Předloni protestovali vysokomýtští gymnazisté proti útlumu a stěhování školy. Pardubický kraj návrh stáhl.

Předloni protestovali vysokomýtští gymnazisté proti útlumu a stěhování školy. Pardubický kraj návrh stáhl. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Osmiletá gymnázia se rušit ani slučovat nebudou, shodli se politici

  • 3
Trochu nečekaně zareagovali na novelu školského zákona, která má do škol poslat více mentálně handicapovaných dětí, krajští radní. Slíbili, že nebudou rušit žádná víceletá gymnázia, jak v minulosti plánovali.

Spor o to, zda je v Pardubickém kraji příliš mnoho víceletých gymnázií, nebo snad málo, skončil. Politici v Pardubickém kraji, kteří ještě před rokem rozhodovali o útlumu víceletého gymnázia ve Vysokém Mýtě, už osmiletá gymnázia nechají žít.

Paradoxně tomu pomohla chystaná novela školského zákona, která má více otevřít základní školy i dětem, které dosud končily ve speciálních školách. Česko dlouhodobě čelí kritice, že do praktických škol určených pro žáky s lehkým mozkovým postižením umísťuje i žáky, kteří tam nepatří, zejména Romy.

Krajští politici tvrdí, že opatření je nepřipravené a rodiče se budou snažit své děti po prvním stupni dostat ze základní školy pryč.

„Někteří rodiče se bojí kvůli chystaným změnám poklesu kvality výuky na prvním stupni a budou pak dávat více dětí na osmiletá gymnázia,“ řekla náměstkyně hejtmana Jana Pernicová, která je odpovědná za školství. Dodala, že i proto už Pardubický kraj žádný útlum víceletých gymnázií nepřipravuje. Zároveň ale nepočítá s tím, že by jich mělo být víc než dosud.

„Pokud se základní škola nebude stačit věnovat talentovaným dětem, tak budete jako rodič hledat místo, kde to zvládnou, a vaše dítě dáte na víceleté gymnázium,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Nejde o typ školy, ale jak se v ní děti cítí

Ředitel Gymnázia v České Třebové Josef Menšík podobný scénář nevylučuje. „Přiznejme si, že pro rodiče je důležitý fakt, v jaké společnosti žáků jejich dítě studuje, i když to nemusí znít příjemně,“ řekl.

Nejde o typ školy, jako spíš o to, jak se v nich děti cítí, míní ředitelka pedagogicko-psychologické poradny v Ústí nad Orlicí Petra Novotná. „Školy, které se naučily pracovat inkluzivním způsobem, mají i dostatek dětí, které neodcházejí na gymnázia, protože jim je tam dobře. A takové školy znám,“ řekla.

Spor o gymnázia v Pardubickém kraji

Vedení Pardubického kraje chtělo v minulosti řešit nepoměr v rozložení gymnázií.

Zatímco v chrudimském okrese jsou tři víceletá gymnázia, v orlickoústeckém okrese jich je šest.

Z pohledu krajských politiků to měl vyřešit mimo jiné i útlum vysokomýtského osmiletého gymnázia. Chystali i sloučení gymnázií v Jevíčku a Moravské Třebové.

Plán ale krajští radní po velkých protestech studentů, veřejnosti i opozice v loňském roce vzdali.

Představitelé kraje nyní tvrdí, že všechna existující osmiletá gymnázia budou fungovat dál.

V Česku bylo několik vážných pokusů o rušení víceletých gymnázií. První v roce 2001, poslední o deset let později.

Pardubický kraj plánoval omezení víceletých gymnázií na Orlickoústecku, do nichž míří přes 12 procent všech dětí odcházejících z pátých ročníků. V celém kraji je to zhruba desetina.

Odpůrci víceletých gymnázií tvrdí, že odvádějí ze základních škol nadané děti, a snižují tak jejich kvalitu. Vadí jim i fakt, že se na gymnázia ve dvanácti letech dostanou zejména děti, které motivují jejich rodiče, a že původně výběrové školy se mění s úbytkem počtu dětí v lepší základní školy.

Mezi rodiči jsou víceletá gymnázia ale stále oblíbenější. V Ústí nad Orlicí se na osmileté gymnázium loni hlásilo 78 dětí, i když míst bylo jen třicet. „Je jasné, že tu hrají rodiče velkou roli. U našich studentů víceletého gymnázia má minimálně jeden z rodičů vysokoškolské vzdělání, často i oba dva. Jsou si vědomi hodnoty, jakou vzdělání má,“ řekl ředitel Gymnázia v Ústí nad Orlicí Marek Hoffmann.