Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ohrozit nás může terorismus i pád komety, varuje lanškrounská brožura

  9:42aktualizováno  10:00
Možná ohrožení a krizová opatření města. Tak se nazývá brožura, kterou nechalo v závěru loňského roku vypracovat město Lanškroun. Publikace radí lidem, co dělat v případě nebezpečí a ohrožení. A jako možná ohrožení uvádí i pád komety či odpadu z kosmu, migrační vlny či terorismus.

Brožura o ohroženích města míní, že hrozba teroristického útoku je malá, neboť Lanškroun není tak atraktivní cíl jako jiná větší města. Na snímku protiteroristické komando URNA při loňském cvičení v České Třebové. | foto: 5plus2.cz

"Je určena všem občanům, kterým není lhostejný vlastní život a životy spoluobčanů. Je dobré, abychom byli připraveni na nejrůznější situace, které nás mohou v životě potkat," píše v předmluvě brožury starostka Stanislava Švarcová.

Následující stránky vyjmenovávají možnosti ohrožení. Ty přírodní představují dlouhodobá sucha, rozsáhlé lesní požáry. Povodně a zvláštní povodně způsobené destrukcí vodních děl. Sněhová kalamita, silné mrazy, vichřice, větrné smršti. Sesuvy půdy, zemětřesení, epidemie, či enzootie, což jsou hromadné nákazy zvěře nebo hospodářských zvířat. Mezi poslední patří i pád planetky, komety či meteoritu.

Autor šestnáctistránkové brožury, pracovník krizového řízení lanškrounské radnice Aleš Hampl však u některých ohrožení vysvětluje, že jejich pravděpodobnost je velmi malá.

"Pravděpodobnost pádu planetky nebo meteoritu je minimální. U radiační havárie připadá pouze možnost rozsáhlé havárie jaderné elektrárny," vysvětluje Aleš Hampl.

Radiační havárie, výron toxických látek, požáry, destrukce

Mezi ohrožení způsobené činností člověka brožura uvádí radiační havárie, havárie s výronem toxických látek, dále požáry, destrukce a exploze. Nebo havárie letadel, narušení dodávek ropy či energií, narušení dodávek potravin, vody či nedostatek léků. Do kategorie patří také teroristické akce a s nimi záškodnické použití otravných látek, nástražných výbušných systémů, radioaktivních látek či nukleárních zbraní.

"Když pominu čin z nepříčetnosti, zbývá jen politicky motivovaný terorismus vnitrostátní nebo mezistátní. Pro něj je třeba vybrat objekt co nejatraktivnější, kde budou co největší škody na majetku, ale hlavně na životech. Z toho, že větší města než Lanškroun nabízejí cíle nesrovnatelně "vhodnější", je pravděpodobnost takového činu v Lanškrouně velmi malá," míní Aleš Hampl.

Soupeření militantních skupin, pády zbytků družic

Do ohrožení druhé kategorie patří i nárůst závažné násilné kriminality, soupeření militantních skupin, extrémních politických skupin, migrační vlny a pády zbytků družic či jiného kosmického "odpadu".

U migračních vln Aleš Hampl soudí, že ani toto nebezpečí není aktuální. "Vzhledem k hrotícímu se problému mezi chudými a bohatými státy ji ale do budoucna menšeme vyloučit," uvádí v brožuře Aleš Hampl.

Brožuru doplňuje zobrazení záplavového území ve městě Lanškroun a místa ve městě, kde se skladují nebezpečné látky. Mezi ně patří například podniky Agrochem, AVX Czech Republic, SCHOTT CR, kde jsou nebezpečnými látkami kyseliny, či Jatka Lanškroun nebo Hala Bóži Modrého, kde je nebezpečnou látkou amoniak.

Kdyby v ní extrémy nebyly, lidé by se ptali, proč tam nejsou

Brožura pak obsahuje celkem pět stran, v nichž autor popisuje opatření pro překonání těchto mimořádných a krizových situací včetně kontaktů na záchranáře a způsoby ochrany.

"Brožuru jsme vytvořili proto, že nám to ukládá zákon o krizovém řízení. A navíc jsme sami cítili, že je třeba informovat obyvatelstvo, jakým způsobem se zachovat v případě nějakého problému," řekl Aleš Hampl.

Dodal, že způsobů, jak vytvořit podobnou brožuru, je více. "My jsme zvolili tento, kdy vyjmenováváme veškerá možná teoretická ohrožení, ale dále se věnujeme jen těm, která jsou v současnosti ta reálná než teoretická," konstatoval Hampl.

Dodal, že ale pokud by do brožury nezařadil ohrožení typu pád komety, určitě by se ozvali někteří lidé, že ve výčtu ohrožení města chybí. Radnice nechala vytisknout 400 kusů brožury. "Sto padesát je pro firmy a podnikatele, zbytek pro obyvatele. Na webu se dá stáhnout," řekl Aleš Hampl. 

Brožura zamíří k firmám i lidem, ale dá se i stáhnout

Lanškroun tuto brožuru vydal pro zlepšení informovanosti obyvatel a firem ve městě.

"Tento materiál definuje přehled možných ohrožení, stručně popisuje předpokládaná rizika jejich působení, vyjmenovává příslušná krizová opatření, orgány krizového řízení a složky integrovaného záchranného systému a uvádí základní zásady chování při ohrožení. Na závěr odkazuje na několik internetových adres, na nichž se dají dohledat i další doplňující informace," sdělila Petra Brejšová z kanceláře starostky a tajemníka města.

"Do lanškrounských firem budeme brožuru postupně distribuovat, obyvatelé si ji v případě zájmu mohou vyzvednout v kanceláři informací v přízemí radnice nebo stáhnout na stránkách města. Brožura je ke stažení v sekci Úřad - informace pro občany pod odkazem Možná ohrožení a krizová opatření," doplnila starostka města Stanislava Švarcová.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Najdete na iDNES.cz