Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koupání v písnících možné. Ale po Mělicích by nemělo chybět sprchování

  15:17aktualizováno  15:17
Meteorologové hlásí do konce týdne až třicítky, letní koupání ještě nekončí. A to ani na přírodních koupalištích, kde se stále dají trávit horké dny. Tím spíš, že voda ve většině přírodních koupališť v Pardubickém kraji je až na výjimky víceméně čistá.

Jiří Klicpera už roky ve svém volném čase kontroluje kvalitu vody v písnících na Pardubicku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Koupací vody jsou v pořádku. samozřejmě s tradiční výjimkou rybníku Rosnička u Svitav, nádrže byly v pořádku po celou sezonu, i přehrada Seč držela svou kvalitu poměrně dlouho. Naštěstí se nemáme problém bakteriální - vyskytl se jen v Mělicích, ale nepotvrdil se,“ řekla hygienička Alena Paráková z Krajské hygienické stanice Pardubického kraje.

Prognózu pro horký týden v písníkách na Pardubicku shrnul ekolog Jiří Klicpera takto: „V Mělicích se dá očekávat významný rozvoj sinic, na Gigantu méně významný, Hrádek a Lohenice setrvalý stav bez očekávaného zhoršení. Do Mělic si s sebou vezměte láhev s pitnou vodou na oplach pokožky,“ uvedl Jiří Klicpera.

Podle něj je voda v Mělicích nyní už velmi silně oživena droboučkými sinicemi, které jsou schopny velmi rychle vytvořit vodní květ. „Voda nevyhovuje požadavkům normy a nedoporučuji koupání v ní,“ dodal ekolog.

Naopak velmi pěkná kvalita vody je podle něj v rybníku Gigant, kde byl obsah sinic o víkendu mírně nižší, než na Hrádku. Ale i voda na Hrádku vyhovuje požadavkům na koupání v plné míře, jen při březích se objevují významně nepříjemné rákosiny a celé ostrovy makrovegetace, ve kterých se nedá plavat. Požadavkům na koupací vody vyhovuje voda i u kempu Lohenice.

Hygienická stanice už bude nabírat nové vzorky jen na Seči, v případě písníků zůstane u dosavadních čtyř kontrol za sezonu, poslední výsledky byly z pondělí minulého týdne.

„U vody ještě vhodné ke koupání a přitom mírně závadné doporučujeme po koupání se osprchovat pitnou vodu, zvláště u lidí se sníženou imunitou by se totiž mohl projevit kontakt s vodou zdravotními obtížemi. A hlavně je třeba dávat pozor, aby vodu nepili malé děti,“ řekla Alena Paráková.

Podle webu hygieniků si velmi dobrou kvalitu vody udržely přehrady Pastviny na Žamberecku, Březina na Poličsku i Seč na Chrudimsku, kde se problémy se sinicemi většinou opakují, ale tentokrát se tam mohou lidé klidně vykoupat i na konci léta. Mírně se snížila průhlednost vody v rybnících Hluboký u Holic a Dlouhý u Lanškrouna, plavcům tam však vážné riziko nehrozí.

Autor:


Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Jako pěst na oko, stěžují si lidé ve Třebové na novou tenisovou halu

V České Třebové vzniká nová tenisová hala. Neobejde se bez kritiky sousedů.

Spory mezi obyvateli České Třebové a vedením města vyvolala stavba nové tenisové haly. Lidé, kteří žijí v okolí, si...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz