Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kutání na obchvatu Chrudimi dovedlo archeology k osadě z 9. století

  10:21aktualizováno  10:21
Nedaleko Chrudimi u obce Kočí stála v raném středověku osada. Archeologové objevili stopy po domech z devátého století při záchranném výzkumu na trase budoucího silničního obchvatu města. Nad osadou byla ještě další, z pozdější doby. Její existenci potvrzují nejen zlomky keramiky.

Archeologický průzkum u Medlešic na místě budoucího obchvatu Chrudimi (25. srpna 2011) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Na místě předlokační osady jsme našli kulové jámy po dřevěných domech a stopy po kulových žlabech, které mají přesně danou linii. Díky tomu víme, kde který dům stál," říká archeolog Jan Musil z Regionálního muzea v Chrudimi, který průzkum vede.

V raném středověku bylo osídlení rozptýlené, centrálním bodem bylo přemyslovské hradiště a kolem síť nejrůznějších osad, které pravděpodobně během třináctého století zanikly, protože se lidé přesouvali do nově založeného města.

Archeologický průzkum u Medlešic na místě budoucího obchvatu Chrudimi (25.
Archeologický průzkum u Medlešic na místě budoucího obchvatu Chrudimi (25.
Archeologický průzkum u Medlešic na místě budoucího obchvatu Chrudimi (25.

"Objevení předlokační osady na Chrudimsku v takovém rozsahu nemá v českých zemích obdoby. My o těchto osadách víme z písemných pramenů, ale odkrýváme jen jejich cípy," uvedl Musil.

U Medlešic se našly stopy po cihelně

Tím ale zajímavé nálezy nekončí. Na trase budoucího obchvatu archeologové pracují u obce Kočí, Vestce a u Medlešic. V posledně jmenovaném nalezišti objevili stopy po bývalé cihelně, která fungovala v osmnáctém století a zanikla patrně v první polovině devatenáctého století.

"Nalezli jsme pec dokonce s dochovanou vsádkou cihel. Dílna vyráběla cihly, střešní krytinu, tvarovky, rozličný sortiment, což je pro tehdejší cihlářskou dílnu neobvyklé," uvedl Musil.

Archeologický průzkum u Chrudimi

Je rozdělen do tří etap, 15. srpna začala první a druhá etapa. Potrvají 13 měsíců a budou stát 25 milionů korun. Pracuje se na nalezištích Medlešice I a II, Vestec 2 a Kočí I-III. Na stavbu obchvatu chybí peníze, a tak není jasné, zda výzkum bude pokračovat třetí etapou.

U Medlešic zároveň archeologové vykopali stopy po vojenském ležení. Novověký polní tábor mohl vzniknout mezi polovinou sedmnáctého a počátkem devatenáctého století.

Cenný nález objevili archeologové u obce Kočí, kde našli stopy po řivnáčské kultuře z období mladšího eneolitu, tedy z poloviny 3. tisíciletí před Kristem.

Výzkum je rozdělen na tři etapy. "První a druhá etapa výzkumu potrvá 13 měsíců. Z pohledu archeologie jde o zajímavé území, v němž předpokládáme archeologické nálezy kultury únětické, slezskoplatěnické, raný a vrcholný středověk," uvedla Dana Krouželová, ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi.

Zatím není zřejmé, jestli archeologové dotáhnou svůj výzkum do konce. Pokud nebudou peníze na stavbu samotného obchvatu, celou trasu budoucí silnice zkoumat patrně nebudou.

"Pakliže nebude zahájena stavba, nemá smysl některé práce dělat vzhledem k tomu, že po nás se to bude zase zahrnovat. Nemůžeme odkrýt vše," uvedl Musil.

Archeologický průzkum u Chrudimi

Archeologický průzkum u ChrudimiNejčtenější

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz