Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vágní novela brzdí výkup půdy pro R35, majitelé chtějí šestnáctinásobek

  13:40aktualizováno  13:40
Silničáři začínají mít potíže při výkupech pozemků pod plánovanou silnicí R35 z Opatovic do Ostrova u Vysokého Mýta. Může za to nabídka „až šestnáctinásobku“ ceny v novele zákona ze září 2014. ŘSD chce prosadit, aby poslanci formulaci rychle upravili. Lidé totiž chtějí za polnosti více peněz.

Na tyto budované mosty silnice R35 v Opatovicích nad Labem by měly navazovat další úseky. Výkupy pozemků se ale začínají komplikovat. | foto: Martin Švec, MAFRA

Když stát nabízel majitelům pozemků pod budoucí silnicí R35 v Pardubickém kraji maximálně 30 korun za metr čtvereční, většina z nich odmítla, žádali víc a silničáři výkupy raději zastavili. Po změně zákona mohou lidé dostat osminásobek obvyklé ceny, tedy 120 korun za metr čtvereční.

Někteří však chtějí dvojnásobek. Využívají neurčité formulace v zákoně a požadují až šestnáctinásobek odhadní ceny stanovené znalcem. Tu přitom Ředitelství silnic a dálnic platí jen ve výjimečných případech se souhlasem ministra dopravy.

ŘSD tak nyní připouští, že bude požadovat úpravu novely. „Budeme ministerstvo dopravy kontaktovat. Jednání se uskuteční v pátek,“ uvádí mluvčí ředitelství Nina Ledvinová.

Už při projednávání novely zákona vytýkala opozice bývalému ministru dopravy Antonínu Prachařovi (ANO), že „až šestnáctinásobek“ způsobí problémy, což se začíná projevovat.

„Schválení v této podobě bylo chybou. Ukazuje se, že řada lidí čeká na šestnáctinásobek, a tím se výkupy komplikují. Pokud by výjimka nebyla, tak by ŘSD vykoupilo podstatně vyšší počet pozemků,“ míní poslanec Jiří Skalický (TOP 09).

Jak se poslanci pokusili urychlit odkup pozemků

Poslanci loni schválili novelu zákona o urychlení výstavby infrastruktury. Majitel půdy získá osminásobek ceny stanovené znalcem, pokud smlouvu uzavře do devadesátého dne od obdržení jejího návrhu od investora. Ve výjimečných případech může být za zemědělskou a lesní půdu pro výstavbu infrastruktury poskytnut až šestnáctinásobek ceny. To se týká například situace, kdy by odkupem části půdy došlo k výraznému omezení možností hospodaření na zbývajících částech pozemků. O udělení výjimky má na základě doporučení investora a úředníků rozhodovat ministr dopravy.

Ten byl při závěrečném hlasování jako jediný z poslanců zvolených v Pardubickém kraji proti přijetí novely. Vadila mu přitom pouze ona část s nejasným „bonusem“. Kritikům se dále nelíbilo, že ministr dostává k udělování výjimek rozsáhlou pravomoc.

Ruku pro návrh současného znění naopak zvedl poslanec z vládního hnutí ANO Martin Kolovratník, ačkoliv se na podobě navržené stranickým kolegou Prachařem neshodl.

„Projevuje se, že tato pasáž byla bohužel nepřesná a do zákona se měla dát jasná čísla,“ přiznává Kolovratník. Podle jeho informací se jen na trase R35 odvolává na šestnáctinásobek již stovka oslovených majitelů.

„Takový počet negativních reakcí je skutečně velký,“ říká Kolovratník. Rovněž ministerstvo dopravy uznává, že novela v aktuální verzi má své mezery.

„Přijatá novela vykazuje některé nedostatky, na které Sněmovna upozorňovala. Proto zřejmě bude potřeba pasáž upřesnit,“ připustil mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Najdete na iDNES.cz