Výchovný ústav a dětský domov Králíky

Výchovný ústav a dětský domov Králíky | foto: Výchovný ústav

Představitelé Králík odsouhlasili vyhlášení referenda o zřízení věznice

  • 1
Není to tak dlouho, co lidé v Králíkách chtěli uspořádat referendum o zřízení pobytového zařízení pro žadatele o azyl. Z něho sešlo, ale nyní zastupitelé odsouhlasili vyhlášení místního lidového hlasování o zřízení ženské věznice. Referendum se uskuteční 25. listopadu

„Souhlasíte s tím, aby v areálu bývalého Dětského výchovného ústavu v Králíkách zřídilo ministerstvo spravedlnosti České republiky ženskou věznici s dohledem?“ Tak bude znít otázka.

„Proti vyhlášení referenda nehlasoval nikdo. Průběh jednání naznačil, že si občané u nás ženskou věznici nepřejí, ale nepřejí si ani jiné zařízení vězeňského typu, ani azylové zařízení. Z objektu ústavu chtějí vytvořit buď dům pro seniory, domov důchodců, nebo ubytování zaměstnanců pro dolnomoravský areál Ski Sněžník, na což je investor i projekt,“ řekl králický místostarosta Antonín Vyšohlíd.

Část veřejnosti záměr odmítla už na zářijovém setkání s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (psali jsme zde).

V budově patřící státu by mělo být časem umístěno až 200 vězeňkyň s nejmírnějším stupněm ostrahy. Podle Vězeňské služby by ve věznici mělo najít práci 120 lidí, mělo by v ní vzniknout učiliště pro odsouzené s obory kuchař, číšník a švadlena. Zařízení by také spolupracovalo s místními dodavateli (o plánech zde).

Referendum bude stát přes sto tisíc korun

„Referendum se uskuteční v pátek. Oprávněnými voliči jsou i studenti a někteří lidé pracují mimo Králíky, tak aby to ještě večer stihli,“ řekla starostka Jana Ponocná.

Podle ní bude stát veřejné hlasování 100 až 120 tisíc korun.Odpůrci zřízení věznice podobně jako při případném vzniku azylového zařízení argumentují negativním vlivem na turistický ruch v regionu.

Jak ukázalo pondělní jednání zastupitelů, část lidí nechce ve své blízkosti nejen exotické cizince či vězně, ale ani sociálně slabé. Více emocí než kvůli referendu lidé projevovali při schvalování záměru vybudování komunitního domu na pozemku města pod Penny marketem směrem k bytovkám.

„Jedna firma má zájem vybudovat komunitní dům pro seniory starší 65 let nebo sociálně slabé za pomoci dotace, která je 650 tisíc na jednu bytovou jednotku. Mělo by tam vzniknout 20 bytů, které musí vydržet dvacet let v tomto režimu,“ přiblížil místostarosta Vyšohlíd.

„Lidé, kteří bydlí poblíž, mají problém s jejím umístěním, s příjezdovou cestou i s parkovacími místy a víceméně požadovali, aby se prodej pozemků zbrzdil do doby, než bude referendum. V případě, že se lidé vyjádří v referendu vůči věznici jednoznačně záporně, pak by se tento objekt nemusel stavět a z bývalého ústavu by se mohlo stát komunitní centrum,“ řekl Vyšohlíd.

Po konfrontačním jednáním mezi obyvateli a zájemcem o pozemek zastupitelé záměr prodeje pozemku schválili.

,