Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kunětice pomohou cyklistům, nabízejí kraji pozemky k dostavbě cyklostezky

  7:59aktualizováno  7:59
Pardubický kraj počítá s dobudováním cyklostezky z Pardubic až do Kunětic. Díky tomu se sníží riziko nehod na úzké silnici z Rábů plné cyklistů a rychle jedoucích aut.

Nehod na tomto místě u Kunětic přibývá, | foto: Michal Klíma, MAFRA

Doporučená rychlost 70 kilometrů v hodině, výrazné značky upozorňující na nebezpečné místo ani bílé čáry na vozovce nezachránily na začátku července život cyklistce projíždějící mezi Ráby a Kuněticemi.

Ostatně podle policejních statistik se na úzké vozovce, po které v sezoně jezdí tisíce cyklistů denně, bourá často. A podle odborníků se to hned tak nezmění.

„Bohužel silnice je přetížená a není absolutně dělaná na tak silný provoz. Pomohou jenom velké stavební úpravy. V tomto případě stavba obchvatů Pardubic a dostavba cyklostezky až do Kunětic,“ uvedl Otakar Švec, krajský koordinátor organizace BESIP.

Stejně uvažuje i starostka Kunětic Jana Šilarová, která se zatím zasadila alespoň o dílčí bezpečnostní opatření na rizikové silnici plné cyklistů. Ta však podle ní fungují jen omezeně. „Doporučenou sedmdesátku nikdo dodržovat nebude, bude se tam dál jezdit rychle,“ řekla Šilarová s tím, že začala s krajem jednat o dostavbě stezky až do její obce.

Stezka je úředně vedená jako protipovodňová hráz

„Momentální podoba cyklostezky je neštěstí. Bohužel je vedená pouze jako protipovodňová hráz, což nás dost omezuje. Druhým nesmyslem je její napojení do silnice,“ uvedla starostka, která má výhodu v tom, že její manžel je senátor a krajský zastupitel Petr Šilar.

Ten tak může za potřebnou stavbu zalobbovat třeba u svého kolegy z Koalice pro Pardubický kraj René Živného, který má na starosti právě cyklostezky.

„Už jsem v kontaktu jak s paní starostkou, tak s jejím manželem. Mě nemusí přesvědčovat o tom, že je to tam nebezpečné. Moc dobře to vím ze svých projížděk. Ostatně v krajské koncepci se s dostavbou počítá. Klíčové však bude sehnat na stavbu peníze,“ uvedl René Živný.

„Nechceme, aby se k nám lidé báli jezdit“

Právě v tom však může obec Kunětice krajským politikům výrazně pomoci. Nabízí totiž úřadu obecní pozemky, po kterých by se mohli cyklisté dostat na zmrzlinu či k restauraci U Přívozu zcela bezpečně.

„Určitě se co nejdříve se zástupci kraje potkáme a projednáme všechny možnosti. My jsme připraveni obecní pozemky poskytnout. Díky stezce mají místní podnikatelé tržby a my nechceme, aby se k nám lidé z Pardubic začali bát jezdit,“ sdělila Šilarová.

Trochu jí může pomoci i to, že se zkomplikovalo hledání trasy pro cyklostezku Pardubice - Hradec Králové. Ta měla původně vést z Rábů na Kunětickou horu souběžně se silnicí na Dříteč. Jenže nyní to vypadá, že povede spíše druhou stranou. A to je právě šance pro Kunětice.

„Tohle by samozřejmě byla možnost. Ovšem na nové trase se musí shodnout všechny zainteresované strany. Někdy je hledání tras pro stezky velmi komplikované,“ řekl Živný a dodal, že v takovém případě by bylo možné na stezku získat peníze od Bruselu.

V každém případě jsou na zmíněném úseku silnice mezi cyklostezkou a Kuněticemi už dva pomníčky, které odkazují na zabité cyklistky. Menších nehod je tam ale mnohem více. Za většinu z nich mohou cyklisté, kteří nebezpečně vjedou ze stezky na silnici.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Cestující v Pardubickém kraji bude možná vozit po kolejích víc dopravců

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Až dosud krajští politici tvrdili, že dopravu na železnici svěří po roce 2019 na dalších deset let jednomu dopravci. To...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz