Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokonalé jízdní řády? Ne. Dopravní systém těžce dýchá, říká expert

  8:05aktualizováno  8:05
Termín zaslání připomínek k budoucím vlakovým jízdním řádům na území Pardubického kraje vypršel minulý týden. V úterý se na pardubickém nádraží uskutečnilo jejich veřejné projednávání. Hlavně cestující z Orlickoústecka moc spokojení nejsou.

Jízdní řády se nějak podstatně nezmění. Pro jedny cestující to je dobrá zpráva, jiní doufali ve změnu k lepšímu. Ilustrační foto. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Přišlo celkem 45 podnětů. Od jednotlivců jsme je brali jako informativní, hlavně přihlížíme k připomínkám obcí,“ řekl technolog železniční dopravy Krajského úřadu Jiří Pálka.

Podle něj dorazilo nejvíc stížností z Orlickoústecka, a to hlavně na zrušení ranního vlaku IC 542 Moravan, který je oblíbeným spojem cestujících z Orlickoústecka - řada lidí do něj také přestupuje z vlaku od Letohradska a Králicka.

„Ani já jsem nepochopil, proč ho České dráhy vypustily,“ řekl krajský úředník. Zástupce drah důvody také nezná, ale náhradou má podle něj být vlak EuroNight Bohemie 442 přijíždějící ze Slovenska, který by měl být spolehlivější než dosud.

„Prodlouží totiž svůj vyrovnávací pobyt v Bohumíně, kde ho doplní vnitrostátní skupina pěti moderních vozů,“ řekl obchodní ředitel pardubického regionálního centra ČD Tomáš Netolický.

To, co fungovat začalo, už zase nefunguje

Cestující z Králicka a Letohradska byli nespokojeni už s letošním železničním jízdním řádem, netěší je ani ten příští. Zástupcům obcí a měst se nepodařilo vrátit do hry spěšné vlaky, díky nimž se lidé rychleji dostali do krajského města i do Prahy.

Chybí například rychlý ranní spoj na trati Lichkov - Ústí nad Orlicí - Pardubice i zpáteční odpolední spoj. Ačkoli byla elektrifikace trati Letohrad - Lichkov dotovaná z evropských fondů a stála 1,9 miliardy korun, nebude tato trasa ani nadále patřičně využívána.

„Po elektrifikaci trati konečně začalo fungovat spojení do Pardubic tak, aby bylo rychlejší než autem. A teď se zase vracíme o pět či 15 let zpátky. Jestli je toto politické rozhodnutí, tak nám nezbývá nic jiného, než někde udělat politický tah,“ řekl místostarosta Králík Martin Hejkrlík, který se diví, proč se tedy trať vůbec elektrifikovala.

„Když zmizely přestupy v Letohradě a v Dolní Lipce, dostali jsme se za půldruhé hodiny či jen o něco málo víc do Pardubic. Teď budeme zase čtyřikrát přestupovat a všude 20 minut čekat. Lidé potom od cestování dráhou utečou,“ dodal Martin Hejkrlík. Pokud by na jeho slova došlo, pak neměla obrovská investice do této trati velký smysl.

„Až bude Evropská komise hodnotit výdaje do elektrifikace, může dojít k závěru, že byly skutečně zmařenou investicí, protože dnes není trať využitá, jak bylo původně v projektové dokumentaci zamýšleno a slibováno. Ale to je věc ministerstva dopravy,“ řekl zástupcům obcí Jiří Pálka.

Při jednání zazněla i stížnost na to, že v Ústí nad Orlicí chybí napojení večerního spoje do Letohradu od rychlíků z Brna a z Prahy.

Regionální vlaky doplácejí na zpožďování dálkových

Jak vyplývá ze složité přípravy železničních jízdních řádů i z reakcí na ni, jejich největší bolest spočívá v přehuštěnosti hlavní tratě.

„Pardubický kraj má to štěstí, ale zároveň i smůlu, že přes něj vede koridor Praha - Česká Třebová a dál na Ostravu. Tato trasa je přetížená kapacitně, to znamená, že na trať, na kterou se sotva vejde osobní doprava, se ještě dostává ta nákladní a do ní ještě komerční zájmy RegioJetu a Leo Expressu, které pro kraj nedělají veřejnou službu, nejsou navázané na integrovaný dopravní systém a neuznávají naše jízdní doklady. Když to přeženu, pro nás velký přínos nemají, ale zahušťují dopravu natolik, že regionální spoje jsou zpožďovány dálkovými vlaky, a tím je rozbíjen celý komplexní integrovaný dopravní systém,“ řekl Jiří Pálka.

Podle něj jsou v přípojových stanicích přestupní doby kolem pěti či šesti minut, a když je patnáctiminutové zpoždění, přípojové vlaky nemohou čekat.

„Koridor je přetížen a potom dopravní systém velmi těžce dýchá,“ uvedl Pálka.

Kompromisy, těžké hledání ideálních variant. I to patřilo k úternímu jednání nad návrhem jízdních řádů. Například starosta Lichkova  požadoval posunutí spojů kvůli pracovníkům dojíždějícím do letohradského podniku OEZ.

Starosta Čeperky vychválil budoucí vynikající dopolední spoje z Pardubic na Hradec, ale požadoval zastavování odpoledního spoje směrem zpátky. Starosta Květné pak doufal, že prosadí zrušení značky „zastávka na znamení“, ale příslib dostal jen pro případ, že zároveň dokáže na svém území zrušit aspoň jeden z přejezdů, které lokálky na Poličsku hodně zpomalují.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Najdete na iDNES.cz