Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

  11:39aktualizováno  11:39
V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti i v současnosti. Návštěvníci uvidí ukázky nasazení armád v letech 1938 a 1939, ale budou si moci prohlédnout i nejmodernější vojenskou techniku.

Třídenní akce Cihelna s hlavním sobotním dnem bojových ukázek je největší akce za účasti armády v Pardubickém kraji. Každoročně ji sleduje kolem dvaceti tisíc diváků. Letos se jim představí až čtyři stovky členů klubů vojenské historie, vojáků, celníků či policistů.

„Cihelna patří mezi rozhodující akce pořádané armádou. Splňuje i náborový smysl, protože jsou na ní rodiny s dětmi, které vidí vojáky a historické kluby v akci - tenhle náboj je přitahuje a přesahuje i do doby pozdější,“ řekl brigádní generál Jaroslav Trakal, ředitel Agentury logistiky Armády České republiky.

Program začne v pátek v osm hodin ráno šestihodinovou spanilou jízdou vojenské historické a bojové techniky s osádkami v dobových uniformách z Králík přes Žamberk, Letohrad a zpět.

Od 14 hodin pokračuje veřejnosti přístupným generálním nácvikem akce v prostoru „bojiště“. V sobotu začíná celodenní program už o půl desáté dopoledne. Předváděcí plocha bude patřit ukázkám armády, záchranářů, policistů, celníků i Vězeňské služby.

Armádu budou reprezentovat gripeny, vrtulníky, parašutisté, ženisté, dělostřelci, zdravotníci, zástupci vojenské policie, logistiky a komunikačních systémů pozemních sil, nebude chybět ani pěší rota aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství Pardubice, která se připravovala na akci ve Vojenském újezdu Libavá.

Vedle moderní i historické vojenské techniky budou k vidění i dobové tábory zúčastněných historických vojenských jednotek.

Od zrady k válce

Atraktivním bodem budou dvě velké bojové rekonstrukce klubů vojenské historie na téma „Od zrady k válce... 1938 - 1939.“ Armád, jednotek a druhů uniforem bude vystupovat nezvykle mnoho.

„V průběhu dvou hodinových představení se v několika obrazech diváci ponoří do roku 1938, zažijí obsazení pohraničí ČSR německou armádou, obsazení Těšínska Polskou armádou a následně prožijí napadení Polska německou a sovětskou armádou v září roku 1939. V ukázkách bude nasazeno množství historické vojenské techniky. Uvidíte polské tančíky TKS, československé obrněné automobily vzor 30, německé stroje z počátku války a mnoho dalšího,“ řekl Martin Ráboň ze Společnosti československého opevnění.

Od pátku do neděle budou připraveny speciální prohlídkové trasy ve tvrzích Bouda a Hůrka. Návštěvníci se dostanou i do míst v podzemí, kde se běžně neprovádí. Mezi Boudou a Muzeem Vysoký Kámen bude zřízena zvláštní autobusová linka.

V pátek a v sobotu budou k vidění jízdy těžké bojové techniky a vojenských vozidel pro návštěvníky na předváděcím polygonu Vojenského muzea Králíky.

Králická radnice tradičně zajišťuje nejen zázemí, ale i páteční večerní kulturní program v centru města. „Na Velkém náměstí vystoupí posádková hudba, mažoretky a skupina ABBA revival, připraveno bude bohaté občerstvení, hudební produkce potrvá do pozdních hodin,“ řekl místostarosta Králík Martin Hejkrlík.

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

V Přelouči skončí výroba Avií, firma se soustředí na elektromobily

Nová avia Initia má pohon na všechny čtyři kola.

Jen rok a půl po slavnostním uvedení nového nákladního vozu AVIA se vedení firmy rozhodlo změnit strategii a v Přelouči...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Další z rubriky

Kauza národního hřebčína je po letech u soudu, obžalobu četli tři hodiny

Část obviněných manažerů, kteří se domlouvali na opravách hřebčína

Krajský soud začal projednávat rozsáhlý případ oprav kladrubského hřebčína za evropské miliony. Obžaloba viní 17 lidí a...

V Přelouči skončí výroba Avií, firma se soustředí na elektromobily

Nová avia Initia má pohon na všechny čtyři kola.

Jen rok a půl po slavnostním uvedení nového nákladního vozu AVIA se vedení firmy rozhodlo změnit strategii a v Přelouči...

VIDEO: Virem napadený rybník Buňkov vyvápnil vrtulník

V úterý proběhlo zavápnění rybníku Buňkov.

Přelouččtí rybáři v úterý splnili druhou podmínku veterinářů, a to, že do konce roku vydezinfikují vápnem rybník...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ELEKTRO – TESTOVÁNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz