Neposuzoval bych práci poslance podle mačkání čudlíku. Kdo viděl obstrukce, ví, o čem mluvím, říká Radim Jirout z ODS.

Neposuzoval bych práci poslance podle mačkání čudlíku. Kdo viděl obstrukce, ví, o čem mluvím, říká Radim Jirout z ODS. | foto: Petr Topič, MAFRA

Kroužkování zabralo, poslanci z Pardubického kraje jsou nejpilnější

  • 11
Poslanci zvolení do Sněmovny z Pardubického kraje byli loni se svými 88 procenty účasti na hlasováních nejpilnějšími ze všech. Z tohoto pohledu se voličům vyplatilo vybírat své favority kroužkováním, protože ve skupině poslanců je i několik "skokanů" ze dna kandidátky.

Nejlepšího výsledku mezi poslanci kraje dosáhl Jaroslav Martinů z ODS s 98 procenty, který v celkovém pořadí skončil na čtvrtém místě. Ten byl přitom při posledních volbách "vykroužkovaný" voliči z nevolitelného osmnáctého místa na kandidátce.

Účast na hlasování

Jaroslav Martinů (ODS) 98 %
Květa Matušovská (KSČM) 95 %
Václav Neubauer (ČSSD) 91 %
Miroslav Váňa (ČSSD) 91 %
Václav Cempírek (TOP 09) 90%
Miroslav Petráň (VV) 90 %
Jan Chvojka (ČSSD) 88 %
Jan Čechlovský (ODS) 85 %
Jiří Skalický (TOP 09) 80 %
Radim Jirout (ODS) 78 %

"Kroužkování byl jistě důležitý faktor, do politiky se dostali i lidé, kteří to myslí vážně. Já to mám ale v povaze, po dobu mého starostování v Poličce jsem nikdy nechyběl na žádném zastupitelstvu, dovolenou jsme neměl deset let," řekl Martinů.

Nad devadesát procent se dostali ještě Květa Matušková za KSČM, která také ve volbách dokázala přeskočit lídra kandidátky, a sociální demokraté Václav Neubauer s bývalým "absentérem" Miroslavem Váňou.

 Ten je jediný, kdo ve volbách obhájil funkci poslance jako lídr na volebním seznamu. Váňa v roce 2010 vykázal nejhorší morálku ze všech poslanců kraje a byl jen u 56 procent hlasování.

Loni jsem měl starosti, vysvětlil Váňa

Čím ta změna? "Jen se potvrzuje to, co jsem říkal před rokem. Musel jsem se tehdy starat o mou starou matku, teď už je v dobré péči, a já jsem se tak mohl naplno věnovat práci poslance," uvedl Váňa. "Ale že jsme nejlepší, to mám radost," dodal.

Nejhorší docházku na hlasování měl vloni Radim Jirout z ODS. Slovo nejhorší by však mohlo být v uvozovkách, i Jirout se dostal na průměr Sněmovny 78 procent účasti na hlasování.

"Neposuzoval bych práci poslance jen podle mačkání čudlíku. Kdo viděl letošní obstrukce, ví, o čem mluvím. Poslanci ale také pracují například ve výborech nebo na přípravě zákonů," uvedl Jirout.

Dalšími svědomitými skokany jsou například Jan Chvojka, kterého voliči poslali do parlamentu z devatenáctého místa, nebo Jan Čechlovský, ten uspěl z devátého místa kandidátky.

Nemocný poslanec mandát nesloží

Vůbec nejmenší, přesněji nulovou docházku vykázal loni v parlamentu poslanec ČSSD Petr Jalowiczor. Za celý rok nebyl u jediného hlasování, je dlouhodobě nemocný. Mandát ale složit nechce.

Malou účast také měl Petr Gandalovič z ODS, který se v průběhu roku stal velvyslancem v USA a na poslanecký mandát rezignoval.

Karel Schwarzenberg sice do Sněmovny chodí, ale dění obvykle moc nesleduje. Premiér Petr Nečas mu dokonce musel napovídat, co má říci při hlasování o nedůvěře vládě.