Chodba dělostřelecké tvrzi Hůrka v Králíkách

Chodba dělostřelecké tvrzi Hůrka v Králíkách | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Králicko mobilizuje milovníky tvrzí i netopýrů

  • 0
Od pátečního svátku svatého Václava do neděle se uskuteční v kraji pod Suchým vrchem a Králickým Sněžníkem Společný víkend muzeí a památníků v Králické pevnostní oblasti.

Důvody, proč tuto oblast navštívit právě teď, jsou minimálně tři. Jednak se s koncem září spojuje vzpomínka na mobilizaci naší armády do těchto objektů v roce 1938, a jednak je hlavně dělostřelecká tvrz Bouda pro spoustu návštěvníků nyní příjemnější než v létě, kdy většinou nejsou svým oblečením připraveni na její nízké teploty.

Třetí záminkou pro cestu na Králicko může novinka roku, kterou je nová naučná stezka Betonová hranice.

Je to největší naučná stezka o opevnění

"Měří patnáct kilometrů a je skutečně mimořádná. Je to největší naučná stezka o československém opevnění. Navíc jako jedna z mála v republice slouží i cizincům, informační tabule s fotografiemi, plány a texty jsou v pěti jazycích," řekl Martin Ráboň ze Společnosti přátel československého opevnění.

Na trase stezky Betonová hranice leží například Bouda a Muzeum Vysoký kámen, s lichkovským muzeem je trasa propojena modrou a zelenou turistickou značkou.

Začátek a konec leží v obci Mladkov, trasa je přístupná také z Lichkova, Těchonína, z Jablonného nad Orlicí a od chaty na Suchém vrchu. Na konci října bude mít už třicet tabulí.

O víkendu bude otevřeno deset objektů včetně například tvrze Bouda a Hůrka, vojenských muzeí v Králíkách, Lichkově a Vysoký kámen otevřou i v pátek.

Návštěvníci se svezou na pásovém voze

Na Boudě přichystali speciální šestihodinový okruh v podzemí a na povrchu, návštěvníci se seznámí se základními typy opevnění, dělostřeleckou tvrzí, pěchotním srubem a řopíky.

Hůrka se představí po dokončení revitalizace, ale teprve v říjnu zpřístupní tři další objekty. "Našli jsme tam pozůstatky zkoušek německé tajné zbraně o které se nevědělo nic, ale byly to výbušné plyny. Na podzim tak budeme moci nabídnout něco unikátního nejen laikům, ale i zkušeným fandům," řekl Martin Ráboň.

Otevřené objekty Králické pevnostní oblasti

Dělostřelecká tvrz Bouda
Dělostřelecká tvrz Hůrka
Pěchotní srub K - S 5
"U potoka“
Pěchotní srub K - S 8
"U nádraží“
Pozorovatelna K - S 12b "Utržený“
Pěchotní srub K - S 14
"U cihelny“
Muzeum Vysoký kámen
Vojenské muzeum Lichkov
Lehký objekt vz. 37 č. 25
Vojenské muzeum Králíky
Památník obětem internace Králíky

Vojenské muzeum Králíky představí například svezení na vojenské pásové technice, konkrétně velitelském vozidle pro velitele praporu na podvozku BVP-1. V sobotu to bude možné od 10 do 15 hodin, v neděli od 10 do 14 hodin.

Organizátoři společného víkendu pevností vždycky představí nějaký bonus, místo, které se normálně neukazuje. Což může být zajímavé nejen pro milovníky vojenské techniky, ale i pro přátele přírody.

Atrakcí jsou také netopýři

"Bouda je speciální ekosystém, do něhož se na zimu schovává spousta živých tvorů. Nyní se například do podzemí stěhují netopýři a návštěvníci mohou sledovat, jak se tam rozmisťují," řekl Martin Ráboň, který připomíná, že je v tomto podzemním labyrintu teplota čtyři a půl stupně, podle něj je to nejchladnější veřejnosti přístupné místo v republice.

"Oni se tím sice chlubí různí jeskyňáři, ale v jeskyních bývá většinou o dva tři stupně tepleji, Bouda je naprostý extrém," dodal Ráboň.