Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemluvný podkoní ze Semína sloužil Masarykovi a jeho koním

  9:14aktualizováno  9:14
Na většině jezdeckých fotografií Tomáše G. Masaryka doprovází prvního československého prezidenta středně vysoký podsaditý muž - rodák ze Semína Josef Krejčík. Až na respektovaný post vrchního podkoního to dotáhl nenápadný málomluvný chlapík, který zasvětil svůj život koním.

Takřka na všech jezdeckých fotografiích se Josef Krejčík objeví. Zde v jezdeckém oblaku na pozadí. | foto: Archiv NH Kladruby nad Labem

Koně, koně a zase koně. Pro někoho stereotypní film, který zevšední. Ne však pro Josef Krejčíka. Ten bez nich žít nemohl.

„S manželkou neměli děti, možná i proto se zcela oddal koním. Velkou oporou mu byla jeho žena Anna, která jej všude doprovázela. Z vyprávění vím, že byl velmi pracovitý a žil koňmi,“ vzpomíná na vyprávění svého otce Krejčíkova praneteř Marcela Ženatá.

Krejčík pocházel z koňařské rodiny a později se stal neodmyslitelnou součástí světa prezidentských stájí. A přitom jeho cesta do služeb hlavy státu nebyla úplně přímá.

Narodil se 30. května 1878 v Semíně, v kraji koním zaslíbeném a jen na dohled tehdy ještě c. k. dvorního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Tam také navštěvoval obecnou školu.

„Z jeho profesního životopisu víme, že zpočátku pracoval pro hřebčín v Kladrubech nad Labem, poté přešel do soukromé služby a od prosince 1899 sloužil coby kočí u císařského dvora ve Vídni,“ řekl Pavel Douša, kurátor výstavy Tož budeme sedlat, která se věnuje Masarykovi a jeho vztahu ke koním a je k vidění v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem.

Krejčík byl po vzniku republiky povolán na zámek v Kolodějích, jenž byl vybrán jako první letní sídlo prezidenta Masaryka.

Pečoval i o medvědy a psy

Již v roce 1921 zastával funkci vrchního podkoního, a to až do své smrti 12. února 1937. Neměl na starosti pouze stáje a jejich personál, do jeho zodpovědnosti náležela i péče o zvěřinec, zejména pak medvědinec v Jelením příkopu Pražského hradu. A ve chvíli, kdy se ze Švýcarska vrátili dva drsnosrstí foxteriéři Masarykovy dcery Olgy, měl na starosti i je.

Krejčík žil s manželkou Annou v blízkosti hradních stájí, ostatně jako i zbytek stájového personálu. I jeho místo pobytu bylo odvislé od toho, kde se nacházel prezident Masaryk. Protože tím směrem se posouvali nejen jeho koňští svěřenci, ale i on jako vrchní podkoní.

„Pokud kráčel po zemi, pohyboval se jaksi neobratnou chůzí starého kavaleristy. Ale když se vyhoupl do sedla, srostl s koněm v jedinou bytost a vyzařoval fyzickou i duševní rovnováhu a jistotu. Krejčík se nevyznačoval výřečností ani v oboru, který mu byl vlastní. Ale měl jinou zvláštní vlastnost, přesně rozpoznal u svých svěřenců hned v samotném začátku, že nejsou úplně v pořádku a okamžitě volal zvěrolékaře,“ vzpomínal na Krejčíka osobní tajemník T. G. Masaryka Antonín Schenk.

Ten si vybavoval zavedenou konverzaci mezi Masarykem a Krejčíkem, když se chystali do sedla na vyjížďku. Na každou prezidentovu otázku „Co je dneska tomu koni?“ dával vrchní podkoní Krejčík tazateli pokaždé tutéž odpověď: „No - je veselý.“

Prezident bral tu koňskou veselost na vědomí jako nezměnitelný fakt a často s úsměvem konstatoval, jak to má ten Krejčík jednoduché. Uznával ale jeho svědomitost a ctil jeho zkušenosti.

Vše pro prezidenta a pro koně

Podkoní si například do podrobností a bez mapy pamatoval každou maličkost terénu. Věděl, kde se nejlépe cválá, kde musí jezdec přeskočit přírodní překážku nebo kde se prostě musí z koně sesednout.

Právě tak měl v paměti stezky, kterými se dala zkrátit cesta, když kavalkáda zajela příliš daleko a bylo zapotřebí si pospíšit s návratem. Krejčík byl skutečně oddaným a věrným Masarykovým spolupracovníkem. Když již byl Masaryk starý pán, nechal se vozit v kočáře. Ten ostatně považoval za pohodlnější než automobil.

Fotogalerie

„Když vyjel Masaryk kočárem z Hradu na Václavské náměstí, šel můj prastrýc celou dobu vedle kočáru a nechal cestu vysypat pískem. Jednak proto, aby kůň nešel po tvrdé dlažbě, a také aby dával pozor na pana prezidenta, aby se mu nic nestalo,“ popisuje vzpomínky svého otce Ženatá.

Prezidentu Masarykovi sloužil Krejčík 19 let. Zemřel však o sedm měsíců dříve než jeho zaměstnavatel. Jeho pohřeb se konal v Praze, ostatky jsou uloženy na kladrubském hřbitově.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Pardubičtí fotbalisté přivítají Chrudim. Je tu první krajské derby

Jakub Klíma z Pardubic vede míč v utkání s Vítkovicemi.

Je to tady. Na řadu přichází první fotbalové derby ve druhé lize v letošní sezoně. Dnes v 10.15 na sebe Pod Vinicí po...

Pardubice uctí Kusého odkaz turnajem. Zbyněk byl výjimečný, říká Šebek

Zbyněk Kusý

Hokejový klub HC Dynamo Pardubice se rozhodl uspořádat přípravný turnaj na počest zesnulého Zbyňka Kusého. Memoriálu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz