Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejen mléko a housky. Konzum Ústí nad Orlicí nabízí i elektřinu a plyn

  12:47aktualizováno  12:47
Jako první v zemi začali začátkem roku prodávat elektřinu a plyn v Konzumu v Ústí nad Orlicí. Během prvních dvou měsíců získali téměř dvě stovky odběratelů, kteří mohou ročně ušetřit až několik tisíc korun.

K pestrému sortimentu v prodejnách přibudou i nápisy "Akce - plyn" nebo Akce - elektrika". Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Chceme být alternativou vůči dominantním dodavatelům, ČEZu a RWE. Nejen nižšími cenami, ale i kompletním servisem co nejblíže zákazníkovi," uvedl ředitel orlickoústeckého Konzumu Miloslav Hlavsa. Jak Konzum, tak další družstva skupiny disponují velmi hustou sítí prodejen i v menších a zapadlejších obcích.

Oba druhy energie nabízí od 1. března více než 2 800 prodejen skupiny COOP v celé republice.

Jedním z akcionářů nově vzniklé akciové společnosti COOP Energy je totiž druhý největší producent elektrické energie v zemi EP Energy Trading, kam patří mimo jiné Elektrárna Opatovice. "Právě tohle spojení nás opravňuje tvrdit, že budeme vždy levnější než ČEZ a RWE," dodal Hlavsa.

Ústecký Konzum celý leden a únor v pilotním projektu zkoušel, jak se prodej v konkurenci deseti prodejců elektřiny a patnácti istributorů plynu na východě Čech prosadí.

Úspora může dosáhnout až šest tisíc korun

"Když srovnáme naše ceny s cenami dominantních prodejců, může jít o šest, sedm stovek u malé garsonky. U rodinných domků se úspora může dostat při odběru obou energií až na čtyři, pět a v některých případech i na šest tisíc," tvrdí ředitel Konzumu Miloslav Hlavsa, podle něhož tu mají na svém kontě dvě stě smluv.

"Na první pohled se může zdát, že to číslo není nějak vysoké. Zatím ale chybí osvěta a informovanost. Lidé mají také díky podmním obchodníkům z přechodu od zavedených distributorů obavy," uvedl Hlavsa.

Jednou z prvních, kdo smlouvu pro domácnost podepsal, je úřednice z Ústí nad Orlicí, jejíž jméno redakce zná, nicméně respektuje její přání, aby nebylo zveřejněno. Moc důvěry k novému produktu zpočátku neměla. Odrazovaly ji praktiky jednoho prodejce alternativních distributorů, další už domů ani nepustila.

"Ten první byl doslova neodbytnej a snad ještě mezi dveřma nás nutil, ať mu podepíšeme plnou moc a smlouvu, kde byly písmenka jako blechy. Když jsme chtěli, ať nám ji nechá doma a staví se třeba za dva, za tři dny, že si ji prostudujem, tak zmizel," vzpomíná.

Prodejny nabízejí energetickou krabičku

Nakonec si vyzvedla energetickou krabičku v ústeckém diskontu spíš ze zvědavosti. "Když jsme to pak s manželem všechno počítali, vyšlo nám, že bychom na plynu a elektrice ušetřili skoro čtyři tisíce korun," uvedla.

Krabička obsahuje kromě základních informací smluvní podmínky,ceníky, ale i smlouvu o dodávce energií. "Netlačíme spotřebitele k tomu, aby hned cokoli podepisovali. Jsme pro to, aby si všechny dokumenty doma v klidu prostudovali, aby si případně nechali smlouvy posoudit finančním poradcem nebo právníkem," upřesnil Hlavsa.

Konzum a celá skupina COOP, která v Česku provozuje 2800 prodejen, hodlá tímto způsobem rozšiřovat služby zákazníkům stejně, jako je tomu v mnoha zemích na Západě. "Proto jsme uvedli do provozu také dvě čerpací stanice pohonnných hmot a v budoucnu hodláme naše služby dál rozšiřovat," dodal ředitel.

Ve srovnání s ostatními alternativními dodavateli není sice Konzum nějak výrazně levnější, podle Hlavsy zato nabízí podstatně kvalifikovanější a méně agresivní formu přechodu od největších distributorů.

"Jsme zásadně proti podomnímu prodeji a agresivním metodám. My nabízíme podstatně větší zázemí v našich prodejnách, kde si zájemci vyzvednou tak zvanou energetickou krabičku, v níž najdou všechny potřebné informace," dodal ředitel.

Dále platí: dávat pozor na to, co podepisuji

Podle finančního poradce Rudolfa Horáka vypadá nabídka COOPu slibně. Hlavně svou dostupností a rozsáhlým zázemím prodejen. I tady by si ale podle něj měli případní zájemci dávat pozor, co podepisují.

Srovnání cen energií

Průměrná roční spotřeba v korunách - rodinný domek, 4 osoby

PLYN

COOP Energy: 24 417

Enra Services: 25 492

VČP: 26 689

E.ON: 27 118

ČEZ: 29 362

ELEKTŘINA

COOP Energy: 34 160

X Energie: 34 643

ČEZ: 34 868

"Měli by se především dobře podívat na to, zda je smlouva časově omezená, zda dodavatel garantuje cenu a na jak dlouho. Já osobně preferuji smlouvy na dobu neurčitou, které se dají vypovědět," uvedl poradce.

Konzum nabízí oba typy smluv. Na dobu určitou, na jeden či dva roky, i na dobu neurčitou. Pevnou výši ceny ale zaručují u obou typů pouze na rok.

"Samozřejmě se chceme dopracovat k bodu, kdy budeme ceny garantovat na delší časové období. K tomu je ale třeba více zákazníků," dodal ředitel Hlavsa, podle něhož bude COOP rozhodně levnější, než dominantní distributoři.

Na českém energetickém trhu dnes působí zhruba čtyřicet firem. Zhruba polovina z nich nabízí plyn a elektřinu také na východě Čech.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Po pádu muže ze skály svědkyně využila mobilní aplikaci Záchranka

Zásah zdravotnické služby pod horou Studený na Orlickoústecku. Přivolala ji...

Pod svahem hory Studený na Orlickoústecku se turistka přesvědčila, jak se hodí mít ve svém mobilu aplikace Záchranka....

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Advantage Consulting, s.r.o.
KOORDINÁTOR NÁKUPNÍHO ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz