Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Žena zemřela pár hodin po porodu, policie z její smrti viní primáře

  • 38
Porod císařským řezem v chrudimské nemocnici v září 2014 nedopadl dobře. Mladá žena zemřela a policie dospěla k závěru, že její smrt zavinil primář tamní gynekologie Tomáš Pavlíček. Od loňského října případ řeší okresní soud.

„Obžalovaného viníme ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. Vzhledem k citlivosti této kauzy, následkům i okolnostem i s ohledem na to, že probíhá hlavní líčení, průběžné informace podávat nebudeme,“ uvedla státní zástupkyně Vladimíra Kološová.

Okresní soud v Chrudimi se snaží rozplést okolnosti, které tragédii předcházely a míru zavinění primáře Pavlíčka. Je to ale komplikovaný a nepřehledný případ. Soudní znalci se například neshodli ani na tom, proč žena zemřela. Obžaloba se opírá o zjištění, že smrt způsobil hemoragický šok - následek velké ztráty krve.

Obhajoba zase předvolala znalce v oboru gynekologie, který hovoří o embolii způsobené plodovou vodou. Státní zástupkyně však namítla, že není oprávněn se vyjadřovat k příčině smrti.

Zcela jisté je, že po porodu císařským řezem mezi druhou a třetí hodinou odpoledne pacientka dál krvácela.

„Operace proběhla dobře, ale došlo k vnitřnímu krvácení, které se soustředilo do hematomu (výron krve, pozn. red.),“ řekl lékařův obhájce Pavel Jelínek. Podle něj se krvácení v odpoledních hodinách zastavilo a pacientku nebylo nezbytné okamžitě operovat.

„Že se to jednou bude muset operovat, za dva, za tři či pět dní, až se stabilizuje její stav, bylo jasné. Ale hematom ji neohrožoval na životě,“ uvedl Jelínek.

Operovat, nebo ne? Primář operaci odložil

Primář Tomáš Pavlíček, který se kolem desáté hodiny večer přišel podívat na pacientku, dospěl k závěru, že se její stav nezhoršuje. I s ohledem na výsledky rozboru krve.

„Výsledky jsem si nechal dělat pravidelně a rychle za sebou, abychom viděli dynamiku vývoje,“ uvedl před soudem Tomáš Pavlíček.

Soudní znalec pro gynekologii a porodnictví Pavel Čepický v úterý u soudu prohlásil, že chápe, proč se Pavlíček snažil operaci pacientky odsunout až na ráno. Šlo prý o náročný a riskantní zákrok, který vyžadoval kvalitní lékaře. Ti podle něj nebyli v okresní nemocnici k dispozici.

„Určitě operaci zvažoval a ptal se, zda ty hodnoty jsou takové, že je nutné operovat. Odpověděl si, že ne, a já s ním souhlasím,“ uvedl Čepický. Dodal, že na špičkově obsazeném pracovišti by patrně bylo rozhodnutí jiné.

Když primář odešel, stav ženy se zhoršil

Pavlíček odešel domů, ovšem kolem půlnoci se stav pacientky prudce zhoršil. Lékaři dali dohromady operační tým a provedli operaci. Pacientka však nakonec zemřela.

Soud si od loňského října už předvolal lékaře i zdravotní sestry z chrudimské nemocnice a také vyslechl několik soudních znalců. Snaží se zjistit přesný průběh léčby, ale řeší i to, zda někdo dodatečně neupravoval zdravotní dokumentaci.

Ukázalo se také, že od chvíle, kdy se pacientce o půlnoci přitížilo, uběhla poměrně dlouhá doba do příchodu zkušeného lékaře.

„Uplynulo čtyřicet minut. Nekladu to nikomu za vinu. Byla to nešťastná shoda okolností,“ uvedl Čepický.