Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve středu demonstrace, v pátek referendum. Králíky ožijí kvůli věznici

  13:38aktualizováno  13:38
Uprchlický tábor lidé z Králík loni odmítli. Zda odmítnou v opuštěném areálu výchovného ústavu také ženskou věznici, se ukáže po pátečním referendu.

Výchovný ústav a dětský domov Králíky. Dnes již bývalý. Patří státu a ten o budovu stojí dál. Tentokrát když chce někam umístit ženské delikventky. | foto: Výchovný ústav

Odpovědí „ano“, či „ne“ lidé zareagují na otázku: „Souhlasíte s tím, aby v areálu bývalého Dětského výchovného ústavu v Králíkách zřídilo Ministerstvo spravedlnosti ČR ženskou věznici s dohledem?“

Referendum se uskuteční v pátek od 10 do 22 hodin. Lístky voliči obdrží v místech, kam jsou zvyklí chodit k volbám.

Pátečnímu hlasování bude předcházet středeční demonstrace od půl sedmé navečer na Velkém náměstí v Králíkách.

„Budeme prskat na ministra Pelikána a jeho podvodu na nás formou zapálených prskavek,“ oznamují organizátoři protestu z iniciativy „Ne azylovému domu v Králíkách“.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán obyvatele Králík rozzlobil hlavně po zjištění, že převod budovy z ministerstva školství na Vězeňskou službu České republiky začal už 11. listopadu.

„Můžeme potvrdit, že Vězeňská služba skutečně zažádala o převod objektu. Z tohoto ryze administrativního kroku nicméně rozhodně nevyplývá, že by ministerstvo spravedlnosti hodlalo opominout výsledek nadcházejícího referenda. Stále platí, jak pan ministr Pelikán uvedl při veřejné debatě s občany a zastupiteli Králík, že výsledek referenda bude pro Vězeňskou službu i ministerstvo spravedlnosti závažným argumentem,“ uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Podle hejtmana by nebyl v Králíkách ani dostatek personálu

Podle ní by bez žádosti Vězeňské služby nebylo možné vyloučit riziko, že by o převod požádala jiná organizační složka státu.

„Tím by ovšem byl zmařen veřejně deklarovaný záměr zřídit v objektu ženskou věznici s dozorem, a v konečném důsledku i plánované referendum, které se právě k tomuto záměru váže. Zejména tak není pravdou, že by Vězeňská služba hodlala nebo mohla z vlastního rozhodnutí převést objekt na ministerstvo vnitra s cílem využít jej jako azylové zařízení,“ dodala mluvčí.

Podle ní také není pravda, že by objekt byl vhodný ke zřízení domova pro seniory. V budově například chybí výtahy a další vybavení.

Zřízení domova pro seniory nebo startovacích bytů prosazuje hejtman Martin Netolický. Je proti věznici a počítá s osobní účastí na demonstraci.

„Jsem přesvědčený, že ministerstvo má jiné možnosti na umístění tohoto zařízení a nevím, proč si vybrali oblíbenou turistickou lokalitu, kterou Králicko je. Pokud je důvodem malá počáteční investice do objektu, tak i přesto je nutné počítat s investicí v řádech desítek milionů korun. Jsem také přesvědčený, že na Králicku není ani dostatek personálu, který by zde mohl pracovat,“ uvedl hejtman.

Pro odsouzené se plánuje i učiliště

Záměr justice počítá se zřízením ženské věznice pro maximálně 200 žen odsouzených za mírnější delikty, tedy takových, které nejsou nebezpečné veřejnosti.

Věznice bude navíc znamenat až 120 nových pracovních příležitostí pro obec. V rámci věznice plánuje Vězeňská služba zřídit učiliště pro odsouzené v oborech kuchařka či švadlena.

„Zcela nepochybně půjde o ekonomickou příležitost pro město a okolí. Vedle několika desítek pracovních míst, která budou přímo souviset provozem věznice, půjde také o šanci pro nové dodavatele. Možnost zaměstnání doplňuje potenciál nalákání zaměstnavatelů, kteří se přesunou za pracovní silou odsouzených. Zkušenosti jiných obcí, kde je vězeňské zařízení navíc vypovídají o zvýšení potenciálu rozvoje obce,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

Věznice podle ní vůbec nemají vliv na úroveň kriminality v místě, kde fungují.

„Města a obce, kde věznice působí, jsou zvyklé na kvalitní soužití s touto institucí. Ve vyspělých zemích nejsou věznice tabuizovány, naopak věznice pro města a obce znamenají podporu místních podnikatelů a na mnoha místech v České republiky jsou významným zaměstnavatelem,“ tvrdí Kučerová.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

VIDEO: Dva tisíce tun uhlí vyloží s robotem v elektrárně jeden člověk

Robot a obsluha s dálkovým ovladačem při vykládce uhlí ve chvaletické...

Je to robot, je na dálkové ovládání, ale ani při exkurzích ho zájemcům ve chvaletické elektrárně do rukou nepůjčí....

Nové byty v centru Pardubic přinesou potíže v dopravě

U Vektoru vyroste 275 nových bytů.

V pardubické čtvrti Na Spravedlnosti rostou dva velké bytové komplexy. Ten u kliniky Vektor postupně nabídne 275 bytů....

VIDEO: Obnova pardubické radnice bude dražší kvůli restaurátorským pracím

Omítky historických stropů pardubické radnice už dostávají finální podobu.

Místo úředníků obsadilo pardubickou historickou radnici mnoho desítek řemeslníků. Její rekonstrukce však také ukázala,...

Najdete na iDNES.cz