Oslava baroka. V Litomyšli vzkřísí chrám i Lukášovy pašije od Bacha

  13:30aktualizováno  13:30
Na Smetanově Litomyšli se 26. června budou prolínat pohnuté příběhy dvou významných barokních památek. Piaristického kostela, který se veřejnosti otevře po čtyřiceti letech, a Lukášových pašijí Johanna Sebastiana Bacha. Ty se dochovaly v nepoužitelném stavu, v Česku zazní jejich rekonstruovaná podoba vůbec poprvé.

Rekonstrukce kostela Nalezení svatého Kříže je hotova, v rámci 56. ročníku Smetanovy Litomyšle bude znovu vysvěcen. | foto: Barbora Vozáryová

Obnoveným piaristickým chrámem Nalezení sv. Kříže se ve čtvrtek 26. června rozezní v české premiéře hudba Lukášových pašijí, která obloukem tří staletí spojuje skladatele Johanna Sebastiana Bacha, Carla Orffa a Jana Jiráska. Je zajímavé sledovat, jak jsou si příběhy Lukášových pašijí a piaristického kostela v Litomyšli podobné.

Litomyšl se těší na splněný sen. Po čtyřiceti letech

Znovuotevřením chrámu Nalezení sv. Kříže se mnohým Litomyšlanům splnil sen. Vždyť kostel byl veřejnosti nepřístupný více než čtyřicet let. Však byl také o vstupenky na pořady do tohoto prostoru mimořádný zájem a k dispozici jsou již místa jen na českou premiéru rekonstrukce Bachových Lukášových pašijí. Jan Jirásek skladbu rekonstruoval s pokorou a zachoval "bachovský" ráz i melodiku. Obsazeni jsou vynikající účinkující - Český chlapecký sbor Boni Pueri, Pražský filharmonický sbor, sólisté Jaroslav Březina, Tomáš Kořínek, Jiří Sulženko a Zdeněk Plech. Komorní filharmonii Pardubice bude řídit Marko Ivanović.

V roce 1714, přesně před 300 lety, byla řádem piaristů zahájena stavba monumentálního barokního kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli. Dominantní výzdobou byly obří sochy čtyř evangelistů, Marka, Matouše, Lukáše a Jana z dílny Matyáše Brauna. Piaristický kostel byl dokončen a vysvěcen 26. srpna 1722.

Ve stejném roce získal barokní skladatel Johann Sebastian Bach místo městského hudebního ředitele v Lipsku.

Jedním z jeho úkolů byla příprava skladeb pro slavné mše zdejších kostelů. Kromě množství kantát Bach složil pašije podle všech čtyř evangelistů, Lukášovy měly premiéru na Velký pátek 7. dubna 1730. Za Bachova života byly tiskem vydány pouze Matoušovy pašije, ostatní se šířily opisováním, a tak není ani zcela jisté plné autorství.

Lukášovy pašije se dochovaly jen v nepoužitelném torze. Piaristický kostel v roce 1775 vyhořel a zbylo z něj také jen torzo. Byl však obnoven a navrácen duchovnímu životu.

Lukášovy pašije znovu "vzkřísil" německý skladatel Carl Orff, když je nově orchestroval a autorsky doplnil. Při bombardování Berlína za druhé světové války Orffovy partitury shořely a zůstal jen koncept s autorovými poznámkami. Také piaristický kostel v Litomyšli opět zničil požár, opraven byl jen provizorně a v době totality po roce 1948 chátral až do zcela havarijního stavu, kdy se uvažovalo dokonce o jeho demolici.

V roce 1995 byl český skladatel Jan Jirásek osloven Bavorským rozhlasem, aby zrekonstruoval Lukášovy pašije. Podle Bachova rukopisu a konceptu Orffa složil skladbu, která měla světovou premiéru v Mnichově.

Piaristický kostel se dočkal obnovy střech a vnějšího pláště i interiéru. Rekonstrukce bude v roce 2014 dokončena a kostel bude v rámci 56. ročníku Smetanovy Litomyšle znovu vysvěcen.

Českou premiérou Lukášových pašijí budou obě památky současně vzkříšeny, společně se probudí k dalšímu životu.

Nádherný prostor i krásné detaily

Barokní stavba kostela Nalezení svatého Kříže byla zahájena roku 1714 podle plánu Giovanniho Battisty Alliprandiho. Po jeho smrti se vedení stavby ujal František Maxmilián Kaňka. Částečné rekonstrukce se budova dočkala v devadesátých letech, zvenku stavba vypadala impozantně, interiéry však zůstávaly dlouho v zuboženém stavu.

To se změnilo až nyní. Piaristický kostel se stal jakousi vlajkovou lodí obnovy památek kolem renesančního zámku, na něž Litomyšl získala z Evropské unie dotaci 400 milionů korun.

Co nyní kostel nabídne? Nádherný opravený prostor, ale i krásné detaily. Pozoruhodné budou třeba lavice. Restaurátoři neodstranili vyrytá jména, letopočty či vzkazy. "Lavice jsou nejkrásnější právě tím, že jsou ohořelé a vypovídají o dějinách kostela. Jsou na nich vyrytá jména a letopočty. Když v nich budete sedět, můžete si číst," řekl Václav Veřtát, restaurátor umělecko-řemeslného mobiliáře. Impozantní je i sochařská výzdoba se čtyřmi sochami evangelistů. Smlouva na plastiky byla uzavřena s Matyášem Braunem, ale velkou část práce odvedl jeho žák Jiří Pacák.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

V areálu pardubické nemocnice vznikne parkovací dům pro 585 aut

Parkovacích míst v okolí nemocnice příliš není, a řidiči tak často parkují...

Každý, kdo alespoň jednou hledal parkovací místo u pardubické nemocnice, na nevšední zážitek hned tak nezapomene....

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Chrudim se hádá, kvůli stoce zaplatí desítky milionů korun

Nový starosta Chrudimi František Pilný.

Nové vedení Chrudimi chce předělat návrh rozpočtu na příští rok tak, aby v něm byly peníze na zahájení stavby...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz