Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli rušičkám a výmluvám začali policisté řidičům zabavovat auta

  9:39aktualizováno  9:39
Pardubickým policistům došla trpělivost s řidiči, kteří používají rušičky radarů na měření rychlosti. Začali proto využívat práva auto jim zabavit. To potom putuje ke znalcům, kteří ho mohou zkoumat tak dlouho, jak je potřeba.

Policisté zajišťují auta kvůli podezření na rušičku radaru. Ilustrační foto | foto: Policie ČR

I když na zabavení auta mají policisté právo už delší dobu, teprve teď ho začali oživovat. V poslední době totiž narazili hned na několik řidičů, kteří měli v autě namontovaný antiradar.

Pět případů, kdy mohou policisté zabavit auto

1. Opakované pití alkoholu Policisté mohou auto zabavit, pokud chytí už poněkolikáté opilého řidiče. Pokud má navíc zákaz řízení, policisté mu auto jednoduše zabaví.

2. Popírání účasti u nehody
Pokud jsou si jistí, že řidič nehodu spáchal, a on jim tvrdí opak, mohou mu auto zabavit a předat znalcům, kteří zjistí, zda auto u nehody bylo, nebo ne.
3. Nelegální rušička Když je v autě namontovaná rušička, která brání řidiče změřit. Protože takový přístroj je nelegální, musí řidič opustit svůj vůz a dostane ho nejdříve z 48 hodin.
4. Nebezpečná závada na voze
V případě, že policejní hlídka zastaví auto, které má vážnou závadu a policisté ji najdou, řidič nesmí dál pokračovat v jízdě.
5. Řízení bez řidičáku Pěšky musí pokračovat i ten, kdo usedl za volant přesto, že nemá řidičský průkaz nebo má zákaz řízení. Pokud se řidič nenechá přesvědčit, že dál jet nemůže, policisté mohou auto zajistit proti pohybu.

Nemohli jim změřit rychlost, a protože jsou aktivní rušičky radarů zakázané, nakonec jim zabavili rovnou celá auta. Pomohl jim v tom znalec z magistrátu, který je připraven kdykoli vyjet a vyhodnotit, co s vozem je.

Znalec přijede nejen kvůli zabudovaným rušičkám, ale i když se řidič vymlouvá třeba na to, že mu selhaly brzdy. "Snažíme se být pružní a v naléhavých případech vyjet třeba i ve tři hodiny ráno," říká Leoš Staněk, vedoucí oddělení přestupků pardubického magistrátu, který jezdí testovat se znalci.

Za rušičku hrozí až stotisícová pokuta

Za zapnutou aktivní rušičku hrozí ve správním řízení až stotisícová pokuta. Policisté chtěli auta změřit, místo údajů o rychlosti jim ale přístroj ohlásil chybu. Shodou okolností během jediné hodiny zastavili hned dva podezřelé řidiče.

"V obou případech se jednalo o osobní automobil značky Volkswagen. Jeden z nich byl Touareg, druhý Passat," uvedla tisková mluvčí policie Pardubického kraje Eva Maturová.

Pracovníci magistrátu obě auta zajistili. "Přímo na místě byl přítomen i soudní znalec, který provedl předběžné ohledání obou automobilů," uvedla Maturová.

Zabavené auto mohou znalci zkoumat tak dlouho, jak je potřeba. Žádnou lhůtu nemají. Přesto se prý snaží vůz co nejdříve vrátit majiteli. "Zadržet se dá všechno, od kusu papíru až po auto, musíme učinit všechno proto, aby to trvalo co nejkratší dobu. Znalec se snaží do 48 hodin provést zkoumání," vysvětlil Petr Kramář.

Oběma řidičům, kteří měli v autě zapnutou rušičku, auta vrátili do čtyřiadvaceti hodin.

Souhlasíte se zabavováním aut policisty ve výše uvedených případech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. ledna 2011. Anketa je uzavřena.

Ano 483
Ne 320

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz