Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci neuspěli, hotel a sál kulturního domu v Lanškrouně čeká demolice

  8:46aktualizováno  8:46
Stavbaři začnou příští týden s bouráním části Společenského domu v Lanškrouně, který pro mnoho starousedlíků znamená vzpomínky na taneční zábavy, koncerty a odpolední čaje. Z komplexu zůstane pouze původní vila továrníka a šperkaře Rudolfa Emila Langera z konce 19. století.

Budoucí podoba nového kulturního centra. | foto: Vizualizace společnosti Atelier 90

Plánovaná demolice zasáhne v Lanškrouně sál a hotelovou část bývalého kulturního domu, postupně přistavěné ke kdysi nejluxusnější vile v Lanškrouně v minulém století.

Na jejich místě vybudují dělníci novou přístavbu vily, která se stane multifunkčním centrem pro Lanškroun. Vize brněnských architektů však v minulých měsících vyvolala řadu diskusí, že město dostatečně o přeměně důležité stavby nekomunikuje. Výtky nakonec vyvrcholily setkáním obyvatel s tvůrci projektu v lanškrounském kině.

Některým lidem se zdá nové centrum na město, jako je Lanškroun, příliš velké, někteří zástupci kultury zase architektům vytýkali určité detaily, jako například málo sprch v šatnách pro účinkující.

Dva podněty od nespokojených lidí a odborníků skončily i na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„První se vztahoval k výběrovému řízení na zpracovatele projektové dokumentace, druhý podnět napadl veřejnou zakázku na demolici společenského domu,“ vysvětlila referentka kanceláře starosty a tajemníka Lanškrouna Jana Frühaufová.

Úředníci ÚOHS však neshledali na postupu demolice sálu a hotelu žádná pochybení a ani v jednom z podnětů nezahájili správní řízení.

„Jsem rád, že všecky práce na projektu kulturního domu mohou pokračovat,“ řekl starosta Lanškrouna Radim Vetchý.

Připustil ale, že v některých chvílích mělo město s obyvateli komunikovat více. „Avšak uspořádali jsme dvě besedy s občany, informovali jsme na městském webu i v novinách, proběhly i osobní schůzky s odpůrci projektu,“ uvedl.

Společenský dům

Vznikl původně v roce 1885 jako rodinná vila lanškrounského továrníka Eduard Langera, kterou nechal postavit k tehdy už existující zlatnické dílně. Té se časem přestalo dařit a začala sloužit jako sál pro koncerty. Po druhé světové válce se stala vila majetkem závodního klubu Tesly Lanškroun a za pár let nastalo její zlaté období. Vznikl v ní hotel se solidním ubytováním. Konaly se tam takzvané čaje, zábavy, bály, vinobraní, diskotéky a vystoupení umělců z Prahy. V komplexu byla restaurace a kuchyň.

Demolici hotelu a sálu bývalého kulturního domu provede firma PB SCOM. Bourání vyjde město na více než jeden a půl milionu korun a firma zdivo na místě rozdrtí a recykluje, aby mohlo být opět použito pro stavbu.

Následně poté, co projektanti z brněnského Ateliéru 90 letos dokončí projektovou dokumentaci přístavby, budou zastupitelé rozhodovat o výši úvěru, který si město na celý projekt vezme.

Projektanti některé připomínky obyvatelů a kumštýřů zapracovali do projektové dokumentace.

„Zvětšily se prostory pro šatny, samozřejmě nejsme schopni vytvořit šatny pro sto dvacet účinkujících,to je extrém, který je třeba řešit při nějakém festivalu možná dvakrát do roka. Ale to není ani v jiných městech,“ říká starosta Radim Vetchý.

Rekonstrukci lanškrounského kulturního domu si obyvatelé města přáli nejvíce v anketách, které radnice v minulých letech vyhlásila. Také mnohá sdružení a strany, které kandidovaly v posledních komunálních volbách, měly rekonstrukci jako jeden z hlavních bodů svých volebních programů.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Najdete na iDNES.cz