Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Kunětické hoře měl stát skokanský můstek. Ale soudruzi to vzdali

  19:54aktualizováno  19:54
K nejatraktivnějším částem výstavy "Nerealizovaná budoucnost" ve Státním okresním archivu Pardubice patří přiblížení snah našich nedávných předků o stavbu skokanského můstku na Kunětické hoře u Pardubic. Jediném pořádném "kopci" v jinak rovinaté nížině široko daleko.

Původní skokanský můstek na Kunětické hoře měl být o něco menší, než ukazuje montáž. Fotomontáž: Michal Klíma, MAFRA | foto: MAFRA

Při pěkném zimním počasí nezřídka pardubičtí lyžaři tesklivě pohlížejí na vzdálené vrcholy Krkonoš a Orlických hor, přitom ten nejbližší, Kunětická hora, je coby kamenem dohodil.

Není proto divu, že se před tři čtvrtě stoletím pokusili využít aspoň jeden její svah k lyžování, a to dokonce přímo k vybudování lyžařského můstku.

Unikátní kopec v rovině Polabí začal členy pardubického SKI klubu inspirovat už koncem třicátých let 20. století. Pro můstek vybrali severovýchodní hradní rondel.

Pohled na stráň budoucího můstku z východu.
Nákres lyžařského můstku.
Stráň Kunětické hory, na které začali předkové se stavbou skokanského můstku.

"Ač se to zdá z dnešního pohledu stěží uvěřitelné, k uskutečnění tohoto na první pohled absurdního záměru mnoho nechybělo. První konkrétní projekt můstku byl vypracován v září 1945 a na jaře roku 1947 byl zahájen proces jeho schvalování," řekla jedna ze dvou kurátorek výstavy Renata Klčová.

Tehdejší vlastník Kunětické hory, pardubický Muzejní spolek, se zprvu postavil jednoznačně proti stavbě, ale posléze pod tlakem některých ministerstev i kvůli nevybíravé kampani tisku ze svých pozic částečně ustoupil.

Dohodnutý kompromis výslovně zakazoval trvalé stavby a počítal pouze s terénními úpravami stráně rondelu k vytvoření nájezdové dráhy a urovnání prostoru doskočiště. Autoři návrhu počítali se skoky dlouhými okolo 20 metrů.

Budování můstku zastavili v roce 1952

"Práce zahájili v roce 1950 brigádníci z řad učňů národního podniku Průmstav. Na severním svahu rondelu je dodnes viditelná vyrytá brázda připravované nájezdové hrany můstku. Potom už se bohužel, ať už z klimatických důvodů, anebo kvůli atmosféře počátku padesátých let, ve stavbě můstku nepokračovalo," dodala Renata Klčová.

Budování můstku bylo zastaveno v roce 1952. Významný podíl na tomto rozhodnutí měly i klimaticky mírné zimy na přelomu čtyřicátých a padesátých let.

"A také dopad poúnorových změn na vůdčí osobnost pardubického lyžování a hlavního organizátora celého projektu, inženýra Ladislava France," uvádějí pořadatelé výstavy.

Poutavá výstava v sále pardubického archivu je věnovaná i mnoha dalším návrhům, vizím a projektům, které z nejrůznějších důvodů nebyly vůbec uskutečněny.

Patří mezi ně například stavba jaderné elektrárny, jejíž umístění u Opatovic nad Labem doporučili sovětští poradci. Anebo vybudování tramvajové trati spojující Pardubice se Sezemicemi. Výstava přináší i původní představu o podobě Polabin, Tyršových sadů anebo prostoru před pardubickým nádražím, který se teď má měnit (více o tom čtěte zde).

Zaujmou i bývalé územní plány Pardubic a představy o jejich stavebním, urbanistickém a dopravním rozvoji.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Najdete na iDNES.cz