Nemocnice v Chrudimi

Nemocnice v Chrudimi | foto: Michal Klíma, MAFRA

Spojené nemocnice se drží nad vodou, podle opozice ne zásluhou kraje

  • 0
Pět nemocnic v Pardubickém kraji, které za patnáct let existence utopily ve svém provozu kvůli špatnému hospodaření přes miliardu korun z veřejných peněz, přestalo vršit dluhy. Vedení kraje to považuje za úspěch fúze, opozice je skeptická.

Pardubický kraj spojil před rokem pět nemocnic do jediné firmy. Měl to být krok k tomu, aby už přestaly odsávat z krajského rozpočtu kolem sto milionů korun ročně na zalepení svých ztrát.

Vedení společnosti politikům nyní oznámilo, že hospodaření se vyvíjí dobře. Na konci roku by měla být firma Nemocnice Pardubického kraje v zisku nebo jen v nepatrné ztrátě.

MF DNES získala zprávu o hospodaření spojených nemocnic. Vyplývá z ní, že namísto očekávané ztráty dvacet milionů korun, vykáže společnost zisk kolem deseti milionů.

„Pokud by se podařilo dosažení neztrátového hospodaření, bylo by to fenomenálním výsledkem,“ uvedl náměstek generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje Petr Rudzan.

Náměstek hejtmana Roman Línek, který je odpovědný za zdravotnictví, dosavadní hospodaření nemocnic považuje za jasný důkaz, že spojení zdravotnických zařízení v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a ve Svitavách do jednoho celku byl správný krok.

„Podle předběžných výsledků se zdá, že v minusu nebudou, skončí těsně nad nulou. Přitom o 150 milionů korun narostly mzdové prostředky. Kdyby podmínky byly stejné jako loni, nemocnice by byly v zisku 150 milionů korun,“ uvedl Línek.

Úspěšné hospodaření nemocnic by mohlo být trumfem současné koalice ve vedení Pardubického kraje ve volbách, které se konají v příštím roce.

Podle opozice pomohla nemocnicím prosperující ekonomika

Právě ztrátové nemocnice bývaly většinou jediným regionálním tématem, o které se voliči zajímali. Poslanec hnutí ANO a primář dětského oddělení chrudimské nemocnice David Kasal namítá, že slušné hospodaření nemocnic rozhodně není výsledkem fúze nebo schopného managementu.

„Výběr zdravotního pojištění se zvýšil o pět procent. Díky tomu, že ekonomika šlapala a úhradová vyhláška nemocnicím přála, tak dostaly víc peněz oproti předchozím rokům, kdy byly přiškrceny. To rozhodně není zásluha Pardubického kraje,“ uvedl Kasal.

Dodal, že skutečný výsledek hospodaření nemocnic za rok 2015 není podstatný. „To, jakým způsobem nemocnice hospodaří, se projeví až v dalších letech,“ uvedl.

Pravda je, že Pardubický kraj výrazně usnadnil start společnosti Nemocnice Pardubického kraje tím, že do ní nalil čtvrt miliardy korun. Příští rok budou nemocnice poprvé odděleny od krajského rozpočtu a už se nepočítá s žádnými vyrovnávacími platbami.

„Ještě před třemi lety byly všechny nemocnice občas existenčně ohroženy a na hranici konkurzu,“ uvedl Línek.

Kraj podpoří investice stovkou milionů za rok

Vedení kraje plánuje, že místo každoročních subvencí na krytí ztrátového provozu bude nemocnicím dávat peníze na investice. Mohlo by jít přibližně o sto milionů korun ročně.

„Tyto tvrdé investice budou jen za předpokladu, když budou nemocnice rozumně hospodařit a nedostaneme se zpátky do dluhové pasti, ve které jsme se ocitli před třemi lety,“ uvedl před časem hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Společnost Nemocnice Pardubického kraje s ročním obratem více než 3,5 miliardy korun a se zhruba 4 500 zaměstnanci se svou velikostí řadí mezi desítku největších nemocnic v zemi.