Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli autocentru padly desítky stromů, pokyn ke kácení dala policie

  8:31aktualizováno  8:31
Na okraji Pardubic stavbaři rozšířili autocentrum, které až dosud zastiňovala řada stromů. Teď už je ale na sídlo soukromé firmy vidět, protože šest desítek dřevin zmizelo. Na pokyn policie.

Prostranství před autocentrem bez pokácených stromů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

K zemi šla řada javorů babyka mezi cyklostezkou a ulicí Na Drážce u Autocentra Barth. Pokácení si vynutila policie, podle níž při výjezdu z autocentra není dobře vidět na hlavní silnici.

Řada lidí míní, že stromy měly zůstat. „Skácení stromů mi vadí, protože byly zjevně zdravé a nyní je toto prostranství hodně prázdné, moc je vidět do silnice. V létě dávalo krásný stín při procházkách se psem,“ řekla obyvatelka Dubiny Martina Vargová.

„Nelíbí se mi, a nejen mně, že se pokácely všechny stromy podle cyklistické stezky směrem do Sezemic,“ řekl penzista z Dubiny Jiří Belej.

Z pohledu laika není jasné, proč stromy překážely výhledu. Když řidič vyjíždí od autocentra přes cyklostezku na hlavní silnici, musí stejně téměř zastavit a stromy mu částečně vadily jen několik metrů před tím, u hrany výpadovky už ne. V každém případě pokácení zeleně „rozsvítilo“ celý komplex autocentra, místo stromů ho zastiňují už jen desítky kovových reklamních stožárů.

Pařezy zůstaly po šesti desítkách kmenů. Rozhodnutí o povolení kácení vydala radnice obvodu sama pro sebe, protože dřeviny byly na jejím pozemku. Akci však iniciovala společnost Autocentrum Barth a posvětila ji Policie České republiky.

Prostranství před autocentrem bez pokácených stromů.

Prostranství před autocentrem bez pokácených stromů.

„S rozšířením našeho areálu souvisela kolaudace napojení na hlavní silnici, která však byla kvůli stromům pozastavena. Nyní už můžeme požádat o její obnovu,“ řekl výkonný ředitel autocentra Michal Burkoň.

Policie ve svém vyjádření ke kolaudaci považovala předchozí úpravu zeleně za nedostatečnou a kácení si kladla jako podmínku.

„Stavbu nelze užívat, neboť nejsou splněny podmínky pro rozhled ve směru na obec Sezemice dané vyhláškou ministerstva dopravy. Po odstranění zeleně z rozhledu je možné stavbu uvést do provozu,“ uvádí policista Tomáš Krpata ve stanovisku policie.

Ekologové se s likvidací stromů smířili

Účastníkem správního řízení bylo občanské sdružení Zelená pro Pardubicko, které se řízení účastnilo dle zákona o ochraně přírody a krajiny. Jeho představitel Jan Linhart se však už s likvidací zeleně smířil.

„Bohužel to byl požadavek policie, která odmítla dosavadní výhledové vzdálenosti a její rozhodnutí se musí respektovat. Ale autocentrum dostalo za úkol zajistit další masivní výsadbu na území obvodu,“ řekl Jan Linhart.

„Rozhodně by bylo lepší stromy nechat, ale jestli je nutné je skácet kvůli bezpečnosti, tak se nedá nic dělat. Naštěstí je Dubina z hlediska zeleně výborná,“ řekl Jan Těšitel z Dubiny.

Radnice třetího obvodu chystá kácení dalších 18 stromů. Například v aleji podél bývalých kasáren Hůrka to bude pět stromů. „Vykazovaly statické defekty a hrozí jejich mechanické selhání,“ uvedla tajemnice Ludmila Knotková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz