Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ohrozit nás může terorismus i pád komety, varuje lanškrounská brožura

  9:42aktualizováno  10:00
Možná ohrožení a krizová opatření města. Tak se nazývá brožura, kterou nechalo v závěru loňského roku vypracovat město Lanškroun. Publikace radí lidem, co dělat v případě nebezpečí a ohrožení. A jako možná ohrožení uvádí i pád komety či odpadu z kosmu, migrační vlny či terorismus.

Brožura o ohroženích města míní, že hrozba teroristického útoku je malá, neboť Lanškroun není tak atraktivní cíl jako jiná větší města. Na snímku protiteroristické komando URNA při loňském cvičení v České Třebové. | foto: 5plus2.cz

"Je určena všem občanům, kterým není lhostejný vlastní život a životy spoluobčanů. Je dobré, abychom byli připraveni na nejrůznější situace, které nás mohou v životě potkat," píše v předmluvě brožury starostka Stanislava Švarcová.

Následující stránky vyjmenovávají možnosti ohrožení. Ty přírodní představují dlouhodobá sucha, rozsáhlé lesní požáry. Povodně a zvláštní povodně způsobené destrukcí vodních děl. Sněhová kalamita, silné mrazy, vichřice, větrné smršti. Sesuvy půdy, zemětřesení, epidemie, či enzootie, což jsou hromadné nákazy zvěře nebo hospodářských zvířat. Mezi poslední patří i pád planetky, komety či meteoritu.

Autor šestnáctistránkové brožury, pracovník krizového řízení lanškrounské radnice Aleš Hampl však u některých ohrožení vysvětluje, že jejich pravděpodobnost je velmi malá.

"Pravděpodobnost pádu planetky nebo meteoritu je minimální. U radiační havárie připadá pouze možnost rozsáhlé havárie jaderné elektrárny," vysvětluje Aleš Hampl.

Radiační havárie, výron toxických látek, požáry, destrukce

Mezi ohrožení způsobené činností člověka brožura uvádí radiační havárie, havárie s výronem toxických látek, dále požáry, destrukce a exploze. Nebo havárie letadel, narušení dodávek ropy či energií, narušení dodávek potravin, vody či nedostatek léků. Do kategorie patří také teroristické akce a s nimi záškodnické použití otravných látek, nástražných výbušných systémů, radioaktivních látek či nukleárních zbraní.

"Když pominu čin z nepříčetnosti, zbývá jen politicky motivovaný terorismus vnitrostátní nebo mezistátní. Pro něj je třeba vybrat objekt co nejatraktivnější, kde budou co největší škody na majetku, ale hlavně na životech. Z toho, že větší města než Lanškroun nabízejí cíle nesrovnatelně "vhodnější", je pravděpodobnost takového činu v Lanškrouně velmi malá," míní Aleš Hampl.

Soupeření militantních skupin, pády zbytků družic

Do ohrožení druhé kategorie patří i nárůst závažné násilné kriminality, soupeření militantních skupin, extrémních politických skupin, migrační vlny a pády zbytků družic či jiného kosmického "odpadu".

U migračních vln Aleš Hampl soudí, že ani toto nebezpečí není aktuální. "Vzhledem k hrotícímu se problému mezi chudými a bohatými státy ji ale do budoucna menšeme vyloučit," uvádí v brožuře Aleš Hampl.

Brožuru doplňuje zobrazení záplavového území ve městě Lanškroun a místa ve městě, kde se skladují nebezpečné látky. Mezi ně patří například podniky Agrochem, AVX Czech Republic, SCHOTT CR, kde jsou nebezpečnými látkami kyseliny, či Jatka Lanškroun nebo Hala Bóži Modrého, kde je nebezpečnou látkou amoniak.

Kdyby v ní extrémy nebyly, lidé by se ptali, proč tam nejsou

Brožura pak obsahuje celkem pět stran, v nichž autor popisuje opatření pro překonání těchto mimořádných a krizových situací včetně kontaktů na záchranáře a způsoby ochrany.

"Brožuru jsme vytvořili proto, že nám to ukládá zákon o krizovém řízení. A navíc jsme sami cítili, že je třeba informovat obyvatelstvo, jakým způsobem se zachovat v případě nějakého problému," řekl Aleš Hampl.

Dodal, že způsobů, jak vytvořit podobnou brožuru, je více. "My jsme zvolili tento, kdy vyjmenováváme veškerá možná teoretická ohrožení, ale dále se věnujeme jen těm, která jsou v současnosti ta reálná než teoretická," konstatoval Hampl.

Dodal, že ale pokud by do brožury nezařadil ohrožení typu pád komety, určitě by se ozvali někteří lidé, že ve výčtu ohrožení města chybí. Radnice nechala vytisknout 400 kusů brožury. "Sto padesát je pro firmy a podnikatele, zbytek pro obyvatele. Na webu se dá stáhnout," řekl Aleš Hampl. 

Brožura zamíří k firmám i lidem, ale dá se i stáhnout

Lanškroun tuto brožuru vydal pro zlepšení informovanosti obyvatel a firem ve městě.

"Tento materiál definuje přehled možných ohrožení, stručně popisuje předpokládaná rizika jejich působení, vyjmenovává příslušná krizová opatření, orgány krizového řízení a složky integrovaného záchranného systému a uvádí základní zásady chování při ohrožení. Na závěr odkazuje na několik internetových adres, na nichž se dají dohledat i další doplňující informace," sdělila Petra Brejšová z kanceláře starostky a tajemníka města.

"Do lanškrounských firem budeme brožuru postupně distribuovat, obyvatelé si ji v případě zájmu mohou vyzvednout v kanceláři informací v přízemí radnice nebo stáhnout na stránkách města. Brožura je ke stažení v sekci Úřad - informace pro občany pod odkazem Možná ohrožení a krizová opatření," doplnila starostka města Stanislava Švarcová.

Autor:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Další z rubriky

Vysoké Mýto přivítá tisícovku turistů, zahájí tam jarní sezonu

Vysokomýtskou památku znovu zdobí sgrafita. Ta původní vznikla v osmdesátých...

Ve Vysokém Mýtě se v sobotu uskuteční velký sraz turistů pod názvem Zahájení jarní turistické sezony. Akce se koná jako...

Czendlikova kniha vyjde v květnu v Polsku, dohlíží Mariusz Szczygiel

Zbigniew Czendlik má rád harmonii v životě. Nerad poslouchá smutné příběhy. Ale...

Farář Zbigniew Czendlik působící v Lanškouně se chystá vydat svou úspěšnou knihu Postel hospoda kostel také ve svém...

Radar v Rosicích nad Labem zklidnil dopravu, řidiči notně ubrali plyn

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků...

V Rosicích nad Labem, kam pardubičtí strážníci nechali namontovat úsekové radary, se potvrdilo, že měření rychlosti v...

Najdete na iDNES.cz