama směrem na Chrudim. Musí však počítat s tím, že se provizorní parkoviště bude od rána rychle plnit.

„Silnice bude parkujícím řidičům k dispozici v sobotu i v neděli od 8 do 20 hodin. Apeluji ale na všechny s tím, že ji bude skutečně nutné nejpozději v osm večer vyklidit, abychom obnovili provoz,“ doplnil za policii Kamil Vařečka s tím, že jeho lidé budou sloužit i přímo v areálu letiště. „Každý rok tam řešíme hlavně předání ztracených dětí,“ uvedl.

Vyražte s časovou rezervou, doporučují pořadatelé

Urychlovat situaci na silnicích budou i samotní pořadatelé. Ti nabádají lidi, aby dorazili co nejdříve. Letový program začíná v pravé poledne, ale hodně toho bude k vidění už od rána, kdy se areál otevírá.

„Hosté by měli přijet s dostatečným předstihem, včas tak zaparkují a vyhnou se zácpám na silnicích a hlavně - stihnou to do dějiště Aviatické pouti před zahájením programu. Policie, organizátoři a informační značení budou zajišťovat navádění aut k vyhrazeným parkovacím prostorům,“ uvedli pořadatelé, kteří navíc nabízejí ještě jednu netradiční možnost, jak se na letiště dostat.

Od Uni Hobby marketu (vedle Alberta) bude v sobotu i v neděli létat vrtulník, který bude moci nabrat vždy tři pasažéry. Nezvyklá kyvadlová doprava přímo na letiště bude trvat šest minut a každý zájemce za ni dá 700 korun. Platbu je možné provést hotově, nebo kartou. Více informací o pouti najdou zájemci na www.aviatickapout.cz.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Pardubický kraj vybuduje z Automatických mlýnů novou galerii

Automatické mlýny v Pardubicích

Pardubičtí krajští zastupitelé v úterý rozhodli, že za 22,5 milionu koupí od soukromých vlastníků hlavní budovu...

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Najdete na iDNES.cz