Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spojené nemocnice se drží nad vodou, podle opozice ne zásluhou kraje

  10:50aktualizováno  10:50
Pět nemocnic v Pardubickém kraji, které za patnáct let existence utopily ve svém provozu kvůli špatnému hospodaření přes miliardu korun z veřejných peněz, přestalo vršit dluhy. Vedení kraje to považuje za úspěch fúze, opozice je skeptická.

Nemocnice v Chrudimi | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pardubický kraj spojil před rokem pět nemocnic do jediné firmy. Měl to být krok k tomu, aby už přestaly odsávat z krajského rozpočtu kolem sto milionů korun ročně na zalepení svých ztrát.

Vedení společnosti politikům nyní oznámilo, že hospodaření se vyvíjí dobře. Na konci roku by měla být firma Nemocnice Pardubického kraje v zisku nebo jen v nepatrné ztrátě.

MF DNES získala zprávu o hospodaření spojených nemocnic. Vyplývá z ní, že namísto očekávané ztráty dvacet milionů korun, vykáže společnost zisk kolem deseti milionů.

„Pokud by se podařilo dosažení neztrátového hospodaření, bylo by to fenomenálním výsledkem,“ uvedl náměstek generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje Petr Rudzan.

Náměstek hejtmana Roman Línek, který je odpovědný za zdravotnictví, dosavadní hospodaření nemocnic považuje za jasný důkaz, že spojení zdravotnických zařízení v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a ve Svitavách do jednoho celku byl správný krok.

„Podle předběžných výsledků se zdá, že v minusu nebudou, skončí těsně nad nulou. Přitom o 150 milionů korun narostly mzdové prostředky. Kdyby podmínky byly stejné jako loni, nemocnice by byly v zisku 150 milionů korun,“ uvedl Línek.

Úspěšné hospodaření nemocnic by mohlo být trumfem současné koalice ve vedení Pardubického kraje ve volbách, které se konají v příštím roce.

Podle opozice pomohla nemocnicím prosperující ekonomika

Právě ztrátové nemocnice bývaly většinou jediným regionálním tématem, o které se voliči zajímali. Poslanec hnutí ANO a primář dětského oddělení chrudimské nemocnice David Kasal namítá, že slušné hospodaření nemocnic rozhodně není výsledkem fúze nebo schopného managementu.

„Výběr zdravotního pojištění se zvýšil o pět procent. Díky tomu, že ekonomika šlapala a úhradová vyhláška nemocnicím přála, tak dostaly víc peněz oproti předchozím rokům, kdy byly přiškrceny. To rozhodně není zásluha Pardubického kraje,“ uvedl Kasal.

Dodal, že skutečný výsledek hospodaření nemocnic za rok 2015 není podstatný. „To, jakým způsobem nemocnice hospodaří, se projeví až v dalších letech,“ uvedl.

Pravda je, že Pardubický kraj výrazně usnadnil start společnosti Nemocnice Pardubického kraje tím, že do ní nalil čtvrt miliardy korun. Příští rok budou nemocnice poprvé odděleny od krajského rozpočtu a už se nepočítá s žádnými vyrovnávacími platbami.

„Ještě před třemi lety byly všechny nemocnice občas existenčně ohroženy a na hranici konkurzu,“ uvedl Línek.

Kraj podpoří investice stovkou milionů za rok

Vedení kraje plánuje, že místo každoročních subvencí na krytí ztrátového provozu bude nemocnicím dávat peníze na investice. Mohlo by jít přibližně o sto milionů korun ročně.

„Tyto tvrdé investice budou jen za předpokladu, když budou nemocnice rozumně hospodařit a nedostaneme se zpátky do dluhové pasti, ve které jsme se ocitli před třemi lety,“ uvedl před časem hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Společnost Nemocnice Pardubického kraje s ročním obratem více než 3,5 miliardy korun a se zhruba 4 500 zaměstnanci se svou velikostí řadí mezi desítku největších nemocnic v zemi.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

U pardubické arény vzniklo nové parkoviště pro návštěvníky akcí

Vjezdu na parkoviště u Tyršových sadů brání několik velkých kamenů. Řidiči tak...

Návštěvníci pardubické Tipsport areny řeší už roky jeden zásadní problém. Nemají kde zaparkovat před hokejem nebo...

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

U stadionu Zlaté přilby nabízí pardubická radnice k odkupu stovku parcel

Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Ve Svítkově se chystá velký projekt pro výstavbu domů. Jen kousek od plochodrážního stadionu nabízí Nadace pro rozvoj...

Najdete na iDNES.cz