Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj chce dát peníze starším praktickým lékařům, aby školili mladé

  14:33aktualizováno  14:33
Pardubický kraj přišel se zcela novou pobídkou, jak omladit stav praktických lékařů a zvýšit jejich počet. Chce dát peníze starším praktickým lékařům, aby školili mladé.
Praktičtí lékaři chybějí. Například loni bylo v kraji schváleno pouze pět rezidenčních míst pro všeobecné praktické lékaře a žádné místo pro praktického lékaře pro děti a dorost. Ilustrační foto.

Praktičtí lékaři chybějí. Například loni bylo v kraji schváleno pouze pět rezidenčních míst pro všeobecné praktické lékaře a žádné místo pro praktického lékaře pro děti a dorost. Ilustrační foto. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Je to první taková iniciativa v České republice, pokus alespoň trochu pomoci s nepříznivou situací, kdy praktičtí lékaři stárnou a noví nepřicházejí. Ohroženy jsou zejména venkovské obvody, kam se absolventi škol jen zřídkakdy hlásí. Přitom by taková „škola života“, jako z filmu Jak básníkům chutná život, mohla být odrazovým můstkem k další kariéře,“ říká Roman Línek, člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví.

Nový grant má motivovat lékaře ke školení absolventů lékařských fakult pro povolání praktických lékařů. Termín podávání žádostí je od začátku července do 30. září.

„Ani nevím, že by v některém kraji něco podobného existovalo. Tento grant by mohl mít efekt. Mladé praktické lékaře potřebujeme, většina se už blíží důchodovému věku, nebo jsou v důchodu,“ řekl pardubický praktický lékař František Šnopl.

Jeho odhad je správný - v Pardubickém kraji jsou dvě třetiny praktických lékařů starší 50 let, dvanácti z nich je dokonce přes 70 let.

Loni nepřibyl ani jeden praktický lékař pro děti a dorost

Garantem dostupnosti lékařských služeb jsou zdravotní pojišťovny, za vzdělávání lékařů odpovídá ministerstvo zdravotnictví a podmínky mohou nastupujícím lékařům vytvořit i obce. Ty všechny by také měly přispět se svou troškou do mlýna.

V současné době absolventi lékařské fakulty musí projít před získáním způsobilosti pro samostatný výkon práce praktického lékaře nebo pro děti a dorost tříletým nebo čtyřletým vzdělávacím cyklem.

Vzdělávání probíhá formou takzvaných rezidenčních míst, která schvaluje a financuje Ministerstvo zdravotnictví. Školitel praktický lékař si vybere ve výběrovém řízení absolventa, který se stane jeho zaměstnancem. Z části dotace ministerstva ho platí, dále mu hradí účast na stážích v nemocnici a také ho sám školí a dohlíží na jeho praxi. Grant přidává peníze školitelům, oni platí absolventy.

Kvůli nízkému ohodnocení nebyl o funkci školitele mezi praktickými lékaři příliš velký zájem. V loňském roce bylo v našem kraji schváleno pouze pět rezidenčních míst pro všeobecné praktické lékaře a žádné místo pro praktického lékaře pro děti a dorost.

„Právě nový grant má motivovat školitele, tedy stávající praktické lékaře, kteří se budou ochotni podílet na výchově další generace. Pobídka činí částku 48 tisíc korun ročně a část z toho bude sloužit k pozvednutí nástupních platů absolventů,“ dodal Roman Línek.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Pardubický kraj vybuduje z Automatických mlýnů novou galerii

Automatické mlýny v Pardubicích

Pardubičtí krajští zastupitelé v úterý rozhodli, že za 22,5 milionu koupí od soukromých vlastníků hlavní budovu...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz