Nejen mléko a housky. Konzum Ústí nad Orlicí nabízí i elektřinu a plyn

  12:47aktualizováno  12:47
Jako první v zemi začali začátkem roku prodávat elektřinu a plyn v Konzumu v Ústí nad Orlicí. Během prvních dvou měsíců získali téměř dvě stovky odběratelů, kteří mohou ročně ušetřit až několik tisíc korun.

K pestrému sortimentu v prodejnách přibudou i nápisy "Akce - plyn" nebo Akce - elektrika". Ilustrační foto. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Chceme být alternativou vůči dominantním dodavatelům, ČEZu a RWE. Nejen nižšími cenami, ale i kompletním servisem co nejblíže zákazníkovi," uvedl ředitel orlickoústeckého Konzumu Miloslav Hlavsa. Jak Konzum, tak další družstva skupiny disponují velmi hustou sítí prodejen i v menších a zapadlejších obcích.

Oba druhy energie nabízí od 1. března více než 2 800 prodejen skupiny COOP v celé republice.

Jedním z akcionářů nově vzniklé akciové společnosti COOP Energy je totiž druhý největší producent elektrické energie v zemi EP Energy Trading, kam patří mimo jiné Elektrárna Opatovice. "Právě tohle spojení nás opravňuje tvrdit, že budeme vždy levnější než ČEZ a RWE," dodal Hlavsa.

Ústecký Konzum celý leden a únor v pilotním projektu zkoušel, jak se prodej v konkurenci deseti prodejců elektřiny a patnácti istributorů plynu na východě Čech prosadí.

Úspora může dosáhnout až šest tisíc korun

"Když srovnáme naše ceny s cenami dominantních prodejců, může jít o šest, sedm stovek u malé garsonky. U rodinných domků se úspora může dostat při odběru obou energií až na čtyři, pět a v některých případech i na šest tisíc," tvrdí ředitel Konzumu Miloslav Hlavsa, podle něhož tu mají na svém kontě dvě stě smluv.

"Na první pohled se může zdát, že to číslo není nějak vysoké. Zatím ale chybí osvěta a informovanost. Lidé mají také díky podmním obchodníkům z přechodu od zavedených distributorů obavy," uvedl Hlavsa.

Jednou z prvních, kdo smlouvu pro domácnost podepsal, je úřednice z Ústí nad Orlicí, jejíž jméno redakce zná, nicméně respektuje její přání, aby nebylo zveřejněno. Moc důvěry k novému produktu zpočátku neměla. Odrazovaly ji praktiky jednoho prodejce alternativních distributorů, další už domů ani nepustila.

"Ten první byl doslova neodbytnej a snad ještě mezi dveřma nás nutil, ať mu podepíšeme plnou moc a smlouvu, kde byly písmenka jako blechy. Když jsme chtěli, ať nám ji nechá doma a staví se třeba za dva, za tři dny, že si ji prostudujem, tak zmizel," vzpomíná.

Prodejny nabízejí energetickou krabičku

Nakonec si vyzvedla energetickou krabičku v ústeckém diskontu spíš ze zvědavosti. "Když jsme to pak s manželem všechno počítali, vyšlo nám, že bychom na plynu a elektrice ušetřili skoro čtyři tisíce korun," uvedla.

Krabička obsahuje kromě základních informací smluvní podmínky,ceníky, ale i smlouvu o dodávce energií. "Netlačíme spotřebitele k tomu, aby hned cokoli podepisovali. Jsme pro to, aby si všechny dokumenty doma v klidu prostudovali, aby si případně nechali smlouvy posoudit finančním poradcem nebo právníkem," upřesnil Hlavsa.

Konzum a celá skupina COOP, která v Česku provozuje 2800 prodejen, hodlá tímto způsobem rozšiřovat služby zákazníkům stejně, jako je tomu v mnoha zemích na Západě. "Proto jsme uvedli do provozu také dvě čerpací stanice pohonnných hmot a v budoucnu hodláme naše služby dál rozšiřovat," dodal ředitel.

