Markéta Ondroušková, odvolaná ředitelka Kulturního centra Pardubice. Před ní vedla organizaci rovněž neuspokojivě Romana Vojířová.

Markéta Ondroušková, odvolaná ředitelka Kulturního centra Pardubice. Před ní vedla organizaci rovněž neuspokojivě Romana Vojířová. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Moloch na hraně zákona končí, Pardubice zruší zakleté Kulturní centrum

  • 2
V roce 2012 si pardubičtí radní řekli, že by bylo fajn, kdyby veškerou kulturu ve městě měla pod palcem jedna organizace s rozpočtem 20 milionů korun. Za pouhých pět let však došli k tomu, že se jednalo o kardinální omyl, a po ohromných problémech se šéfkami centra ke konci roku organizaci zruší.

Špatné osobní vztahy, díry v účetnictví a téměř nulová šance na sehnání nového kompetentního šéfa. Tak by se daly v krátkosti shrnout hlavní důvody, proč skončí Kulturní centrum Pardubice.

To však zřejmě nebude vše. Radní silně zvažují podání trestního oznámení na poslední šéfku Markétu Ondrouškovou za chyby v účetnictví. Ta předchozí - Romana Vojířová - je už odsouzená za podobný problém.

„Procházeli jsme s kolegy všechny chyby při vedení Kulturního centra ze strany bývalé ředitelky a došli jsme k tomu, že jedno pochybení je na samé hraně práva. Nejspíše se obrátíme na policii,“ uvedl na posledním zasedání zastupitelstva Jiří Turek z kanceláře tajemníka magistrátu Pardubic.

Znovu se o velkých potížích v organizaci, která měla pod sebou téměř veškeré kulturní dění v krajském městě, začalo mluvit na konci minulého roku. Někteří zastupitelé byli tehdy z informativní zprávy poměrně zděšeni.

„Tato zpráva je v mých očích extrémně závažná a myslím, že by město mělo podniknout takové kroky, aby vše zkontrolovaly orgány činné v trestním řízení,“ uvedl tehdy zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Radní se po odvolání ředitelky Ondrouškové pokusili najít v krátké době už třetího ředitele. Výběrové řízení však pro ně znamenalo zklamání.

„Prostě se nám nedaří najít odborníka, který by takovou funkci zvládl. Tuto snahu tak vzdáváme, vhodnou osobu jsme prostě nenašli,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký, když před kolegy obhajoval nutnost zrušení Kulturního centra Pardubice.

Supermanažer centra se hledat už raději ani nebude

„Po dlouhé a podrobné diskusi jsme se rozhodli pro zásadní změny a restrukturalizaci činností spadajících pod Kulturní centrum do nové formy. Nebudeme z pozice zřizovatele přešlapovat na místě už i s ohledem na zaměstnance této organizace a čekat na nějakého spásného supermanažera,“ doplnil náměstek odpovědný za kulturu ve městě.

Jeho návrh na zrušení organizace zastupitelstvem prošel s tím, že na podzim by politici měli říct, jak bude další fungování kultury vypadat.

„Je pro mne velkým zklamáním, jak to v Kulturním centru dopadlo. Skutečně jsem si myslel, že by tenhle model mohl fungovat. Bohužel se ukázalo, že obě dvě ředitelky nezvládly ukočírovat tak velkou organizaci,“ uvedl bývalý náměstek primátorky František Brendl, který byl u zakládání kulturního molochu v roce 2012.

Ovšem ještě v minulém volebním období se i on musel vypořádat s velkými problémy. Odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na 3,5 roku a úhradu škody. Takový trest totiž udělil loni v září okresní soud bývalé ředitelce Kulturního centra Pardubice Romaně Vojířové a jejímu ekonomickému náměstkovi Michalu Straškovi za zpronevěru.

„Odsouzení společně minimálně od druhé poloviny roku 2010 do konce první poloviny roku 2014 neoprávněně použili pro vlastní potřebu finanční prostředky Kulturního centra Pardubice. Aby to zastřeli, společně do účetnictví zakládali fiktivně vystavené faktury, o nichž věděli, že k jejich plnění ve formě služeb nedošlo. Svým jednáním způsobili škodu v celkové výši 1 239 900 korun,“ uvedla předsedkyně soudního senátu Anna Sobotková.

Radní po skandálu s Vojířovou vybrali novou šéfku, ale výsledek byl bohužel téměř stejně tristní.

„Jsme v situaci, kdy jsme jako rada města neschválili účetní závěrku za rok 2016 po bývalém vedení organizace, neboť účetnictví z daného roku neposkytuje věrný a poctivý obraz,“ uvedl Rychtecký. Ondroušková nechce situaci komentovat.

V tuto chvíli mají radní připraveny dvě varianty řešení, aby mohl nový model řízení kultury začít fungovat k prvnímu lednu příštího roku.

„Zdůrazňuji, že v Kulturním centru jsou dobře fungující střediska, ale i personál. Chci ujistit, že zavedením nového modelu řízení bude zajištěno pokračování stávajících služeb pro občany města v oblasti kultury, vzdělávání, cestovního ruchu a informačních služeb. Chceme však efektivnější a průhlednější hospodaření spolu s posílením kontrolní role města jako vlastníka,“ dodal Rychtecký.