Desítky milionů korun chybí oproti původním odhadům v městských a obecních pokladnách napříč Pardubickým krajem. Ilustrační foto.

Desítky milionů korun chybí oproti původním odhadům v městských a obecních pokladnách napříč Pardubickým krajem. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Městům chybí miliony, tenčí se příjmy od státu i od podnikatelů

  • 18
Od začátku roku se města potýkají s propadem výběru daní. V pokladnách chybějí miliony korun v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Obce přesto věří, že se jejich rozpočty nepoloží.

Loni přiteklo od daňových poplatníků do pokladny pardubického magistrátu za první dva měsíce roku 178 milionů korun. Letos to bylo jen 152 milionů. Řečí statistiků, příjem města zaznamenal meziroční propad o patnáct procent.

„Příjem z daní postupně klesá od roku 2012, ale doposud to nebylo tak výrazné. Můžeme přitom jen tušit, proč tomu tak letos je,“ uvedl ekonomický náměstek pardubického primátora Jiří Rozinek.

Chybějící částka přitom pro město, jako jsou Pardubice, znamená celoroční náklady na čištění a zimní údržbu silnic. Což ale samozřejmě neznamená, že se cesty v krajském městě nebudou letos udržovat.

Náměstek chce vyčkat do konce prvního kvartálu, a pokud bude vše nasvědčovat tomu, že pokles příjmů z daní je trvalý, čeká v polovině roku zastupitele přehodnocení toho, do čeho budou Pardubice letos investovat.

Radnice si nebude moci dovolit všechny investice

„Peněžní prostředky totiž město stále má a finanční plán je pokrytý. Já si navíc stále myslím, že se příjem z daní vyrovná, ale pokud ne, tak si nebude radnice moci dovolit všechny investice podle svých požadavků,“ dodal Rozinek.

Obdobným opatřením se nevyhnou ani v dalších městech kraje. Například v Ústí nad Orlicí tvoří propad z daňových příjmů za první dva měsíce roku oproti loňsku téměř pět milionů korun, když do kasy přiteklo pouze 25,8 milionů.

„Největší propad je u DPH, přibližně 1,8 milionu korun a u daně z příjmu právnických osob to jsou dva miliony,“ řekl starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

I on však říká, že město zatím žádné škrty v rozpočtu chystat nemusí. „Výpadek daňových příjmů plně pokryly vyšší nedaňové a kapitálové příjmy, takže celkově jsme na tom zatím stejně jako v roce 2014,“ uvedl starosta Hájek.

Rozpočet jsme sestavovali obezřetně

Šest milionů museli za leden a únor oželet ve Svitavách, když do městské pokladny přiteklo „jenom“ 36 milionů korun.

„Vzhledem k tomu, že jsme při sestavování rozpočtu postupovali obezřetně, nemuseli jsme prozatím přijímat žádná opatření. Samozřejmě, že vývoj těchto příjmů budeme i nadále pečlivě sledovat,“ informovala vedoucí odboru financí svitavské radnice Helena Koudelková.

Příjmy z daní za první dva měsíce roku

(miliony korun)

Pardubice

rok 2014             178,4

rok 2015             152,4

Svitavy

rok 2014             42,3

rok 2015             36,3

Ústí nad Orlicí

rok 2014             30,1

rok 2015             25,8

Rozpočtové určení daní

Daňové příjmy sehrávají rozhodující úlohu při sestavování obecních rozpočtů a mají značný vliv na finanční stabilitu měst a obcí. Rovněž platí, že tyto příjmy nejsou nijak účelově vázány, a města tak mohou zcela svobodně rozhodovat o jejich využití. Příjmy tvoří zejména daně z nemovitostí, DPH a daně z příjmů fyzických osob.

Daňové příjmy v těchto dnech sledují bedlivě ve všech městech. Náměstek pardubického primátora Jiří Rozinek dokonce uvedl, že se tak děje denně. A z investic se podle něj dostanou na program dne pouze ty, které jsou hrazeny kromě městského rozpočtu z dalších zdrojů, například z evropských nebo ministerských fondů.

„Akce typu plavecký areál, který Pardubice zaplatily ze svého a musely si vzít úvěr 480 milionů korun, už se nebude opakovat,“ řekl.

Úbytek příjmů z daní do městských pokladen přitom pravděpodobně nemá jednu příčinu. Spíše se jedná o souběh hned několika okolností. Jednou z nich může být i nedávný pokles cen pohonných hmot. Naopak letošní zdražení cigaret přimělo řadu konzumentů k předzásobení ještě v loňském roce, čímž se letos prodej tabáku, a tedy i odvod spotřební daně snížil.