Ve srovnání s ostatními alternativními dodavateli není sice Konzum nějak výrazně levnější, podle Hlavsy zato nabízí podstatně kvalifikovanější a méně agresivní formu přechodu od největších distributorů.

"Jsme zásadně proti podomnímu prodeji a agresivním metodám. My nabízíme podstatně větší zázemí v našich prodejnách, kde si zájemci vyzvednou tak zvanou energetickou krabičku, v níž najdou všechny potřebné informace," dodal ředitel.

Dále platí: dávat pozor na to, co podepisuji

Podle finančního poradce Rudolfa Horáka vypadá nabídka COOPu slibně. Hlavně svou dostupností a rozsáhlým zázemím prodejen. I tady by si ale podle něj měli případní zájemci dávat pozor, co podepisují.

Srovnání cen energií

Průměrná roční spotřeba v korunách - rodinný domek, 4 osoby

PLYN

COOP Energy: 24 417

Enra Services: 25 492

VČP: 26 689

E.ON: 27 118

ČEZ: 29 362

ELEKTŘINA

COOP Energy: 34 160

X Energie: 34 643

ČEZ: 34 868

"Měli by se především dobře podívat na to, zda je smlouva časově omezená, zda dodavatel garantuje cenu a na jak dlouho. Já osobně preferuji smlouvy na dobu neurčitou, které se dají vypovědět," uvedl poradce.

Konzum nabízí oba typy smluv. Na dobu určitou, na jeden či dva roky, i na dobu neurčitou. Pevnou výši ceny ale zaručují u obou typů pouze na rok.

"Samozřejmě se chceme dopracovat k bodu, kdy budeme ceny garantovat na delší časové období. K tomu je ale třeba více zákazníků," dodal ředitel Hlavsa, podle něhož bude COOP rozhodně levnější, než dominantní distributoři.

Na českém energetickém trhu dnes působí zhruba čtyřicet firem. Zhruba polovina z nich nabízí plyn a elektřinu také na východě Čech.

Výsledky voleb 2018

Výsledky komunálních voleb jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu v Pardubickém kraji vyhrál v obvodu č.50 - Svitavy: Michal Kortyš a v obvodu č.44 - Chrudim (který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina): Jan Tecl.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...Faltejsek popáté. Velkou pardubickou ovládl s Tzigane Du Berlais

Žokej Jan Faltejsek v sedle hnědáka Tzigane Du Berlais slaví pátý triumf na...

Nebyl největším favoritem, neměla mu sedět tvrdší půda. Přesto to byl právě sedmiletý hnědák Tzigane Du Berlais, kdo...

Respektujeme zákon, ohradila se firma Orling vůči trenérce Růžičkové

Doma v Pohoří ̈.Na statku poblíž Jílového u Prahy pečuje trenérka Martina...

Patnáct let měla firma Orling své dostihové koně v trenérské péči u Martiny Růžičkové ve stájích v Pohoří. Předloni s...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Další z rubriky

VIDEO: Strčit hlavu do 150 °C. Hasiči trénují v ohňovém polygonu

Kontejner na návěsu kamionu Fire Dragon 7000  ve Vysokém Mýtě dokáže simulovat...

Více než stovka hasičů si do pondělí vyzkouší ve vysokomýtském areálu ohňový polygon. Cvičí hašení, taktiku vstupu do...

VIDEO: Elegance místo potu, pólo hrají koně se zapletenými ocasy

Diváci na Velké pardubické mohli před hlavní tribunou sledovat ukázku koňského...

Koňské pólo je jezdecká disciplína, kterou znají lidé hlavně z amerického trháku Pretty Woman. V Čechách se tradice...

Další zvrat v Pardubicích. Piráti řekli ne a ANO jedná s ODS

Ondřej Karas vede pardubické Piráty.

Ve vyjednávání o nové koalici v Pardubicích se na začátku týdne částečně vyjasnilo. Můžou za to Piráti, kteří oznámili,...

Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.

Najdete na iDNES.cz