Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj sloučí muzeum a galerii v Pardubicích. Bez debaty s odborníky

  8:24aktualizováno  8:24
Krajský odbor školství a kultury, který rozjel slučování středních škol, se pustil i do slučování Východočeského muzea a Východočeské galerie v Pardubicích. S odborníky ani veřejností přitom úředníci nemluvili. Hlavním argumentem úřadu pro slučování jsou úspory a lepší fungování galerie.

Sloučením získá galerie prostory na pardubickém zámku | foto: MF DNES

Řada lidí z branže však namítá, že to je nesmysl. Jenže krajští politici a úředníci považují sloučení za hotovou věc. "Osobně se domnívám, že kvalita a nabídka se zvýší. Galerie bude mít k dispozici prostory na zámku, které dosud nejsou využívány, jak bychom si představovali," řekl vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Ladislav Forman.

Nástupnickou organizací má být Východočeské muzeum. "Organizaci po nynějším sloučení povede jen jeden ředitel, bude potřeba jen jedno ekonomické nebo investiční oddělení, tudíž kraj ušetří peníze na platy a nebude nutné mít tolik zaměstnanců,“ řekl Forman.

"Vychází to jednak z tradice, protože dříve existovalo muzeum a galerie dohromady. Hlavně je to ale logický krok, když je galerie na zámku a ještě v Domě U Jonáše, tak to příliš provázané není. Takhle bude všechno pod jednou střechou," řekla radní Jana Pernicová.

Potíž je v tom, že vedení galerie s tím nesouhlasí, proti je i odborná veřejnost a pardubičtí politici se diví, že Pardubický kraj připravuje sloučení bez jakékoliv debaty s lidmi i pardubickou radnicí.

Primátorka: Nás se asi nikdo ptát nebude

"Nejsme oficiálně informováni a neznáme důvody sloučení a ani další detaily. Obávám se, že prostor k diskusi, tak jak tomu bývá zvykem, nebude patrně žádný," uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.

Naráží tak na své předchozí spory s hejtmanem, který prosby a žádosti Pardubic v drtivé většině případů ignoruje. Vše přitom jede velice rychle. O tom, zda k sloučení obou institucí dojde, se pravděpodobně rozhodne už v pondělí 28. března, kdy mimořádně jedná krajská rada.

Ředitelka galerie Simona Vladíková kvůli plánovaným krokům kraje na konci února rezignovala. Do konce dubna galerii ještě povede. Kraj poté někoho pověří vedením, než se obě organizace sloučí. "Se mnou se nikdo nebaví, je to politické rozhodnutí. Bude to de facto znamenat likvidaci galerie," řekla Vladíková.

Není sama, kdo si to myslí. "Je to nesmyslné. I když to může přinést úsporu jednoho či dvou zaměstnanců. Doplatí na to úroveň výstav," uvedl Lubomír Netušil, vedoucí ateliéru na katedře výtvarné výchovy hradecké univerzity.

Proti je i bývalý krajský radní zodpovědný za kulturu Miroslav Brýdl. "Galerie má mít samostatnost rozhodování, má mít svoji svébytnost, jak tam není přímá zodpovědnost, tak to není dobré. V celé zemi jsou galerie samostatné," uvedl.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz