Koncert pro Itibo v Pardubicích. Zleva violoncellistka Dorota Barová a zpěvačka...

Koncert pro Itibo v Pardubicích. Zleva violoncellistka Dorota Barová a zpěvačka a kytaristka Aneta Langerová. | foto: Petr Moško

Na galakoncertě s Anetou Langerovou se zpívalo pro africkou nemocnici

  • 12
Důkazem toho, že štědrost Čechům v posledních letech rozhodně nechybí, je také pomoc malé české nemocnici v keňské vesnici Itibo. Řadu podporovatelů má zvláště na Pardubicku, odkud do Afriky jezdí mnoho českých lékařů a mediků. A odkud pochází zdravotník Aleš Bárta, který ji založil.

Nákupu sanitního vozu a vybavení tamního operačního sálu napomohl úterní slavnostní galakoncert ve Východočeském divadle.

„Nikdy jsem nemoderovala tak dlouhý koncert, ale nikdy jsem nemoderovala tak krásný koncert, atmosféra byla úžasná,“ řekla v závěru čtyřhodinového programu moderátorka Ester Janečková.

Na adresu Aleše Bárty a jeho českých kolegů zazněla v divadle spousta slov uznání, ať už od účinkujících, kteří vystupovali bez nároku na odměnu, ale i dalších přítomných.

„Itibo má moji důvěru, jsou za ním lidé, které znám. Platí to o Aleši Bártovi a jeho týmu i o Olze Špátové, která o nemocnici v Africe točila film Daleko za sluncem - mnohokrát jsem viděla i hrubý materiál a postupně se z něj dozvídala o nemocnici víc a více. Naprosto mě uchvátilo, že existuje člověk, který vykonává tak bohulibou činnost. Když bude takových lidí mezi námi více, tím lépe,“ řekla zpěvačka Aneta Langerová, jejíž vystoupení sklidilo bouřlivý aplaus.

Ale o velký úspěch večera se zasloužili všichni další účinkující, program díky výborné dramaturgii neměl hluchá místa. Ať už se o to postaraly výkony českotřebovského Komorního orchestru Jaroslava Kociana, zpěváků sólistů i ze souborů ReBelcanto, Chanson Trio CouCou nebo dětského sboru Zpěváčci. Velký podíl na výsledném dojmu měl autor aranží klasických i moderních skladeb Martin Kudrna.

Hit českých Vánoc zazněl v podání malých Afričanů

Návštěvníci divadla se stali také svědky světové premiéry veřejné produkce hudby, která je součástí filmu Daleko za sluncem. K sestřihu z filmu a k autorovi skladby Janu Duškovi za klávesy se přidali i symfonikové a dětští zpěváci.

Během večera obdržela režisérka Olga Špátová a další filmaři plastiku skleněného slona jako „odškodné“ za neudělení sošky Český lev za zmíněný dokumentární film. Zážitkem pro přítomné byly i videozdravice Afričanů, kteří vyjádřili svoji vděčnost za pomoc, záznam vyvrcholil písní Vánoce vánoce přicházejí v podání přibližně stovky černošských dětí.

„Dnešní večer potvrzuje že Itibo je virus, nákaza - když si nedáte pozor, chytne se vás. Je tu spousta nakažených a další ještě budou,“ charakterizovala vztah přítomných k africkému projektu s přátelskou ironií diplomatka Hana Klučarová, který má víceletou zkušenost s pobytem na okraji druhého největšího keňského slumu na předměstí Nairobi.

O tom, že je v dobrém slova smyslu hodně nakažených, svědčí částka, která se podařila vybrat. Díky vstřícnosti anonymních i veřejných dárců z řad firem i jednotlivců, zástupců pardubické i krajské samosprávy, účinkujících muzikantů, studentů pardubického gymnázia, nebo peněz získaných z prodeje vstupenek či kalendáře, vynesl benefiční galakoncert pro Itibo pod záštitou organizace Adra 740 tisíc korun.

„Dárci a lidé, kteří vystupovali zdarma obdarovali nás a my jsme obdarovali ty, kteří toho mají ještě méně,“ uzavřel koncert moderátor, vojenský kaplan Tomáš Mlýnek.

Aleš Bárta, iniciátor kliniky vybavené operačním sálem, ambulancí, porodnicí a zubní ordinací v jedné z nejchudších části Afriky byl ochotou dárců dojatý.

„Děkuji organizátorům za tento úžasný, nepředstavitelný a nádherný koncert, který pro nás připravili. Lékaři a medici, kteří jezdí do Itiba, odvádějí pro naše pacienty neuvěřitelnou práci - vzdávají se svého komfortu a svých peněz, protože si hradí cestu a další výdaje ze svého. Občas nasazují svůj život, protože Keňa nemusí být vždy bezpečnou zemí. Jsem na ně patřičně hrdý,“ řekl Aleš Bárta.