Křesťané na ledě. Uznávají Jágra a bojují o svůj mistrovský pohár

  17:57aktualizováno  17:57
Unikátní Křesťanská amatérská hokejová liga (KAHL) se ujala. Její druhý ročník skončil v sobotu v Poličce. Soutěž týmů šesti římskokatolických farností se vyznačuje tím, že hráči sice hrají naplno, ale ohleduplně, chybí záludnost, nevyřizují si mezi sebou navzájem účty.

Biskupský pohár - cenu pro vítěze si užíval i hrající kněz Tomáš Petráček (vpravo) z týmu HC Salaš Hradec Králové. | foto: Jaroslav Hubený

Sobotní podvečerní zápas předkola play-off hokejové extraligy mezi Kladnem a Pardubicemi byl velkým dramatem, který rozhodl až obrat v závěru utkání (více o výsledku zde).

Ještě větší obrat se podařil jen o několik hodin dříve hokejistům královéhradeckého týmu HC Salaš ve finálovém mači proti chrudimskopardubické sestavě HC Klofani.

"Třetí třetina, to byl opravdu zázrak. Jak jinak nazvat otočení zápasu ze stavu 0:3 na 4:3," řekl člen vítězného hradeckého klubu Tomáš Petráček, jinak vedoucí katedry kulturních a náboženských studií na Univerzitě Hradec Králové.

Fotogalerie

Pojem zázrak je mu tedy blízký v profesi, osobním životě coby věřícího kněze i v dramatickém vyvrcholení rozhodujícího sobotního finále druhého ročníku Křesťanské amatérské hokejové ligy v Poličce.

Patřil k těm, kteří nad hlavu zvedli Biskupský pohár věnovaný královéhradeckým biskupem Janem Vokálem. Křesťané se díky "Vokal cupu" nesetkávají jen v kostele při nedělní mši.

Parta nadšenců holdujících hokeji se už loni rozhodla, že si založí vlastní ligu. Na utkání s nimi jezdí i řada dalších fanoušků vytvářejících bouřlivou atmosféru s bubny, vlajkami a skandováním.

A hráči mají etický kodex, v němž se například praví, "nechávám vyniknout i slabší spoluhráče", "nesnižuji se k slovním útokům a urážkám" anebo "k faulům se v žádném případě neuchyluji". Takže "hity", přehnaná tvrdost či dokonce zákeřnost obvyklá v jiných soutěžích v této chybí.

"Ani ve finále se nevyskytly záludné fauly, jen prostě situace, které vyplynuly ze hry. A ve srovnání s jinými soutěžemi se vulgárních výrazů vyskytuje opravdu málo. Ale nejsme v kostele, je to hokej, jednotlivé žánry se musí dodržovat," dodal Tomáš Petráček.

Etický kodex neznamená, že z hokeje bude krasobruslení

Že je hra povětšinou otců rodin poněkud pomalejší a nabízí více "nevynucených chyb", než jsou zvyklí diváci vyšších hokejových lig, je přirozené.

Etický kodex hráče KAHL

1. Hlavní motivací je pro mne radost ze hry pro sebe, spoluhráče a pro všechny, kteří nás sledují.
2. Hraji tak, aby nedošlo k žádné újmě na zdraví protihráčů, spoluhráčů ani mém; hru tělem volím, jen když jsem si jist, že je bezpečná; k faulům se v žádném případě neuchyluji.
3. Hraji tak, abych byl dobrým příkladem pro ostatní, povzbuzuji a pomáhám spoluhráčům; nesnižuji se k slovním útokům a urážkám na ledě i mimo něj; respektuji protihráče, rozhodčí, trenéry i fanoušky.
4. Svojí hrou přispívám k dobré hře mého týmu jako celku, nechávám vyniknout i herně slabší spoluhráče; mé individuální schopnosti jsou podřízeny ve prospěch týmu.
5. Cením si všech, kteří přiznají svou chybu nebo porušení pravidel a kteří hrají podle kodexu hráče KAHL.
6. Vítězství má pro mne význam pouze tehdy, když je ho dosaženo korektně a podle pravidel; porážky nesu hrdě a bez výmluv.

