Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kouzelný proutek? Z krajské nemocnice před bankrotem je teď tahoun

  8:00aktualizováno  8:00
Ztrátové a zadlužené nemocnice místo očekávané velké ztráty hospodařily loni prakticky s nulou. Pardubická nemocnice místo padesáti milionů ztráty vykázala stejně vysoký zisk.
Pardubický nemocnice se dostala do černých čísel.

Pardubický nemocnice se dostala do černých čísel. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Měl to být jeden z nejhorších roků pro ztrátové a zadlužené nemocnice v Pardubickém kraji. Skoro by se dalo říct - kéž by se "katastrofální" rok 2013 opakoval.

Vinou nové úhradové vyhlášky a zvýšení DPH se politici báli, že ztráty nemocnic budou kolem 150 milionů, možná ještě vyšší. Argumentovali tím i v minulých měsících, kdy prosazovali fúzi nemocnic.

Místo toho se nemocnice poprvé překvapivě vymanily ze ztrát. Pokud by to tak pokračovalo, dřívější plány na redukci některých oddělení by padly.

Výsledky táhla nahoru Pardubická krajská nemocnice, která zaznamenala o sto milionů lepší výsledek, než plánovala. "Byl to rok příznivý, ale byl to jen jeden rok, když to bude tři roky další, tak to bude super. Zatím je to jen krůček," uvedl ředitel Pardubické krajské nemocnice Tomáš Gottvald.

Hejtman Martin Netolický označil dvoumilionovou ztrátu při tržbách přes tři a půl miliardy za "úžasný výsledek".

Úhradová vyhláška pomohla pardubické a ústecké nemocnici

Ale pozor - s výsledky nemocnic se dá čarovat. I v minulosti některé vykázaly "zisk" poté, co do nich kraj nalil desítky milionů korun. Tentokrát je to trochu jiné. Pardubická krajská nemocnice loni dostala od kraje zpět jen peníze, které mu předtím zaplatila jako nájemné. V roce 2012 přitom inkasovala z krajského rozpočtu navíc dalších 81 milionů korun. Jak je ale možné, že se nemocnice zvedly?

Tak předně - oproti plánům si významně polepšily pouze nemocnice v Pardubicích a Ústí nad Orlicí. Důvod?

Loňská úhradová vyhláška vyšla vstříc největší pardubické nemocnici, která si podmínky pochvaluje i letos. Za druhé krajská nemocnice získala 50 milionů korun od Všeobecné zdravotní pojišťovny za výkony v kardiologii v letech 2009 až 2011, které nebyly přesně vykázány. "V rámci auditu jsme přišli na to, že někteří pacienti nebyly dobře zařazeni," uvedl Gottvald.

Důvod třetí? Pardubická nemocnice dostala od pojišťovny další zhruba padesátimilionový doplatek za rok 2012.

Výsledek nemocnic za rok 2013 by se proto neměl přeceňovat. Nebýt mimořádných příjmů ve výši sto milionů od VZP za nevyúčtované výkony, výsledek pardubické nemocnice by nebyl tak oslnivý.

"Pokud nezahrneme tuto mimořádnost do hospodaření loňského roku Pardubické krajské nemocnice, potom plnění letošního plánu by bylo spíše mírně nesplněno," uvedl místopředseda představenstva nemocnic Petr Rudzan.

Pardubická nemocnice ovšem počítá s tím, že se jí bude dařit i letos a dosáhne zisk ve výši 61,5 milionu korun. Úhradová vyhláška naopak nepřeje čtyřem zbylým nemocnicím, které dohromady letos čekají ztrátu sto milionů korun.

Pokud ale kraj nakonec pošle nemocnicím stejné dotace jako letos, výsledkem bude malý zisk. A to jsou oproti strašidelným propadům v minulých letech povzbudivá čísla.

Co z toho vyplývá? Pro opozičního zastupitele Josefa Janečka z ODS jasný důkaz, že v únoru schválené spojení nemocnic, které nastane asi v lednu 2015, není nutné. "Nemusíme se vydávat na pracnou dlouhou riskantní nejistou fúzi, můžeme většinu úspor provést už nyní," řekl.

Hejtman naopak argumentuje tím, že lepší hospodaření nemocnic je výsledkem integračních snah, které kraj zahájil před dvěma roky a které završí spojení nemocnic do jedné společnosti.

Mohlo by se zdát, že Pardubická krajská nemocnice by s ohledem na současné podmínky vydělala na tom, kdyby se fúze neuskutečnila. Ředitel nemocnice Tomáš Gottvald to tak nevidí. "Když se na to podívám nezaujatě, tak z dlouhodobého pohledu je správné, aby kraj jako vlastník pěti nemocnic řízení centralizoval," uvedl.

Nikde není taky psáno, že pro Pardubice výhodná úhradová vyhláška bude stejně nastavena i příští rok.

Přes dobré zprávy stále platí, že nemocnice za sebou táhnou kumulovanou ztrátu ve výši čtvrt miliardy korun. Právě tuto sumu chce kraj v letech 2014 a 2015 do nich napumpovat s tím, že pak s dotováním provozu krajských nemocnic skončí. Snad.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Rozpočet České Třebové myslí také na atlety, tenisty a bikery

Jaroslav Zedník

Českotřebovští zastupitelé odsouhlasili příjmy a výdaje města pro letošní rok. Rozpočet bude ve výši téměř 366 milionů...

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Najdete na iDNES.cz