Radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr v opozici kritizoval vedení kraje za chybějící koncepci. Teď je na něm, aby ji co nejdříve předložil.

Radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr v opozici kritizoval vedení kraje za chybějící koncepci. Teď je na něm, aby ji co nejdříve předložil. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nejistota lékařů. Krajští radní chtějí změnit nemocnice, chybí jim plán

  • 8
Vedení Pardubického kraje tvrdilo, že po volbách bude hotová koncepce, podle níž se změní pět nemocnic s akutní péčí. Teď se ukázalo, že politici nemají v ruce prakticky nic. To ohrožuje oddělení v malých nemocnicích, lékaři nemají jistotu a odcházejí.

Kvůli chybějícím lékařům je provoz některých oddělení nemocnic na hraně. Nemocnice Pardubického kraje si v létě roku 2015 najala devět odborníků, včetně exministra Leoše Hegera, aby poradili, jak se má změnit všech pět nemocnic, aby odborně obstály a vyrovnaly se s nedostatkem lékařů. I za cenu nepopulárních kroků. Politici ještě loni v létě tvrdili, že koncepce bude hotová do konce roku. Je leden 2017 a nic není.

„Možná je tu měsíc dva zdržení, byly volby, nastoupila nová garnitura. Nový radní pro zdravotnictví má právo si modifikovat zadání,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL), který v minulém volebním období řídil zdravotnictví. Hájí se tím, že nemocnice se v minulém období spojily do jednoho subjektu, přestaly být ztrátové, zvedly mzdy či zahájily projekt Přátelská nemocnice. Přijít zároveň s razantními změnami v chodu nemocnic by podle něj bylo neuvážené.

„To, co se odehrálo v minulém funkčním období v nemocnicích, nemá obdoby v žádném z krajů,“ řekl Línek.

Nemocnicím ubližuje nejistota

Mohlo by se zdát, že když kraj neříká, co bude dělat s nemocnicemi, nemůže to tolik škodit. Ve chvíli, kdy se nemocnice v celé zemi přetahují o každého atestovaného lékaře, může být tato nejistota pro některá oddělení menších nemocnic ale smrtící. Asi není náhoda, že v Litomyšli zanikly už kvůli nedostatku lékařů dvě oddělení a hrozí to nyní třetímu - iktovému centru. Řada lékařů v Litomyšli si totiž mlčení politiků vysvětluje jednoduše tím, že s nemocnicí nepočítají, jen nemají odvahu to říct nahlas.

Paradoxně nový radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr z ODS ještě před půl rokem jako opoziční zastupitel kritizoval vedení kraje za to, že nepředložilo žádné plány, co s nemocnicemi zamýšlí. Teď se chce podle svých slov spíše dívat dopředu.

„Snad nebudu nějak nekorektní, když řeknu, že dva roky od fúze považuji tak trochu za protaktizovanou šanci některé změny už začít provádět a dokončit. Tak trochu zakonzervování stavu po fúzi způsobilo dost značné napětí a očekávání, které je nezbytné co nejdříve odstranit,“ uvedl Ladislav Valtr.

Ten slibuje, že do jara předloží koncepci. „Za spolupráce představenstva Nemocnice Pardubického kraje, úsekových ředitelů či odborníků z Lékařské rady nyní získávám potřebné množství informací, aby byl co nejdříve připraven materiál, který bude aktuálně reagovat na všechny zásadní potřeby změn v poskytování zdravotní péče v Pardubickém kraji. Stanoví priority, časový plán a podobně,“ uvedl Valtr.

Opozice: Proč dělají velké změny, když nemají koncepci?

Opozice kritizuje, že bez ohledu na chybějící koncepci se v Nemocnici Pardubického kraje odehrávají velké změny. V čele každé z pěti nemocnic byl dosud ředitel, ale management na pokyn politiků rozhodl, že jejich práci zastanou dva manažeři. Jeden bude řídit nemocnice v Pardubicích a Chrudimi a druhý orlickoústeckou, svitavskou a litomyšlskou nemocnici.

„Nevěřím, že se tím něco ušetří. Budu chtít vysvětlit, proč se mění organizační struktury Nemocnice Pardubického kraje, kompetence mezi jednotlivými řediteli, když není koncepce,“ uvedl opoziční krajský zastupitel Jan Řehounek (ANO).

Možná ale koncepce existuje, jen není na papíře. Špičky kraje v minulosti totiž rozhodly, že největší investice půjdou do stavby centrálních příjmů pardubické a orlickoústecké nemocnice. To nasvědčuje tomu, že tyto dvě největší nemocnice budou hlavními pilíři zdravotnictví.

Do toho zapadá fakt, že nemocnici v Chrudimi bude od jara řídit nový ředitel z Pardubic a nemocnice na východě budou mít šéfa v Ústí nad Orlicí. Ostatně i chystaný přesun iktového centra z Litomyšle do Ústí dává z tohoto pohledu logiku. Až vznikne nová koncepce, bude pravděpodobně navrhovat další posílení Pardubic a Ústí. Jen je otázka, jaká úloha zbude na nemocnice ve Svitavách, v Litomyšli a v Chrudimi.

Čtyři plány, jak zajistit akutní péči

Pět nemocnic Pardubického kraje v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí čelí nedostatku lékařů. Pomoci jim má nová koncepce akutní péče. V minulosti se objevovaly názory, že pět nemocnic s akutní péčí v kraji je vzhledem k pokroku v medicíně a velikosti území luxus. Jak ale zajistit péči o nemocné?

1. Zůstanou Pardubice, Ústí nad Orlicí a Svitavy

Investor Sotirios Zavalianis před šesti lety projevil zájem o koupi nemocnic v kraji. Tehdy uvedl, že zcela klíčovou úlohu by měla pardubická nemocnice, naopak Chrudim a Litomyšl by patrně nevyužíval.

2. Dvě nemocnice stačí

Primář dětského oddělení Orlickoústecké nemocnice Luděk Ryba před pěti lety navrhl vznik nové nemocnice v České Třebové. Ta by s pardubickou nemocnicí podle něj péči o obyvatele kraje zajistila.

3. Nová nemocnice: Chrudim musí z kola ven

Před rokem část pardubické ČSSD zveřejnila plán na stavbu nové nemocnice v Pardubicích. Nešlo o žádnou koncepci, ale bez útlumu akutní péče v sousední Chrudimi by obrovská investice nedávala velký smysl.

4. Co dál? Posílení Pardubic a Ústí nad Orlicí

Krajští politici opakují jako mantru, že zůstane zachováno pět nemocnic s akutními lůžky, což bude nová koncepce asi respektovat. Vše nasvědčuje tomu, že cílem bude koncentrovat specializovanou péči do nemocnic v Pardubicích a v Ústí.