Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Titul pro každého. Kraj přispěje zastupitelům na studium z veřejných peněz

  13:29aktualizováno  13:29
Krajští radní rozhodli, že každý zastupitel má právo dostat desítky tisíc korun z rozpočtu Pardubického kraje na financování svého studia zakončeného titulem MBA či MPA. Samotní radní mohou získat příspěvek přesahující sto tisíc korun.

Bývalí hejtmani Pardubického kraje Roman Línek (vlevo) a Ivo Toman získali veřejné peníze na svá studia. Možnosti kraje však takový postup umožňovaly. | foto: Archiv MAFRA

Kdyby se všichni zastupitelé Pardubického kraje rozhodli, že získají titul MBA, stálo by to daňové poplatníky bezmála čtyři miliony korun.

Vyplývá to z květnového rozhodnutí krajských radních, kteří si řekli, že se krajská pokladna na studiu politiků musí podílet, pokud o to budou mít zájem. Výši příspěvků odstupňovali, řadovému zastupiteli kraj zaplatí polovinu, tedy 75 tisíc korun, předseda politického klubu má nárok na 70 procent a samotní radní dostanou peníze na 85 procent nákladů na studia, tedy 127 500 korun.

Úředníci přitom politikům dali ke zvážení, zda příspěvek nemá být jen 7,5 tisíce korun na semestr, radní však zvedli ruku pro velkorysejší variantu.

„Nelíbí se mi, že z rozpočtu Pardubického kraje jdou peníze na financování studia politiků. Rád bych viděl, jakým způsobem se kraji vrátí to, když všichni budou mít za jménem MBA. Já myslím, že se to nevrátí a že to je jen způsob, jak tahat peníze daňových poplatníků na soukromé studium obdobně jako jazykové kurzy v zahraničí,“ uvedl zastupitel ODS Josef Janeček.

Hejtman Martin Netolický z ČSSD řekl, že nepatří mezi zastánce příspěvků na tato studia. Rozhodnutí radních vysvětluje tím, že v minulosti už dva politici peníze od kraje získali. „Máme žádost o příspěvek od konkrétního opozičního zastupitele. A protože v minulosti kraj podobný příspěvek politikům dal, vytvořil se tak precedens. Přišlo nám nespravedlivé teď stejnou žádost odmítnout,“ uvedl hejtman.

Bývalý hejtman Ivo Toman (ODS) i náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL) v minulosti studovali na CMI ESMA Barcelona a získali titul MBA. Školné ve výši 176 tisíc zaplatil kraj Línkovi celé, Tomanovi dal polovinu.

MBA pro zastupitele. Na co mají nárok?

Zastupitelé Pardubického kraje mohou požádat o příspěvek na studium, na jehož konci získají titul MBA či MPA.

Radní kraje mohou obdržet příspěvek ve výši 85 procent nákladů, dva předsedové výborů (což je rovněž placená funkce) dostanou 70 procent nákladů, stejně jako předsedové politických klubů. Řadový člen zastupitelstva získá příspěvek ve výši 50 procent.

Pardubický kraj předpokládá průměrnou cenu dvouletého studia ve výši 150 tisíc korun.

Politik bude muset vrátit příspěvek v plné výši, pokud studium nedokončí. Na začátku volebního období dostane příspěvek v plné výši, později bude krácen podle zbývající délky mandátu.

„Vzhledem k tomu, že výsledky svého dvacetiměsíčního studia v odpoledních a večerních hodinách plně využívám při své veřejné práci, nevidím tuto situaci jako chybnou,“ uvedl k tomu tehdy Línek. Oba politici se za své studium hrazené z veřejných peněz dočkali silné kritiky.

„Osobně se domnívám, že by bylo morálně správné, aby si veřejní činitelé MBA studium hradili sami,“ uvedl například Štěpán Mika, ředitel institutu CEMI. Sousední kraje podobnou podporu politikům vůbec neposkytují.

Radní se nakonec rozhodli pro nová pravidla, kterými v podstatě kritikům vzkázali: To, jak kraj podpořil Tomana s Línkem, bylo správné.

Došlo jen ke kosmetické změně. Pokud budou radní chtít studovat, musí ze svého zaplatit patnáct procent nákladů. „Spoluúčast je podle mne nutná. Pokud by ale tyto příspěvky byly zrušené, nemám s tím problém, je to diskutabilní. Rozumnější je podporovat jazykové kurzy,“ uvedl hejtman Netolický.

Přesto nová pravidla se už patrně nezmění. Zastupitelé kraje o nich hlasovat nebudou.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Advantage Consulting, s.r.o.
HORIZONTÁŘ OLOMOUCKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz