Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koně ve Slatiňanech ustoupí šlechtě

  10:14aktualizováno  10:14
Muzeum ve Slatiňanech, známé jako především koňské, čekají změny. S expozicí zaměřenou výhradně na historii chovu koní se už mohou návštěvníci rozloučit. Změny v zaměření muzea už stály místo kastelánku slatiňanského zámku Lenku Gotthardovou.

Expozice zámku ve Slatiňanech se věnovala zejména koním, nyní se to změní | foto: ČTK

Pardubičtí památkáři chtějí, aby muzeum zobrazovalo historii šlechtického rodu Auespergů. Jejich rodové sbírky by se měly stát rovnocenným protějškem hippologické expozice.

"Vedení se snaží prosadit takzvaný Aueršperský okruh. Už teď jsou připravené expozice nábytku, který byl v rodovém majetku," řekla Žaneta Málková z památkového ústavu.

Záměr vedení památkářů však vyvolal osobní spor právě s kastelánkou Gotthardovou. Ta vloni v únoru nastoupila do Slatiňan, předtím byla ředitelkou kladrubského hřebčína.

Už od počátku jejího působení to však mezi Gotthardovou a památkáři skřípalo. "Například jsem odmítala celý rok zámek převzít a skoro rok prováděla inventury. Viděla jsem to jako jedinou možnost, jak upozornit na některé věci. Mluvit o nich ale nechci," řekla Gotthardová.

Obrazy koní nesundám, řekla kastelánka

Teď Gotthardová odmítala zmenšit expozice historie chovu koní na úkor šlechtického rodu. "Zámek je plný, takže nevím, kam šlechtické sbírky dát. Já obrazy koní ze zdi sundávat nehodlám," uvedla.

Sveřepost ji nakonec stála místo. Před týdnem ji generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková zbavila funkce.
Nástupu Auesperských relikvií do zámeckých vitrín už tak nestojí nic v cestě.

Vedení památkářů se však k tomu, co bude následovat, odmítá vyjádřit. Ředitel Ladislav Kryl dokonce podle zaměstnanců památek vydal na celý případ embargo a zakázal svým podřízeným se k případu vyjadřovat.

"Myslím, že tomu tady nikdo nerozumí. Spíše v tom budou osobní spory než jen zaměření expozice muzea. Myslím, že to bude spíše neloajálnost paní kastelánky," řekl informovaný zdroj z památkového ústavu, který nechce být jmenován.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Najdete na iDNES.cz