Policisté zajišťují auta kvůli podezření na rušičku radaru. Ilustrační foto

Policisté zajišťují auta kvůli podezření na rušičku radaru. Ilustrační foto | foto: Policie ČR

Kvůli rušičkám a výmluvám začali policisté řidičům zabavovat auta

  • 3
Pardubickým policistům došla trpělivost s řidiči, kteří používají rušičky radarů na měření rychlosti. Začali proto využívat práva auto jim zabavit. To potom putuje ke znalcům, kteří ho mohou zkoumat tak dlouho, jak je potřeba.

I když na zabavení auta mají policisté právo už delší dobu, teprve teď ho začali oživovat. V poslední době totiž narazili hned na několik řidičů, kteří měli v autě namontovaný antiradar.

Pět případů, kdy mohou policisté zabavit auto

1. Opakované pití alkoholu Policisté mohou auto zabavit, pokud chytí už poněkolikáté opilého řidiče. Pokud má navíc zákaz řízení, policisté mu auto jednoduše zabaví.

2. Popírání účasti u nehody
Pokud jsou si jistí, že řidič nehodu spáchal, a on jim tvrdí opak, mohou mu auto zabavit a předat znalcům, kteří zjistí, zda auto u nehody bylo, nebo ne.
3. Nelegální rušička Když je v autě namontovaná rušička, která brání řidiče změřit. Protože takový přístroj je nelegální, musí řidič opustit svůj vůz a dostane ho nejdříve z 48 hodin.
4. Nebezpečná závada na voze
V případě, že policejní hlídka zastaví auto, které má vážnou závadu a policisté ji najdou, řidič nesmí dál pokračovat v jízdě.
5. Řízení bez řidičáku Pěšky musí pokračovat i ten, kdo usedl za volant přesto, že nemá řidičský průkaz nebo má zákaz řízení. Pokud se řidič nenechá přesvědčit, že dál jet nemůže, policisté mohou auto zajistit proti pohybu.

Nemohli jim změřit rychlost, a protože jsou aktivní rušičky radarů zakázané, nakonec jim zabavili rovnou celá auta. Pomohl jim v tom znalec z magistrátu, který je připraven kdykoli vyjet a vyhodnotit, co s vozem je.

Znalec přijede nejen kvůli zabudovaným rušičkám, ale i když se řidič vymlouvá třeba na to, že mu selhaly brzdy. "Snažíme se být pružní a v naléhavých případech vyjet třeba i ve tři hodiny ráno," říká Leoš Staněk, vedoucí oddělení přestupků pardubického magistrátu, který jezdí testovat se znalci.

Za rušičku hrozí až stotisícová pokuta

Za zapnutou aktivní rušičku hrozí ve správním řízení až stotisícová pokuta. Policisté chtěli auta změřit, místo údajů o rychlosti jim ale přístroj ohlásil chybu. Shodou okolností během jediné hodiny zastavili hned dva podezřelé řidiče.

"V obou případech se jednalo o osobní automobil značky Volkswagen. Jeden z nich byl Touareg, druhý Passat," uvedla tisková mluvčí policie Pardubického kraje Eva Maturová.

Pracovníci magistrátu obě auta zajistili. "Přímo na místě byl přítomen i soudní znalec, který provedl předběžné ohledání obou automobilů," uvedla Maturová.

Zabavené auto mohou znalci zkoumat tak dlouho, jak je potřeba. Žádnou lhůtu nemají. Přesto se prý snaží vůz co nejdříve vrátit majiteli. "Zadržet se dá všechno, od kusu papíru až po auto, musíme učinit všechno proto, aby to trvalo co nejkratší dobu. Znalec se snaží do 48 hodin provést zkoumání," vysvětlil Petr Kramář.

Oběma řidičům, kteří měli v autě zapnutou rušičku, auta vrátili do čtyřiadvaceti hodin.

Souhlasíte se zabavováním aut policisty ve výše uvedených případech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 3. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 483
Ne
Ne 320