Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli autocentru padly desítky stromů, pokyn ke kácení dala policie

  8:31aktualizováno  8:31
Na okraji Pardubic stavbaři rozšířili autocentrum, které až dosud zastiňovala řada stromů. Teď už je ale na sídlo soukromé firmy vidět, protože šest desítek dřevin zmizelo. Na pokyn policie.

Prostranství před autocentrem bez pokácených stromů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

K zemi šla řada javorů babyka mezi cyklostezkou a ulicí Na Drážce u Autocentra Barth. Pokácení si vynutila policie, podle níž při výjezdu z autocentra není dobře vidět na hlavní silnici.

Řada lidí míní, že stromy měly zůstat. „Skácení stromů mi vadí, protože byly zjevně zdravé a nyní je toto prostranství hodně prázdné, moc je vidět do silnice. V létě dávalo krásný stín při procházkách se psem,“ řekla obyvatelka Dubiny Martina Vargová.

„Nelíbí se mi, a nejen mně, že se pokácely všechny stromy podle cyklistické stezky směrem do Sezemic,“ řekl penzista z Dubiny Jiří Belej.

Z pohledu laika není jasné, proč stromy překážely výhledu. Když řidič vyjíždí od autocentra přes cyklostezku na hlavní silnici, musí stejně téměř zastavit a stromy mu částečně vadily jen několik metrů před tím, u hrany výpadovky už ne. V každém případě pokácení zeleně „rozsvítilo“ celý komplex autocentra, místo stromů ho zastiňují už jen desítky kovových reklamních stožárů.

Pařezy zůstaly po šesti desítkách kmenů. Rozhodnutí o povolení kácení vydala radnice obvodu sama pro sebe, protože dřeviny byly na jejím pozemku. Akci však iniciovala společnost Autocentrum Barth a posvětila ji Policie České republiky.

Prostranství před autocentrem bez pokácených stromů.

Prostranství před autocentrem bez pokácených stromů.

„S rozšířením našeho areálu souvisela kolaudace napojení na hlavní silnici, která však byla kvůli stromům pozastavena. Nyní už můžeme požádat o její obnovu,“ řekl výkonný ředitel autocentra Michal Burkoň.

Policie ve svém vyjádření ke kolaudaci považovala předchozí úpravu zeleně za nedostatečnou a kácení si kladla jako podmínku.

„Stavbu nelze užívat, neboť nejsou splněny podmínky pro rozhled ve směru na obec Sezemice dané vyhláškou ministerstva dopravy. Po odstranění zeleně z rozhledu je možné stavbu uvést do provozu,“ uvádí policista Tomáš Krpata ve stanovisku policie.

Ekologové se s likvidací stromů smířili

Účastníkem správního řízení bylo občanské sdružení Zelená pro Pardubicko, které se řízení účastnilo dle zákona o ochraně přírody a krajiny. Jeho představitel Jan Linhart se však už s likvidací zeleně smířil.

„Bohužel to byl požadavek policie, která odmítla dosavadní výhledové vzdálenosti a její rozhodnutí se musí respektovat. Ale autocentrum dostalo za úkol zajistit další masivní výsadbu na území obvodu,“ řekl Jan Linhart.

„Rozhodně by bylo lepší stromy nechat, ale jestli je nutné je skácet kvůli bezpečnosti, tak se nedá nic dělat. Naštěstí je Dubina z hlediska zeleně výborná,“ řekl Jan Těšitel z Dubiny.

Radnice třetího obvodu chystá kácení dalších 18 stromů. Například v aleji podél bývalých kasáren Hůrka to bude pět stromů. „Vykazovaly statické defekty a hrozí jejich mechanické selhání,“ uvedla tajemnice Ludmila Knotková.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Najdete na iDNES.cz