Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemluvný podkoní ze Semína sloužil Masarykovi a jeho koním

  9:14aktualizováno  9:14
Na většině jezdeckých fotografií Tomáše G. Masaryka doprovází prvního československého prezidenta středně vysoký podsaditý muž - rodák ze Semína Josef Krejčík. Až na respektovaný post vrchního podkoního to dotáhl nenápadný málomluvný chlapík, který zasvětil svůj život koním.

Takřka na všech jezdeckých fotografiích se Josef Krejčík objeví. Zde v jezdeckém oblaku na pozadí. | foto: Archiv NH Kladruby nad Labem

Koně, koně a zase koně. Pro někoho stereotypní film, který zevšední. Ne však pro Josef Krejčíka. Ten bez nich žít nemohl.

„S manželkou neměli děti, možná i proto se zcela oddal koním. Velkou oporou mu byla jeho žena Anna, která jej všude doprovázela. Z vyprávění vím, že byl velmi pracovitý a žil koňmi,“ vzpomíná na vyprávění svého otce Krejčíkova praneteř Marcela Ženatá.

Krejčík pocházel z koňařské rodiny a později se stal neodmyslitelnou součástí světa prezidentských stájí. A přitom jeho cesta do služeb hlavy státu nebyla úplně přímá.

Narodil se 30. května 1878 v Semíně, v kraji koním zaslíbeném a jen na dohled tehdy ještě c. k. dvorního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Tam také navštěvoval obecnou školu.

„Z jeho profesního životopisu víme, že zpočátku pracoval pro hřebčín v Kladrubech nad Labem, poté přešel do soukromé služby a od prosince 1899 sloužil coby kočí u císařského dvora ve Vídni,“ řekl Pavel Douša, kurátor výstavy Tož budeme sedlat, která se věnuje Masarykovi a jeho vztahu ke koním a je k vidění v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem.

Krejčík byl po vzniku republiky povolán na zámek v Kolodějích, jenž byl vybrán jako první letní sídlo prezidenta Masaryka.

Pečoval i o medvědy a psy

Již v roce 1921 zastával funkci vrchního podkoního, a to až do své smrti 12. února 1937. Neměl na starosti pouze stáje a jejich personál, do jeho zodpovědnosti náležela i péče o zvěřinec, zejména pak medvědinec v Jelením příkopu Pražského hradu. A ve chvíli, kdy se ze Švýcarska vrátili dva drsnosrstí foxteriéři Masarykovy dcery Olgy, měl na starosti i je.

Krejčík žil s manželkou Annou v blízkosti hradních stájí, ostatně jako i zbytek stájového personálu. I jeho místo pobytu bylo odvislé od toho, kde se nacházel prezident Masaryk. Protože tím směrem se posouvali nejen jeho koňští svěřenci, ale i on jako vrchní podkoní.

„Pokud kráčel po zemi, pohyboval se jaksi neobratnou chůzí starého kavaleristy. Ale když se vyhoupl do sedla, srostl s koněm v jedinou bytost a vyzařoval fyzickou i duševní rovnováhu a jistotu. Krejčík se nevyznačoval výřečností ani v oboru, který mu byl vlastní. Ale měl jinou zvláštní vlastnost, přesně rozpoznal u svých svěřenců hned v samotném začátku, že nejsou úplně v pořádku a okamžitě volal zvěrolékaře,“ vzpomínal na Krejčíka osobní tajemník T. G. Masaryka Antonín Schenk.

Ten si vybavoval zavedenou konverzaci mezi Masarykem a Krejčíkem, když se chystali do sedla na vyjížďku. Na každou prezidentovu otázku „Co je dneska tomu koni?“ dával vrchní podkoní Krejčík tazateli pokaždé tutéž odpověď: „No - je veselý.“

Prezident bral tu koňskou veselost na vědomí jako nezměnitelný fakt a často s úsměvem konstatoval, jak to má ten Krejčík jednoduché. Uznával ale jeho svědomitost a ctil jeho zkušenosti.

Vše pro prezidenta a pro koně

Podkoní si například do podrobností a bez mapy pamatoval každou maličkost terénu. Věděl, kde se nejlépe cválá, kde musí jezdec přeskočit přírodní překážku nebo kde se prostě musí z koně sesednout.

Právě tak měl v paměti stezky, kterými se dala zkrátit cesta, když kavalkáda zajela příliš daleko a bylo zapotřebí si pospíšit s návratem. Krejčík byl skutečně oddaným a věrným Masarykovým spolupracovníkem. Když již byl Masaryk starý pán, nechal se vozit v kočáře. Ten ostatně považoval za pohodlnější než automobil.

Fotogalerie

„Když vyjel Masaryk kočárem z Hradu na Václavské náměstí, šel můj prastrýc celou dobu vedle kočáru a nechal cestu vysypat pískem. Jednak proto, aby kůň nešel po tvrdé dlažbě, a také aby dával pozor na pana prezidenta, aby se mu nic nestalo,“ popisuje vzpomínky svého otce Ženatá.

Prezidentu Masarykovi sloužil Krejčík 19 let. Zemřel však o sedm měsíců dříve než jeho zaměstnavatel. Jeho pohřeb se konal v Praze, ostatky jsou uloženy na kladrubském hřbitově.Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

Dům v prudkém svahu se ladně vznáší nad Žamberkem. Výhled má dokonalý

Estetika interiéru je zakončena panely z čirého skla, které přinášejí přirozené...

V prvním momentu působí dům v Žamberku vzhledem k místu trochu nepatřičně. Současně s ním ale člověk sympatizuje....Řidič náklaďáku ujel od nehody, při níž zranil dvě ženy. O kus dál naboural

Nehoda nákladního auta u Podhořan u Ronova na Chrudimsku. (19.6.2018)

Na Chrudimsku ujel řidič nákladní cisterny od nehody, při které jeho těžký vůz zdemoloval malé osobní auto Daewoo...

Bránil Jordana i Bryanta. A pak si Welsch zničil kariéru žádostí o výměnu

MEZI HVĚZDAMI. Jiří Welsch (uprostřed) v dresu Bostonu v souboji s Reggiem...

Dostat se do NBA, to je pro českého basketbalistu známka výjimečnosti. Jiří Welsch v ní strávil hned čtyři sezony. A...

České klenoty draftu? Zadina a Kaut - zabiják a tichý poctivec, říká Král

Filip Zadina, vycházející hvězda českého hokeje, k prvnímu utkání v...

Oba talentované mladíky v Pardubicích vedl. S otcem jednoho z nich strávil velkou část své dlouholeté kariéry v Třinci....

Další z rubriky

Fotbalové Pardubice testují obránce Čmelíka z pražské Sparty

Radost fotbalistů Pardubic

Na středečním prvním tréninku pardubických fotbalistů před nadcházející sezonou se představí další novic. Do přípravy...

Sehranost nám pomůže i výš, věří chrudimský gólman Mrázek

Brankář chrudimských fotbalistů Lukáš Mrázek je po léta neotřesitelnou...

Gólman Lukáš Mrázek má lví podíl na postupu chrudimského týmu do druhé fotbalové ligy. Během sezony vychytal třináct...

Bránil Jordana i Bryanta. A pak si Welsch zničil kariéru žádostí o výměnu

MEZI HVĚZDAMI. Jiří Welsch (uprostřed) v dresu Bostonu v souboji s Reggiem...

Dostat se do NBA, to je pro českého basketbalistu známka výjimečnosti. Jiří Welsch v ní strávil hned čtyři sezony. A...

Najdete na iDNES.cz