Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Královský dar bych si netroufl sedlat ani já, říká ředitel hřebčína

  10:10aktualizováno  10:10
V sobotu se v hřebčíně v Kladrubech nad Labem pojede tradiční Hubertova jízda. Kdo z jezdců si však dělal zálusk na dar britskému královskému páru, hřebce Favory Altu, bude zklamán. Tohoto koně mohou sedlat jen vybraní profesionální cvičitelé, jinak na něm nikdo jezdit nesmí. Na cestu do Anglie stále čeká.

Hřebec Favory Alta | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hřebec Favory Alta je nyní bezpochyby nejznámějším koněm z kladrubských stájí a na nezájem si stěžovat nemůže. "Návštěvníci si ho mohou pohladit nebo se s ním vyfotit," řekl ředitel hřebčína Jan Höck.

Hubertova jízda

Je tradičním zakončením lovecké sezóny. Jezdci honí "lišku", kterou dělá jeden z žokejů s připevněným liščím ohonem na zádech. Základní pravidlo je, že jezdci jedou tam, kam jede liška. Ta je tedy protáhne celou trasou s přírodními překážkami. Na konci se liščí ohon připevní na proutěnou konstrukci a jezdci ho ve skoku musí utrhnout. Celá jízda je společenskou záležitostí, patří k ní občerstvení a večerní posezení s hudbou a tancem.

A nutno dodat, že Favory Alta se nechá hladit rád, návštěvníkům vychází vstříc a ochotně pózuje i fotografům. "I ze strany kupujících jsme občas zaznamenali, že chtěli koně podobného královskému hřebci," usmívá se ředitel Höck s tím, že všichni kladrubští koně mají podobnou charakterovou výbavu.

Favory Alta má v Kladrubech běžný denní výcvik, který ale provádí profesionální cvičitelé. "Koně nemůžete nechat jen tak stát, musíte s ním pracovat a musí mít pohyb. Sedat na něj ale krom cvičitelů nikdo nemůže. Ani já bych si na to netroufl," vysvětlil Höck.

Do Británie však kůň zřejmě jen tak neodjede. Hřebčín v Kladrubech nyní dostal souhlas královské rodiny k tomu, aby ho mohli zařazovat do některých soutěží. Je tedy možné, že na soutěži ve Windsoru to ve dvojspřeží natře ostatním britským koním.

Fotogalerie

Královští novomanželé také podle ředitele projevili zájem se na koně do Kladrub přijet podívat. "Uvedli, že by chtěli přijet v blízké budoucnosti," upřesnil Höck. Eminentní zájem o koně prý má také šéf britských královských stájí, chtěl by hřebce nechat připouštět k jejich klisnám. U nás nyní nemůže být vedený jako plemenný hřebec.

Sobotní Hubertovu jízdu si Favory Alta tedy neužije. Kladrubský hřebčín však zájemcům nabízí k sedlání své další koně, účastnit se bude 32 starokladrubáků. Návštěvníci si mohou zaplatit místo na kočáře taženém koňmi a sledovat tak celý hon z bezprostřední blízkosti.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Pardubické letiště chce lepší parkování, využije vojenský autopark

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017)

Společnost East Bohemian Airport, která provozuje pardubické mezinárodní letiště, chce využít podzimní odstávku provozu...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Najdete na iDNES.cz