Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

  11:39aktualizováno  11:39
V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti i v současnosti. Návštěvníci uvidí ukázky nasazení armád v letech 1938 a 1939, ale budou si moci prohlédnout i nejmodernější vojenskou techniku.

Třídenní akce Cihelna s hlavním sobotním dnem bojových ukázek je největší akce za účasti armády v Pardubickém kraji. Každoročně ji sleduje kolem dvaceti tisíc diváků. Letos se jim představí až čtyři stovky členů klubů vojenské historie, vojáků, celníků či policistů.

„Cihelna patří mezi rozhodující akce pořádané armádou. Splňuje i náborový smysl, protože jsou na ní rodiny s dětmi, které vidí vojáky a historické kluby v akci - tenhle náboj je přitahuje a přesahuje i do doby pozdější,“ řekl brigádní generál Jaroslav Trakal, ředitel Agentury logistiky Armády České republiky.

Program začne v pátek v osm hodin ráno šestihodinovou spanilou jízdou vojenské historické a bojové techniky s osádkami v dobových uniformách z Králík přes Žamberk, Letohrad a zpět.

Od 14 hodin pokračuje veřejnosti přístupným generálním nácvikem akce v prostoru „bojiště“. V sobotu začíná celodenní program už o půl desáté dopoledne. Předváděcí plocha bude patřit ukázkám armády, záchranářů, policistů, celníků i Vězeňské služby.

Armádu budou reprezentovat gripeny, vrtulníky, parašutisté, ženisté, dělostřelci, zdravotníci, zástupci vojenské policie, logistiky a komunikačních systémů pozemních sil, nebude chybět ani pěší rota aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství Pardubice, která se připravovala na akci ve Vojenském újezdu Libavá.

Vedle moderní i historické vojenské techniky budou k vidění i dobové tábory zúčastněných historických vojenských jednotek.

Od zrady k válce

Atraktivním bodem budou dvě velké bojové rekonstrukce klubů vojenské historie na téma „Od zrady k válce... 1938 - 1939.“ Armád, jednotek a druhů uniforem bude vystupovat nezvykle mnoho.

„V průběhu dvou hodinových představení se v několika obrazech diváci ponoří do roku 1938, zažijí obsazení pohraničí ČSR německou armádou, obsazení Těšínska Polskou armádou a následně prožijí napadení Polska německou a sovětskou armádou v září roku 1939. V ukázkách bude nasazeno množství historické vojenské techniky. Uvidíte polské tančíky TKS, československé obrněné automobily vzor 30, německé stroje z počátku války a mnoho dalšího,“ řekl Martin Ráboň ze Společnosti československého opevnění.

Od pátku do neděle budou připraveny speciální prohlídkové trasy ve tvrzích Bouda a Hůrka. Návštěvníci se dostanou i do míst v podzemí, kde se běžně neprovádí. Mezi Boudou a Muzeem Vysoký Kámen bude zřízena zvláštní autobusová linka.

V pátek a v sobotu budou k vidění jízdy těžké bojové techniky a vojenských vozidel pro návštěvníky na předváděcím polygonu Vojenského muzea Králíky.

Králická radnice tradičně zajišťuje nejen zázemí, ale i páteční večerní kulturní program v centru města. „Na Velkém náměstí vystoupí posádková hudba, mažoretky a skupina ABBA revival, připraveno bude bohaté občerstvení, hudební produkce potrvá do pozdních hodin,“ řekl místostarosta Králík Martin Hejkrlík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz