Markéta Ondroušková, odvolaná ředitelka Kulturního centra Pardubice.

Markéta Ondroušková, odvolaná ředitelka Kulturního centra Pardubice. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Špatné řízení, účetnictví i vztahy. Kontrola centra potvrdila chaos

  • 7
Těžko jmenovat jedinou věc, která je momentálně v Kulturním centru Pardubice v pořádku. Organizace s rozpočtem přes dvacet milionů korun ročně je v troskách. Vedení Pardubic přitom krátce po sobě odvolalo dvě ředitelky.

Po skandálu, který skončil odsouzením bývalých šéfů Kulturního centra Pardubice Romany Vojířové a Michala Straška za rozkrádání městské organizace, si radní v únoru mysleli, že našli člověka, který jím dá společnost rychle dohromady. Například primátor Martin Charvát si dosazení Markéty Ondrouškové na místo ředitelky Kulturního centra pochvaloval.

„Paní Ondroušková nejlépe ze všech uchazečů prokázala odborné znalosti z oblasti kultury, produkce a cestovního ruchu, dále z oblasti lidských zdrojů, ekonomiky a vícezdrojového financování,“ uvedl tehdy primátor, který byl zároveň předsedou konkurzní komise.

Jen o pár měsíců později byl usvědčen z omylu. Radní před týdnem museli Ondrouškovou vyhodit pro její neschopnost pardubickou kulturu řídit. V oficiálním zdůvodnění operovali hlavně liknavým přístupem Ondrouškové k vedení účetnictví a personálním přehmatům.

„Odbor školství, kultury a sportu shledal ve vedení Kulturního centra Pardubice řadu nedostatků, ať už v oblasti řízení, hospodaření organizace nebo v personální oblasti. Docházelo i k porušování zákonů,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu Jakub Rychtecký.

Problémy v Kulturním centru, které má prakticky monopol na všechno kulturní dění ve městě, však byly mnohem hlubší. Jasně to plyne z interní zprávy pro zastupitele, kterou má MF DNES k dispozici.

V ní se například píše, že ředitelka Ondroušková měla dlouhodobě velmi napjaté vztahy s radními. „Bylo velmi náročné a mnohdy nereálné dospět na pravidelných poradách s náměstkem Rychteckým a ředitelkou KC k jasným závěrům a konsenzům,“ stojí ve zprávě, kterou zpracovala Ivana Liedermanová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu na magistrátu.

Navíc je evidentní, že tím problémy ani zdaleka nekončily. Podle závěrů radniční kontroly měla ředitelka, která v poslední době nezvedá svůj mobil, poněkud nestandardní chování i směrem ven z organizace či ke svým podřízeným.

Ředitelka měla konflikt s radnicí

„V oblasti komunikace a spolupráce Ondroušková svým otevřeným a arogantním vystupováním na jednáních u zřizovatele i s externími subjekty nepřispívala k budování dobrého jména a značky Kulturního centra Pardubice,“ uvedli kontroloři s tím, že občas se situace i řádně vyhrotila.

„Společná jednání Štábu městských slavností, zejména k jejich podzimní části, vyvrcholila konfliktem mezi radnicí a ředitelkou,“ přečetli si zastupitelé v obsáhlé zprávě, ve které hrají prim především prohřešky proti vedení účetnictví. „Tato zpráva je v mých očích extrémně závažná a myslím, že by město mělo podniknout takové kroky, aby vše zkontrolovaly orgány činné v trestním řízení,“ uvedl zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Je tak klidně možné, že se po pár měsících do centra opět vrátí policisté. To jen dokazuje, že systém řízení kultury v krajském městě je špatně nastaven. Na to ostatně kritici poukazují už zhruba čtyři roky, tedy od doby, kdy Kulturní centrum získalo totální dohled nad téměř všemi kulturními akcemi v Pardubicích.

„Stýkám se hodně s lidmi z kulturní oblasti a oni mi často říkají: Kulturní centrum, tomu se žije,“ komentoval nalévání peněz do centra před časem krajský zastupitel za ODS Alexandr Krejčíř.

Jen pro srovnání, ještě v roce 2011 dostalo centrum od města na dotacích 7,9 milionu korun. V roce 2012 to pak bylo 11,4 a o další rok později 15,6 milionu. Letos pak radní do organizace pošlou už 18,5 milionu.