Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejen mléko a housky. Konzum Ústí nad Orlicí nabízí i elektřinu a plyn

  12:47aktualizováno  12:47
Jako první v zemi začali začátkem roku prodávat elektřinu a plyn v Konzumu v Ústí nad Orlicí. Během prvních dvou měsíců získali téměř dvě stovky odběratelů, kteří mohou ročně ušetřit až několik tisíc korun.

K pestrému sortimentu v prodejnách přibudou i nápisy "Akce - plyn" nebo Akce - elektrika". Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Chceme být alternativou vůči dominantním dodavatelům, ČEZu a RWE. Nejen nižšími cenami, ale i kompletním servisem co nejblíže zákazníkovi," uvedl ředitel orlickoústeckého Konzumu Miloslav Hlavsa. Jak Konzum, tak další družstva skupiny disponují velmi hustou sítí prodejen i v menších a zapadlejších obcích.

Oba druhy energie nabízí od 1. března více než 2 800 prodejen skupiny COOP v celé republice.

Jedním z akcionářů nově vzniklé akciové společnosti COOP Energy je totiž druhý největší producent elektrické energie v zemi EP Energy Trading, kam patří mimo jiné Elektrárna Opatovice. "Právě tohle spojení nás opravňuje tvrdit, že budeme vždy levnější než ČEZ a RWE," dodal Hlavsa.

Ústecký Konzum celý leden a únor v pilotním projektu zkoušel, jak se prodej v konkurenci deseti prodejců elektřiny a patnácti istributorů plynu na východě Čech prosadí.

Úspora může dosáhnout až šest tisíc korun

"Když srovnáme naše ceny s cenami dominantních prodejců, může jít o šest, sedm stovek u malé garsonky. U rodinných domků se úspora může dostat při odběru obou energií až na čtyři, pět a v některých případech i na šest tisíc," tvrdí ředitel Konzumu Miloslav Hlavsa, podle něhož tu mají na svém kontě dvě stě smluv.

"Na první pohled se může zdát, že to číslo není nějak vysoké. Zatím ale chybí osvěta a informovanost. Lidé mají také díky podmním obchodníkům z přechodu od zavedených distributorů obavy," uvedl Hlavsa.

Jednou z prvních, kdo smlouvu pro domácnost podepsal, je úřednice z Ústí nad Orlicí, jejíž jméno redakce zná, nicméně respektuje její přání, aby nebylo zveřejněno. Moc důvěry k novému produktu zpočátku neměla. Odrazovaly ji praktiky jednoho prodejce alternativních distributorů, další už domů ani nepustila.

"Ten první byl doslova neodbytnej a snad ještě mezi dveřma nás nutil, ať mu podepíšeme plnou moc a smlouvu, kde byly písmenka jako blechy. Když jsme chtěli, ať nám ji nechá doma a staví se třeba za dva, za tři dny, že si ji prostudujem, tak zmizel," vzpomíná.

Prodejny nabízejí energetickou krabičku

Nakonec si vyzvedla energetickou krabičku v ústeckém diskontu spíš ze zvědavosti. "Když jsme to pak s manželem všechno počítali, vyšlo nám, že bychom na plynu a elektrice ušetřili skoro čtyři tisíce korun," uvedla.

Krabička obsahuje kromě základních informací smluvní podmínky,ceníky, ale i smlouvu o dodávce energií. "Netlačíme spotřebitele k tomu, aby hned cokoli podepisovali. Jsme pro to, aby si všechny dokumenty doma v klidu prostudovali, aby si případně nechali smlouvy posoudit finančním poradcem nebo právníkem," upřesnil Hlavsa.

Konzum a celá skupina COOP, která v Česku provozuje 2800 prodejen, hodlá tímto způsobem rozšiřovat služby zákazníkům stejně, jako je tomu v mnoha zemích na Západě. "Proto jsme uvedli do provozu také dvě čerpací stanice pohonnných hmot a v budoucnu hodláme naše služby dál rozšiřovat," dodal ředitel.

Ve srovnání s ostatními alternativními dodavateli není sice Konzum nějak výrazně levnější, podle Hlavsy zato nabízí podstatně kvalifikovanější a méně agresivní formu přechodu od největších distributorů.

"Jsme zásadně proti podomnímu prodeji a agresivním metodám. My nabízíme podstatně větší zázemí v našich prodejnách, kde si zájemci vyzvednou tak zvanou energetickou krabičku, v níž najdou všechny potřebné informace," dodal ředitel.

Dále platí: dávat pozor na to, co podepisuji

Podle finančního poradce Rudolfa Horáka vypadá nabídka COOPu slibně. Hlavně svou dostupností a rozsáhlým zázemím prodejen. I tady by si ale podle něj měli případní zájemci dávat pozor, co podepisují.

Srovnání cen energií

Průměrná roční spotřeba v korunách - rodinný domek, 4 osoby

PLYN

COOP Energy: 24 417

Enra Services: 25 492

VČP: 26 689

E.ON: 27 118

ČEZ: 29 362

ELEKTŘINA

COOP Energy: 34 160

X Energie: 34 643

ČEZ: 34 868

"Měli by se především dobře podívat na to, zda je smlouva časově omezená, zda dodavatel garantuje cenu a na jak dlouho. Já osobně preferuji smlouvy na dobu neurčitou, které se dají vypovědět," uvedl poradce.

Konzum nabízí oba typy smluv. Na dobu určitou, na jeden či dva roky, i na dobu neurčitou. Pevnou výši ceny ale zaručují u obou typů pouze na rok.

"Samozřejmě se chceme dopracovat k bodu, kdy budeme ceny garantovat na delší časové období. K tomu je ale třeba více zákazníků," dodal ředitel Hlavsa, podle něhož bude COOP rozhodně levnější, než dominantní distributoři.

Na českém energetickém trhu dnes působí zhruba čtyřicet firem. Zhruba polovina z nich nabízí plyn a elektřinu také na východě Čech.Nejčtenější

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...Bránil Jordana i Bryanta. A pak si Welsch zničil kariéru žádostí o výměnu

MEZI HVĚZDAMI. Jiří Welsch (uprostřed) v dresu Bostonu v souboji s Reggiem...

Dostat se do NBA, to je pro českého basketbalistu známka výjimečnosti. Jiří Welsch v ní strávil hned čtyři sezony. A...

Ostudná místa Pardubic: v Tesle lze točit horor, podchod zmizí i s nádražím

Továrna  bývalé Tesly v Pardubicích (květen 2011)

Cestu kolem některých míst v Pardubicích lidé raději zrychlí krok. Patří mezi ně například podchod u autobusového...

Opilý muž se bál přítelkyně. Schovával se mezi auty, než půjde do práce

Alkohol, ilustrace

Zvláštní až podezřelé jednání muže nahlásil městské polici telefonující, který z okna svého domu pozoroval, jak se...

Další z rubriky

Surovec na Chrudimsku vlezl do ohrady a tyčí přerazil pštrosovi nohu

Pštros africký.

Nebývale brutální útok na zvíře vyšetřují policisté ve Vápenném Podolu na Chrudimsku. Zatím neznámý pachatel tam o...

Petice zapůsobila. O nových obchodech Choceň rozhodne až po volbách

Místo, na kterém by mělo vyrůst nové obchodní centrum v Chocni.

V Chocni znovu ožívá spor o výstavbu obchodního centra Billa na Tocháčkově kopci. V březnu developerská firma Agile...

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....

Najdete na iDNES.cz