Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spojené nemocnice se drží nad vodou, podle opozice ne zásluhou kraje

  10:50aktualizováno  10:50
Pět nemocnic v Pardubickém kraji, které za patnáct let existence utopily ve svém provozu kvůli špatnému hospodaření přes miliardu korun z veřejných peněz, přestalo vršit dluhy. Vedení kraje to považuje za úspěch fúze, opozice je skeptická.

Nemocnice v Chrudimi | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubický kraj spojil před rokem pět nemocnic do jediné firmy. Měl to být krok k tomu, aby už přestaly odsávat z krajského rozpočtu kolem sto milionů korun ročně na zalepení svých ztrát.

Vedení společnosti politikům nyní oznámilo, že hospodaření se vyvíjí dobře. Na konci roku by měla být firma Nemocnice Pardubického kraje v zisku nebo jen v nepatrné ztrátě.

MF DNES získala zprávu o hospodaření spojených nemocnic. Vyplývá z ní, že namísto očekávané ztráty dvacet milionů korun, vykáže společnost zisk kolem deseti milionů.

„Pokud by se podařilo dosažení neztrátového hospodaření, bylo by to fenomenálním výsledkem,“ uvedl náměstek generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje Petr Rudzan.

Náměstek hejtmana Roman Línek, který je odpovědný za zdravotnictví, dosavadní hospodaření nemocnic považuje za jasný důkaz, že spojení zdravotnických zařízení v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a ve Svitavách do jednoho celku byl správný krok.

„Podle předběžných výsledků se zdá, že v minusu nebudou, skončí těsně nad nulou. Přitom o 150 milionů korun narostly mzdové prostředky. Kdyby podmínky byly stejné jako loni, nemocnice by byly v zisku 150 milionů korun,“ uvedl Línek.

Úspěšné hospodaření nemocnic by mohlo být trumfem současné koalice ve vedení Pardubického kraje ve volbách, které se konají v příštím roce.

Podle opozice pomohla nemocnicím prosperující ekonomika

Právě ztrátové nemocnice bývaly většinou jediným regionálním tématem, o které se voliči zajímali. Poslanec hnutí ANO a primář dětského oddělení chrudimské nemocnice David Kasal namítá, že slušné hospodaření nemocnic rozhodně není výsledkem fúze nebo schopného managementu.

„Výběr zdravotního pojištění se zvýšil o pět procent. Díky tomu, že ekonomika šlapala a úhradová vyhláška nemocnicím přála, tak dostaly víc peněz oproti předchozím rokům, kdy byly přiškrceny. To rozhodně není zásluha Pardubického kraje,“ uvedl Kasal.

Dodal, že skutečný výsledek hospodaření nemocnic za rok 2015 není podstatný. „To, jakým způsobem nemocnice hospodaří, se projeví až v dalších letech,“ uvedl.

Pravda je, že Pardubický kraj výrazně usnadnil start společnosti Nemocnice Pardubického kraje tím, že do ní nalil čtvrt miliardy korun. Příští rok budou nemocnice poprvé odděleny od krajského rozpočtu a už se nepočítá s žádnými vyrovnávacími platbami.

„Ještě před třemi lety byly všechny nemocnice občas existenčně ohroženy a na hranici konkurzu,“ uvedl Línek.

Kraj podpoří investice stovkou milionů za rok

Vedení kraje plánuje, že místo každoročních subvencí na krytí ztrátového provozu bude nemocnicím dávat peníze na investice. Mohlo by jít přibližně o sto milionů korun ročně.

„Tyto tvrdé investice budou jen za předpokladu, když budou nemocnice rozumně hospodařit a nedostaneme se zpátky do dluhové pasti, ve které jsme se ocitli před třemi lety,“ uvedl před časem hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Společnost Nemocnice Pardubického kraje s ročním obratem více než 3,5 miliardy korun a se zhruba 4 500 zaměstnanci se svou velikostí řadí mezi desítku největších nemocnic v zemi.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Satoranský trefil vedení a pak se modlil. Přímluva proti Rusům zabrala

Tomáš Satoranský slaví s diváky českou výhru nad Ruskem.

Největší česká basketbalová hvězda Tomáš Satoranský sice za sebou má velké zápasy v Eurolize a NBA, přesto na...

Další z rubriky

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

VIDEO: Hledají se řidiči, kteří jeli kolem sraženého chodce v Krouně

Šipka u silnice směrem z křižovatky v Krouně na Poličku označuje místo nálezu...

Policie žádá o pomoc svědky nehody u Krouny na Chrudimsku. Stala se v sobotu 8. září deset minut před třetí hodinou v...

Najdete na iDNES.cz