Ale souboje napůl křesťanů a napůl jejich kamarádů, kteří s nimi už do kostela nezamíří, jsou i pro nezainteresovaného diváka poutavé a bez přesilovek a her v oslabení se také neobejdou.

Například z pěti trestů ve finále byly dva za příliš velký počet hráčů ve hře a jeden také za hrubý faul, hůl v obličeji, i když nechtěně. V předchozím semifinále byl jeden slatiňanský útočník dokonce vyloučen za napadení soupeře.

Na druhou stranu, když se po střetu občas hráči týmů octli ležící na ledě, ověřovali si navzájem, zda jeden druhého nezranili, a nakonec si přátelsky plácli rukou.

"Toto je hra pro chlapy a křesťani jsou stejní chlapi jako ostatní, umějí rozdat ránu a umějí ji také přijmout. Před zápasem se nemodlíme, spíše se chlapsky povzbudíme a jdeme na led," řekl trenér Klofanů Libor Wawrzacz. V jiných kabinách tomu však může být jinak.

"Do šatny před zápasem přišel náš farář, pomodlili jsme se a připomněli si svatého Martina, kterému je náš kostel ve Slatiňanech zasvěcen," uvedl kapitán týmu HC Vraníci Slatiňany Martin Harsa, který v semifinále neuspěl proti domácí římskokatolické farnosti.

"Byl to původně římský voják, než byl biskupem, takže jsme si připomněli jeho bojovnost i jeho férovost a nasazení při obětování se pro kamarády. Etický kodex musíme mít každý zakódován v sobě, ale neznamená to, že bychom to hráli jako krasobruslení. Musí to jako hokej taky vypadat," dodal Harsa.

Před půlstoletím vedl kanadskou reprezentaci páter David Bauer a podobně může biblickými proslovy působit na své hráče v kabině zmíněný slatiňanský farář Štefan Brinda.

"Například jsem hokejistům z bible citoval svatého Pavla, když pranýřuje individualismus rozbíjející kolektiv. Kdyby měl být smysl boje třeba v tom, že rozhádáme mezi sebou Chrudim a Slatiňany, tak bych soutěž nepodporoval," řekl kněz.

Křesťanská amatérská hokejová liga je v České republice zatím ojedinělá. A kdyby si měli její hráči a trenéři zvolit svého duchovního guru neboli hokejového papeže, stal by se jím zřejmě Jaromír Jágr.

"Jeho příklon ke křesťanství je fajn a upřímný. Díky němu lidsky vyrostl ze sportovní hvězdy i v osobnost lidskou a i po této osobnostní stránce jde příkladem mladým," poznamenal trenér Libor Wawrzacz.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

VIDEO: Žilková, Geislerová, Písařík na plac. Filmaři obsadili Pardubice

Filmová matka Veronika Žilková se s dcerou domlouvá, kde bude stát, až bude...

Autor komedie Snowboarďáci Karel Janák připravuje film LOVEní, který se natáčí výhradně v Pardubicích. Do kin půjde 8....

VIDEO: Strčit hlavu do 150 °C. Hasiči trénují v ohňovém polygonu

Kontejner na návěsu kamionu Fire Dragon 7000  ve Vysokém Mýtě dokáže simulovat...

Více než stovka hasičů si do pondělí vyzkouší ve vysokomýtském areálu ohňový polygon. Cvičí hašení, taktiku vstupu do...

Za Chrudimsko jde do Senátu Tecl, neuspěl Herman. Svitavsko zvolilo Kortyše

Noví senátoři: Jan Tecl a Michal Kortyš.

Ve druhém kole senátních voleb zvítězil v obvodu Chrudim jednoznačně havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS+STAN+STO),...

Najdete na iDNES.cz