Chrudimská dílna pro lidi na sociálních dávkách | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Romské ženy šijí tašky. Chrudim zavedla kurz chození do práce

  • 23
Chrudim se snaží naučit lidi, kteří žijí ze sociálních dávek, pracovat. Ženy se učí šít i prát, muži třeba čistit koberce. Město rozjelo provoz šicí dílny, v níž ženy vyrábějí propagační předměty pro radnici.

Každou středu usedne pár žen za šicí stroje v dílně, která vznikla v Chrudimi v jednom z domů v Revoluční ulici. Ve dříve zpustlé čtvrti nazývané Bronx jsou za evropské peníze opravené domy i nový chodník, nepořádek u popelnic zmizel.

"Práce mne baví. Učila jsem se na švadlenu, ale nedokončila jsem to," říká Helena Žigová za šicím strojem a pod rukama jí vzniká taška s emblémem města.

Město s Šancí pro tebe rozjelo loni program určený pro lidi ze "sociálně vyloučených lokalit".

"Účastní se jej převážně romské ženy," uvedla vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci Městského úřadu v Chrudimi Radka Pochobradská. Lidé, kteří jsou zvyklí žít doma, mají podle ní největší potíže s pravidelným režimem.

"Nejsou často schopni přijít v určitý čas, to jim dělá potíže. Byla jsem skeptická, pokud jde o účast v našem kurzu, ale překvapilo mne, jak se vzchopili," říká Pochobradská.

Šicí dílna vznikla díky prostředkům, které dává každý rok ministerstvo vnitra na prevenci kriminality. Úředníci vymysleli projekt, při němž se loni učily ženy šít, žehlit, prát.

Může se hodit

Nemůžete dlouho najít práci? Najděte si ji na jobDNES.cz, na místě, kde se chytnete.

Potřebujete kvalitní životopis? Vytvořte si ho zdarma, rychle a profesionálně na jobDNES.cz

Dokonce vyrobily panenky pro nemocnice a vyšetřovny policie. Muži dělali zahradnické a úklidové práce, například vyčistili všechny koberce na městském úřadu. Za absolvování kurzu ženy kromě pracího prášku a diplomu nedostaly nic. Přesto jej absolvovalo patnáct lidí.

"Bavilo je to. I když jsme na ně byli docela nároční, když se jim něco nepovedlo, museli to předělat," řekla Kristýna Fečková z Šance pro tebe.

Kurz skončil, ženy šijí pro město propagační předměty

Lektoři účastníky kurzu učili, jak se vyhnout dluhům, a vysvětlovali, jak je důležité vzdělání. "Povedlo se nám, aby se jedna holka připravila na opravné zkoušky na učňák. Děti mají z rodin někdy bohužel zakódované, že pracovat je zbytečné," uvedla Pochobradská.

Jenže kurz skončil a ženy měly čekat na to, až úředníci za pár měsíců seženou další dotace a program se znovu rozjede. V dílně pod nádražím se však šije dál a tři ženy za to už dokonce dostávají peníze.

"Dohodli jsme se, že si od nich město nechá udělat propagační předměty, tašky, které můžeme rozdávat," uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček. Dodal, že dva muži, kteří se osvědčili při práci venku, dostali práci u technických služeb.

K tomu, aby lidé, kteří prošli kurzem, získali "normální" zaměstnání, mají podle Pochobradské ještě daleko. Ideální by podle ní bylo, kdyby jim někdo v zaměstnání mohl zpočátku pomáhat, protože často ztroskotají kvůli nedorozumění.

Podobné plány se mnoha lidem nelíbí. Zvlášť když míra nezaměstnanosti na Chrudimsku už přesáhla devět procent.

"Kdybych se v tom deset let nepohybovala, dívala bych se na to asi taky kriticky. Jsou mezi nimi špatní i ti, kterých je škoda. A je smutné, aby byli odsouzení k tomu, že nebudou pracovat ani studovat," uvedla. Na kurz jich podle ní nepřijde nikdy víc než deset dvacet. "Těmto lidem chceme pomoci, zbytek bude žít dál tak, jak jsou zvyklí," říká Pochobradská.