Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nákup spalovny plánovaný pardubickou radnicí je podle kritiků drahý

  • 2
Plán pardubických radních na odkup spalovny v Rybitví za 35 milionů začínají kritizovat i politici, od kterých by se to nečekalo. Proti vysoké ceně, která se zřejmě nakonec téměř zdvojnásobí, se vyslovil třeba zastupitel za ANO Václav Shejbal a pochybnost má i hejtman Martin Netolický. Celá akce podle něj neprobíhá zcela standardně.

Na první pohled se jedná o smysluplný krok lidí z vedení pardubické radnice. Plánují odkoupit od firmy AVE CZ roky odstavenou spalovnu v Rybitví za 35 milionů korun a tím definitivně uzavřít možnost, že by zařízení ještě někdy mohlo pálit nebezpečné odpady. Dohoda se má uzavřít v září.

„Společnost AVE CZ požaduje za spalovnu 35 milionů korun. Znamená to zhruba 380 korun na jednoho obyvatele města. Pak by celý příběh definitivně skončil,“ řekl primátor Martin Charvát.

Těsně před krajskými volbami by tak uspokojil zhruba 50 tisíc lidí, kteří se před lety v petici vyjádřili, že spalovnu na návětrné straně krajského města nechtějí.

Jenže to je jen jedna strana mince. Ta druhá je, že daňový poplatník musí zaplatit v první fázi oněch 35 milionů a pak zřejmě podobně vysokou částku, kterou bude stát sanace okolí spalovny.

„Mám za to, že to klidně může být dalších 35 milionů. Ekologické zátěže tam budou jistě veliké,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Právě krajskému úřadu firma AVE CZ nabízela odkup zařízení jako první. Ten to ale odmítl s odůvodněním, že by samosprávy neměly vlastnit soukromé projekty.

„Jsem upřímně rád, že tu věc řeší město a my do toho vstupovat nemusíme. Kraj byl proti odkupu zařízení a náš postoj se nemění. Pro obyvatele je to strašná ekonomická zátěž, ty náklady teprve porostou,“ uvedl hejtman Netolický, který není zdaleka sám, komu se cena nelíbí.

Kritiku připojil třeba i pardubický zastupitel ANO Václav Shejbal, který se svými názory připojuje k části opozice, jež cenu kritizovala už v minulých měsících.

Podle hejtmana není jednání radnice standardní

„Mám pocit, že 35 milionů za soukromý projekt, který nemá příliš velkou šanci na to, že někdy získá povolení, je vážně hodně. S tím návrhem mám problém a moc se mi nelíbí. Město se musí začít chovat hospodárně, a ne jen tak vyhazovat peníze. Slušná cena by podle mě byla někde okolo deseti milionů,“ uvedl zastupitel za ANO, které je lídrem pardubické vládnoucí koalice.

Když se firma snažila prodat svůj nevycházející záměr naposledy, cena se pohybovala právě okolo deseti milionů.

„Na ta jednání z roku 2013 si dobře pamatuji. Částka osm milionů korun na nich určitě padla. Nakonec se dohoda nekonala, což je z mého pohledu škoda, mohlo to být vyřešené,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který zároveň dodává, že mu jednání zástupců města přijde zvláštní.

„Celé to pozoruji zpovzdálí a některé věci mi přijdou nestandardní. Zdá se, že radnice používá nový styl jednání, kterému úplně nerozumím,“ dodal hejtman, aniž by blíže určil, co má na mysli. Mohlo to být například angažmá mediálního poradce Borise Kudláčka, který v debatě mezi městem a firmou AVE CZ stojí paradoxně na obou stranách barikády.

V poslední době totiž začal s radními úzce spolupracovat na několika projektech. Například moderoval slavnostní zahájení stavby nového letištního terminálu nebo se staral o mediální obrat nadačního fondu Naše nemocnice, který, jako soukromé osoby, založili právě radní Pardubic. Přitom Kudláček už několik let pomáhá právě firmě, která se specializuje na likvidaci odpadů.

„Jsem stále externím konzultantem firmy AVE CZ,“ potvrdil Kudláček, který přiznává, že se snažil obě strany přivést k jednacímu stolu. „V tomto směru dělám, co můžu, ale finální dohoda je na primátorovi a zástupcích společnosti AVE CZ. Mám za to, že se dokončuje její podoba,“ uvedl Kudláček.

V září by podle zatím zveřejněných plánů o nákupu mělo rozhodnout pardubické zastupitelstvo. Zatím se zdá, že půjde o poměrně divoké hlasování napříč stranami.

O spalovně mají rozhodnout orgány, město nemá dát ani korunu

Primátor Charvát doufá, že váhající zastupitele pomůže přesvědčit i ten fakt, že s placením vysoké částky mají pomoci okolní obce. „Město Pardubice je při jednání o koupi spalovny lídrem, ale okolní obce už deklarovaly, že se na odkupu budou podílet,“ uvedl Charvát, podle kterého by se akce mohlo účastnit kolem deseti obcí ze spádové oblasti.

Mediátorem v celém procesu bude hnutí Stop spalovně. Město Pardubice zřídí transparentní účet, na který budou moci příspěvky posílat i zájemci z veřejnosti, a peníze z něho budou použity na koupi spalovny. Jasné už ale teď je, že ani druhá skupina v zastupitelstvu nebude vůbec slabá a její názory budou hodně dobře slyšet.

„O problému spalovny mají v právním státě rozhodnout správní orgány. Město by nemělo dát ani korunu na odkup nějakého podnikatelského záměru, který ani neleží na území města a město s ním nemá vůbec nic společného,“ uvedl opoziční zastupitel za ODS Karel Haas, který je hodně ostrým kritikem nápadu.

„Kdo četl důvodovou zprávu k záměru odkupu, tak ví, že akce vyjde zhruba na 60 milionů korun. Z toho ale pouze šest milionů zaplatíme za tamní nemovitosti. Ovšem zhruba 28 milionů platíme za likvidaci ekonomického záměru soukromé firmy. To vůbec nechápu,“ dodal Haas.

Podle primátora je však dohodnutá cena maximem a bude jen a jen na zastupitelích, jak se k celé věci postaví. Potřeba bude 20 hlasů.

„Bohužel, já jsem dokázal vyjednat pouze oněch 35 milionů. Je to výsledek mé práce a na vás je, abyste rozhodli, zda spalovnu za ty peníze koupíme, nebo ne,“ řekl zastupitelům primátor Charvát.