Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj uvažuje o tom, že šéfa lékařských odborů jmenuje ředitelem nemocnice v Pardubicích

  17:58aktualizováno  17:58
Pardubická krajská nemocnice je už dva měsíce bez ředitele. Sedmnáct dní před zahájením lékařské stávky krajští radní uvažují o tom, že do ředitelského křesla posadí šéfa odborářů Tomáše Gottvalda. Dalším možným ředitelem je náměstek Martin Šácha, který nyní nemocnici dočasně vede.

Tomáš Gottvald | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Krajští radní budou nového ředitele pardubické nemocnice vybírat ze dvou kandidátů v pondělí. A zatím vše nasvědčuje, že větší šanci má odborář Tomáš Gottvald, který paradoxně podal v nemocnici výpověď.

Nejenže podle dobře informovaného zdroje získal spolu s náměstkem ředitele Martinem Šáchou stejný počet hlasů ve výběrové komisi, ale je už delší čas favoritem hejtmana Radko Martínka z ČSSD.

Hejtman dokonce Gottvaldovi funkci před několika týdny přímo nabídl. MF Dnes řekl, že ho považuje za dobrého kandidáta. Odborář hejtmana odmítl, nicméně do výběrového řízení na funkci ředitele se nakonec přihlásil. "Kolegové o tom vědí," uvedl Gottvald.

Teď je ředitelskému postu ještě blíž. Vedení kraje rozhodnutí výběrové komise nezveřejnilo. Mluvit o dvou vítězích výběrového řízení krajská radní Markéta Tauberová odmítá. "Žádní vítězové nejsou. O řediteli rozhodne Rada Pardubického kraje, která přihlíží k výsledkům výběrového řízení," uvedla.

"Rada kraje na mimořádném zasedání v pondělí tuto záležitost projedná a jmenuje nového ředitele Pardubické krajské nemocnice," uvedla mluvčí kraje Magdalena Navrátilová. V krajské radě má většinu ČSSD, a pokud hejtman bude prosazovat na post ředitele odboráře, patrně uspěje. "Pan Gottvald je jedním z vážných uchazečů," uvedl před časem hejtman.

Šácha byl odborářem dříve

Za výběrem odboráře může být ocenění jeho schopností jako lékaře nebo šéfa odborů, ale i kalkul politiků, že Gottvald své kolegy přesvědčí, aby nemocnici nepoložili.

Jmenování Gottvalda by ovšem přineslo řadu otázek, na které není jasná odpověď. Například: Mohl by nemocnici řídit, i pokud by akce Děkujeme, odcházíme neskončila nějakou dohodou vlády s odbory? "Těžko si to dovedu představit," uznává Gottvald.

Nebo jiná otázka: Není to střet zájmů, když šéf odborů vede podnik? "Něco podobného není šťastné, ten člověk musí mít vnitřní střet zájmů, na jednu stranu hájí zájmy odborů, na druhou stranu by to byl zaměstnavatel. Nepokládám to za ideální," uvedl opoziční zastupitel Josef Janeček z ODS.

"Já to za střet zájmů nepovažuju," uvedl Gottvald. Pravdou je, že stejný model už funguje v Chrudimské nemocnici, kde Pardubický kraj jmenoval ředitelem šéfa lékařských odborů Tomáše Vondráčka. Ať už rada kraje vybere Šáchu, nebo Gottvalda, nemocnici povede současný, nebo bývalý odborář.

Původně byl šéfem lékařských odborů Pardubické krajské nemocnice Šácha. Když šel do vedení nemocnice, v čele odborů ho vystřídal Gottvald.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz