Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj zvažuje rizikovou investici do letiště, ve hře je i úplný ústup

  8:11aktualizováno  8:11
Debata kolem možnosti stavět nový letištní terminál v Pardubicích se začíná vyhrocovat. Krajský radní Jaromír Dušek požaduje jeho radikální zlevnění. Jinak vyhrožuje tím, že kraj se přestane na letišti angažovat.

Letiště Pardubice. Ilustrační foto.

„S ohledem na špatné výsledky letiště za loňský rok projekt považuji za ekonomicky riskantní,“ řekl Jaromír Dušek a dodal, že kdyby se nedohodl s radnicí, mohl by kraj v krajním případě i odejít ze společnosti East Bohemian Airport (EBA), která se o vzdušný přístav stará.

A to by nejspíš znamenalo konec velkolepých plánů. Společnost totiž ze dvou třetin patří radnici a z jedné kraji. Stejným podílem by se měly starat o zaplacení důstojnější odletové haly.

„Pak by zřejmě mohla být na stole otázka, zda má být kraj přítěží v rozletu Pardubic, a mohlo by přijít řešení, že bychom poskytli městu svůj podíl, ať se pak rozhoduje bez jakýchkoliv omezení a ať tam klidně proinvestuje celé miliardy,“ řekl Dušek.

Pravda je, že úbytek cestujících je masový. Hlavně kvůli krizi ruské ekonomiky přestali do Pardubic létat Rusové, a to pro letiště znamená ohromné potíže. Jen za rok 2015 ztratila EBA téměř sto tisíc cestujících. I přesto městští radní na novém terminálu trvají. „Město dál trvá na tom, že rozvoj letišti zajistí jen odbavovací budova v navržené podobě,“ uvedl primátor Martin Charvát, který zároveň dodal, že doufá v rychlé „zakopání válečné sekery“ s krajskými politiky.

Krajští politici: Terminál ano, ale jen za rozumnou cenu

I hejtman Martin Netolický totiž často opakuje, že terminál ano, ale jen za rozumné peníze. „Nedávno jsem měl schůzku s hejtmanem Netolickým a některé věci jsme si vyříkali. Věřím, že najdeme co nejdříve shodu,“ dodal Charvát.

Dohoda se ale nemusí rodit vůbec lehce. Radnice totiž trvá na výstavbě terminálu v navržené podobě, a to zároveň znamená za tři stovky milionů korun. „Na postoji hlavního akcionáře se nemění vůbec nic, věříme projektu stavby, teď už je to jen o doladění detailů,“ uvedl náměstek primátora Řehounek.

Stejně mluví předseda představenstva firmy EBA a zastupitel města Pavel Svoboda z ČSSD. „Byl bych nerad, kdybychom hledali úsporu za každou cenu a neviděli, že v horizontu několika desítek let uděláme za několikamilionovou úsporu miliardové škody,“ řekl Svoboda. Poukazuje i na to, že přepracování stávajícího projektu by mohlo výstavbu až o několik let zdržet.

Pardubické letiště loni přepravilo jen 57 830 cestujících, meziroční pokles činil zhruba 63 procent. Místo očekávaného zisku téměř devíti milionů korun skončilo ve ztrátě více než 16 milionů korun.

Předloni mělo letiště stavět nový terminál, současný dokáže odbavit cestující jen z jednoho letadla, navíc nenabízí odpovídající služby. Při prvním tendru se ukázalo, že stavba by nestála 300 milionů, ale zhruba o 100 milionů víc a stavební firmy nehodlaly slevit. Proto projekt nechalo letiště předělat, aby terminál vyšel na očekávaných 300 milionů. Podle Duška se ale vyškrtly některé části, které se stejně budou časem muset postavit, například parkoviště, restaurace nebo kanceláře. V prosinci přitom již byl vypsán tendr na stavební firmu.

Kvůli stavbě se EBA musí zadlužit a zastavit pozemky i budoucí terminál, město a kraj by za úvěr ručily. Dušek uvedl, že podmínky banky jsou nepřijatelné a hejtmanství by raději financovalo svůj podíl z vlastních peněz. „Nad terminálem se znovu sejdou rady měst a kraje. Navrhuji současné výběrové řízení zastavit, projekt přepracovat a snížit horní hranici ceny,“ dodal Dušek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz