Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Králíky o víkendu zažijí bitvy druhé světové války

  17:00aktualizováno  17:00
O víkendu vypukne u Králík velká rekonstrukce bitev z druhé světové války s názvem Cihelna. Sjedou se na ni zvědavci, profesionálové i lidé, kteří se bitvám věnují jako koníčku.

Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Milan Vinš z Pardubic bude jedním ze tří stovek "vojáků", kteří se o víkendu zapojí u Králík do rekonstrukcí bitev ze druhé světové války.

Na populární Cihelně byl už třikrát a tak ví, do čeho jde. Nebojí se výbuchů petard, neštve ho spaní ve stanu ani dlouhé sprinty v plné polní. Zdaleka nejtěžší je prý pro fandy vojenské historie vybojovat úspěšnou bitvu o povolenku k odjezdu doma se svou manželkou.

"Podobné akce probíhají vždy v klidu. Kámen úrazu ale je, udělat si na ně čas. Letos je navíc 65 výročí konce války, takže chlapi z našeho klubu už budou pryč z domovů patnáctý víkend po sobě. Jasné je, že manželkám se to příliš nelíbí, když jsme od poloviny dubna pořád někde pryč," říká Milan Vinš, jednatel Klubu vojenské historie Pardubice.

Přesto nepochybuje o tom, že se jeho kamarádi nedaleko polských hranic o víkendu sejdou. Cihelna patří mezi vůbec nejprestižnější akce svého druhu u nás. "V pátek odjíždíme. Do té doby si musíme připravit oblečení, výbavu a samozřejmě zbraně. Z techniky sebou tentokrát bereme jenom jeden vůz," uvedl Milan Vinš.

On i jeho kolegové si v Králíkách zkusí hned dvě role. Nejprve budou představovat členy Sudetoněmeckých Freikorps. Tyto oddíly se v době Mnichovské krize v roce 1938 soustředily na páchání provokací a zločinů v československém pohraničí, které měly oslabit chod státu.

"Diváci uvidí boje různých vojenských složek s henleinovskými skupinami Freikorps, které bojkotovaly mobilizaci. Ukázka končí odstoupením pohraničního opevnění německé armádě. Je také vzpomínkou na desítky padlých československých vojáků, četníků, finanční policie i příslušníků policie," přiblížil scénář plánovaných ukázek bojů Marek Bartoš z Vojenského muzea Králíky.

V druhé polovině akce se zase členové Klubu vojenské historie Pardubice převlečou za vojáky Rudé armády. "Je nám jedno, koho představujeme. Vše se odvíjí od scénáře. Nevadí nám hrát ani Němce. I to někdo přece musí dělat, že," říká Vinš, který se svému koníčku věnuje už deset roků.

Na akci bylo loni 18 tisíc diváků

Samotná akce, která vloni například přitáhla dohromady na 18 tisíc diváků, začíná už v pátek ráno, na kdy je plánovaná spanilá jízda vojenské historické a bojové techniky.

Odpoledne pak na poli začne generální zkouška plánovaných bojů. Večer se na náměstí v Králíkách bude konat velká kulturní akce, na které vystoupí třeba i zpěvák Petr Kolář. Na koncert je vstup zdarma.

"Protože chceme, aby se Cihelna stala akcí pro celé rodiny, nabízíme bohatý doprovodný program. V pátek na náměstí vystoupí již tradičně posádková hudba a mažoretky, které v letošním roce doplní zpěvák Petr Kolář a skupina ABBA revival," uvedla starostka Králík Jana Ponocná.

V sobotu se vedle už zmíněných pohraničních bojů z roku 1938 a ukázky bitvy z Ostravské operace z roku 1945 dočkají diváci i předvedení moderní vojenské techniky.

Na akci se totiž bude už tradičně prezentovat i česká armáda. Ta slíbila průlet stíhaček JAS 39 Gripen. K vidění budou také lehká obrněná vozidla Iveco, kolový obrněný transportér Pandur a další vojenská pozemní i letecká technika. Armáda představí rovněž třeba expozici munice nebo novou výstroj.

"Síly podpory budou demonstrovat schopnost a připravenost armády k nasazení sil a prostředků při napadení objektu důležitého pro obranu státu," řekl ředitel vojenského velitelství Pardubice plukovník František Hlaváček.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Všichni proti ANO. Malé strany v Pardubicích vytvářejí koalice

Radnice Pardubice.

Lidovci společně s TOP 09 nebo Pardubáci s Patrioty a Starosty. Tak by měly vypadat pardubické předvolební koalice....

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Najdete na iDNES.cz