Koně v akci. Zaříkávač, westernoví jezdci i TGM slaví sto let republiky

  8:17aktualizováno  8:17
Na dvě stě koní se předvede při jubilejním 20. ročníku výstavy Koně v akci. Ten se koná o víkendu na dostihovém závodišti v Pardubicích a nabídne nejen bohatý program, ale oslaví také výročí 100 let samostatného Československa. Letošním tématem je totiž První republika.

Přehlídka na výstavě Koně v akci. | foto: Michal Klíma

O víkendu se stanou Pardubice hlavním městem koní. Výstava Koně v akci spravedlivě podělí milovníky těchto zvířat i odborníky z řad hipologů.

Hlavní program se bude odehrávat před tribunami, na závodiště by měl poprvé v historii zavítat také prezident Tomáš Garrigue Masaryk a jeho dobový doprovod.

„Tou největší novinkou je, že poprvé v historii bude součástí víkendového programu také večerní show s názvem Zoro meč a růže. Připravujeme ji na sobotu ve 21:30 na pískové kolbiště,“ prozrazuje Martin Korba, místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku.

Večer pak uzavře country bál s kapelou Naboso.

Nově na pardubickém závodišti vystoupí showman Jimmy Magura. Tento kovboj slovenského původu se představí se svým vraníkem.

I další show se ponese v duchu propojení člověka a koně. „Zaříkávač koní“ Miloslav Simandl bude na kolbišti pracovat se šesti koňmi, a to bez jakékoli uzdy či sedla. Vše bude režírovat jen svým hlasem a lehkým poklepáváním bičíku, který slouží spíš jako ukazovátko, než jako výrazná pomůcka k poslušnosti šestice jeho volně se pohybujících svěřenců.

Divákům se představí už dobře známí Štvanci, kteří v loňském roce předvedli velkolepý turnaj a letos přijíždějí s tematicky laděným programem dámské čtverylky na téma první republiky. Chybět nebude ani divadlo. Herci na koních odehrají westernovou verzi Mrazíka.

S filmem a hlavně jeho přípravou je spojená ukázka Jak se točí film České barokní společnosti. Ta ukáže, jak se pracuje s koňmi, kteří jsou zvyklí na světla kamer a někdy možná i na poněkud zvláštní přání režiséra.

Johana Spáčilová, která je hlavní tváří České barokní společnosti, se svými koňmi pravidelně vystupuje na většině jezdeckých vystoupení a show již celou řadu let.

Kromě ohňových show nebo šermířských soubojů se zabývá výcvikem koní pro film, lukostřelbou, sokolnictvím nebo kombinuje vystoupení koní ve společnosti psů.

Nebudou chybět ani soutěže westernových koní

Na výstavě se budou v různých částech programu prezentovat různá plemena koní od nejmenších až po mohutné chladnokrevníky. Ti budou už potřinácté soutěžit v orbě klasickým i otočným pluhem, a to v Ceně o ruchadlo bratranců Veverkových a v Ceně Agrodružstva Klas Křičeň. „Něžní obři“ své dovednosti a síly poměří také v soutěži v ovladatelnosti a v tahu.

„V rámci výstavy se také uskuteční finále rychlostních soutěží westernových koní barrel race a pole dancing. A samozřejmostí jsou chovatelské přehlídky,“ řekla mluvčí pořádajícího Dostihového spolku Kateřina Nohavová.

Vstupenky na výstavu Koně v akci je možné kupovat i v předprodeji v síti Ticketportal nebo prostřednictvím webových stránek závodiště zde.

Letošní novinkou je zvýhodněný dvoudenní vstup a také možnost zakoupení samostatné vstupenky na sobotní večerní show.

Víkendovému programu bude předcházet také už tradiční akce Koně na náměstí, která je pozvánkou na výstavu.

V pátek 24. srpna vyjde v 16 hodin ze závodiště průvod koní a kočárů směrem na Pernštýnské náměstí, kde se od 17 hodin uskuteční představení.

Nejčtenější

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Pardubičtí politici podepsali koaliční smlouvu, TOP 09 vyčkává

Radnice v Pardubicích.

Řada pardubických politiků se dostala do paradoxní situace. Zatímco šéfové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Praze tvrdě tlačí na...

Chrudim se hádá, kvůli stoce zaplatí desítky milionů korun

Nový starosta Chrudimi František Pilný.

Nové vedení Chrudimi chce předělat návrh rozpočtu na příští rok tak, aby v něm byly peníze na zahájení stavby...

Muž vysypal žhavý popel do dřevěné bedny na půdě, shořel mu podkrovní byt

Hasiči likvidují požár v Jeníkovicích u Přelouče.

Pět jednotek hasičů zasahovalo při čtvrtečním požáru domu v Jeníkovicích u Přelouče. Podle vyšetřovatele za něj může...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz