Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Králicko má nové lyžařské areály, dopravní spojení chce ale kraj rušit

  11:06aktualizováno  11:06
Králicku hrozí, že zůstane skoro odstřihnuto od okolního světa. Krajští politici se totiž rozhodli, že zruší vlakové spoje a převedou velkou část dopravy z kolejí na silnici. Tím osekají už tak bídné dopravní spojení. Zato tu vznikly nové lyžařské areály za desítky milionů korun.

Kostel u Králík, který nechal postavit Tobiáš Jan Becker | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na Králicku jsou nízké výdělky, vysoká míra nezaměstnanosti, špatné silnice a upadající gymnázium. Politikům tato oblast posloužila, když zdůvodňovali vznik kraje. Za deset let jeho existence ale lidem z odlehlého koutu země neposloužili skoro vůbec.

Chystané rušení vlakových spojů může být pro Králíky a okolí poslední ranou. Hospodářsky zanedbaná oblast sice může nabídnout jedinečné možnosti rekreace, obyvatelům ale chybí i základní služby a hlavně vize, která by region postavila na nohy.

Na začátku století slibovali krajští politici regionu něco jiného. "Vzhledem k poloze uděláme z Králík nejen hlavní město masivu Králického Sněžníku, ale i celých Orlických hor a Jeseníků," tvrdil po svém nástupu do funkce první pardubický hejtman Roman Línek.

Sen o českém Innsbrucku se nekoná

"Že o nás v Pardubicích hodně stojí, jsme se přesvědčili jen na začátku našeho působení na radnici. Krajští politici se chtěli zřejmě ujistit, že nechceme měnit hranice kraje. A připojit se spolu se Žambereckem ke kraji Královéhradeckému, kam jsme historicky i spádově odjakživa patřili," zavzpomínal tehdejší místostarosta Králík Arnošt Juránek.

Krátce po vzniku kraje tehdejší hejtman Línek přiznal, že v Pardubicích vlastně ani pořádně nevědí, jak zanedbanému kraji pomoci. Krajští radní se pak poohlédli v Polsku a po vzoru sousedů vsadili vše na jednu kartu - na rozvoj turistického ruchu. Dnes je jasné, že to nebyla ta nejšťastnější volba.

Na Králicku vznikly nové lyžařské areály, velkoryse pojaté muzeum pevnostního opevnění, stovky milionů šly do silnic kolem polských hranic.

Podpora turismu je v pořádku, chybějí ale služby

Kritici však soudí, že investice do turismu byly přemrštěné. Marné byly námitky radnic, že kvůli tomu budou chybět peníze jinde. "Zájem kraje o nás je bohužel jednostranný. Cítíme velkou podporu cestovního ruchu. Bohužel tuto snahu nedoplňuje podpora služeb. Ubývají zejména vlakové spoje, upadá střední školství, vzdaluje se dostupnost lékařské péče," postěžovala si králická starostka Jana Ponocná.

Kraj například sliboval, že zachová nemocnici i pohotovost v Červené Vodě, nakonec ale na svůj slib zapomněl. A tak musí zdejší obyvatelé jezdit až do čtyřicet kilometrů vzdáleného Ústí nad Orlicí. A letos od prvního května ve všední dny dokonce do osmdesát kilometrů vzdálených Pardubic.

Jednostranné zaměření podpory kritizuje také místostarosta Dolní Moravy Richard Novák. Kraj vzhledem k atraktivitě zimního střediska se všemi vleky a sjezdovkami obec masivně dotuje, podpora je ale úzce spjata jen a jen s cestovním ruchem.

Turistická oblast prodražuje pozemky, místní odcházejí

"To s sebou samozřejmě přináší i stinné stránky," dodal Novák. Rozvoj sice přináší možné pracovní příležitosti, celá věc má ale špatný dopad na hospodaření obce. "Rostou tu ceny pozemků, které začínají být pro trvalé bydlení velmi drahé. A zvyšuje se tlak na jejich další využití," upřesnil místostarosta.

Rodinné domy se postaví, pak v nich ale nikdo nebydlí. Mění se v apartmány, nebo se pronajímají jako objekty k rekreaci. "Tento stav vede k tomu, že místních ubývá a klesají tak příjmy do obecní pokladny. Řada firem které tu podnikají, v obci nemá sídlo, a tak platí daně jinde," dodal Novák.

Co bude v Králíkách dál, to dnes nikdo neví. Kraj svou jednostrannou podporou turistiky příliš regionu nepomáhá. "Finanční možnosti kraje jsou velmi omezené. Většina dotací Unie byla k dispozici na cestovní ruch," uvedl vedoucí oddělení regionálního rozvoje a cestovního ruchu Pardubického kraje Miroslav Smejkal.

Autoři:Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Další z rubriky

VIDEO: Stromolezec cupuje v Chrudimi promrzlá hnízda havranů

Arborista a stromolezec Milan Antoš likviduje hnízda havranů v centru Chrudimi.

Obyvatelé Chrudimi si stěžují na znečištění trusem a hluk, který způsobuje kolonie havranů polních, jedna z největších...

Radar v Rosicích nad Labem zklidnil dopravu, řidiči notně ubrali plyn

Instalace úsekových radarů v Rosicích nad Labem se podle pardubických strážníků...

V Rosicích nad Labem, kam pardubičtí strážníci nechali namontovat úsekové radary, se potvrdilo, že měření rychlosti v...

VIDEO: Objížďka na Hradec vede přes rozkopané Staré Hradiště

Rozkopanou silnicí ve Starém Hradišti vede objížďka

Necelé dva týdny opravují silničáři starou silnici na Hradec Králové. A zejména ráno bývá na objízdné trase rušno. Ta...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz