Felixové Slováčci rozehrají v pardubické aréně filharmoniky i Beksu

  7:38aktualizováno  7:38
Spojení hudby s vrcholovým sportem se v pardubické aréně stalo již tradicí. V sobotním programu na koncert Komorní filharmonie naváže basketbalové ligové utkání 12. kola Kooperativa NBL, ve kterém se domácí Beksa postaví mnohonásobným českým šampionům z Nymburka.

Společnou akci Hrajeme spolu za Pardubice komorní filharmonici a basketbalový klub Beksa pořádají již pátým rokem. O diváky nemají nouzi. | foto: archiv Komorní filharmonie

„Týmový sport je o vzájemné souhře a stejně tak tomu je i v případě hudebního tělesa. V podstatě jsme všichni hráči, ať už s míčem, nebo s nástroji. To je první motiv. Druhý motiv je, že kultura a sport podle nás patří k sobě,“ řekl k projektu za Beksu Pavel Stara.

Program zahájí v 16:30 hodin vystoupení tanečníků z TC Lípa a hned po nich zasednou ke svým notovým stojánkům pardubičtí filharmonici a jejich hosté.

„Tentokrát jsme sáhli po sólistech-instrumentalistech: Felixích Slováčcích. Felix junior je multifunkční muzikant, který dokáže nejen skvěle hrát na klarinet a saxofon, ale je i vynikající dirigent a skvělý zpěvák,“ uvedla ředitelka orchestru Jarmila Zbořilová.

Neobvyklé prostředí filharmonikům už sedlo

S netradičním koncertním sálem se muzikanti za uplynulé roky již sžili.

„Hraní v aréně je pro muzikanty náročné, zvuková orientace hráčů je komplikovaná, což objektivně vychází z možností tak obrovského prostoru. Záleží na kvalitě a výkonu použité zvukové techniky. Všechny tyto problémy ale vyvažuje skvělá atmosféra. A prvotní je samozřejmě předpoklad, že musím přijít s něčím hudebně zajímavým,“ shrnul své pocity fagotista filharmonie Pavel Merta.

Projekt má i svůj charitativní podtón, část výtěžku je vždy věnována na dobročinné účely. Letošní připadne Hiporehabilitaci Apolenka.

V loňském roce si cestu do arény našlo téměř 6 tisíc lidí a na charitu šlo  59 597 korun. Čas mezi koncertem a utkáním, které začne v 18:30 hodin, vyplní ve foyer arény soutěž ve střelbě na koš či výtvarná soutěž pro děti v dětském koutku.

Felix Slováček junior při basketu zahraje i zazpívá

Antonín „Felix“ Slováček (SsČR)
Felix Slováček jr. v muzikálu Sněhová královna

Felix Slováček se svým synem

Hlavním hostem společného projektu Beksy a Komorní filharmonie Pardubice bude se svým otcem saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší.
„Z nápadu zahrát v Pardubicích jsem byl nadšený, protože s filharmonií už jsme
v minulosti spolupracovali já i můj otec. Těším se na tolik lidí a skvělou atmosféru,“ prohlásil Slováček mladší ve videorozhovoru na stránkách klubu. „Líbilo se mi i to, že je to charitativní akce. Jakmile je to pro děti, beru všechno,“ doplnil Slováček.

Jaké hudební „menu“ na návštěvníky koncertu čeká? „Diváci se mohou těšit na perly ze 70., 80. a 90. let. Zazní slavné skladby z různých filmů nebo Montyho čardáš. Já i zazpívám,“ vypočetl Felix Slováček mladší.

Basketbal jako takový prý na vlastní kůži zažil jen jako kluk ve škole. „Co si pamatuju, snažil jsem se při něm spíš vytvářet šance pro druhé, protože basketbal je týmová hra,“ poznamenal. „Závodně jsem hrál miniaturgolf (druh minigolfu), kde jsem mezi juniory měl i medaile. Pak klasika - fotbal, plavání...,“ sdělil Slováček mladší.

Nejčtenější

Bezdomovcům nedávejte ani korunu, vyzvou Svitavy veřejnost

Bezdomovci si budou muset na bydlení v novém „útulku“ vydělat

Bezdomovcům ve Svitavách začínají těžké časy. Město je hodlá hned několika způsoby vytlačit z centra. Nenechá je pít...

Větev propíchla sedadlo spolujezdce v jedoucím autě, řidič vyvázl

Větev nezastavilo ani sedadlo spolujezdce. Řidič jel naštěstí sám.

O obrovském štěstí může vyprávět řidič z Orlickoústecka, kterému čelním sklem za jízdy prolétla až do auta silná větev....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Muž před servisem na Pardubicku vykládal auta, umačkala jej plošina

Muže museli hasiči z pod návěsu vyprostit pomocí hydraulického zařízení.

Zaměstnance spediční firmy na Pardubicku přimáčkla při vykládání aut plošina. Utrpěl vážná zranění, kterým podlehl....

U silnice ležel mrtvý muž s kolem, málem ho ještě přejeli

Při nehodě u Spáleného Poříčí se těžce zranil cyklista. Po střetu s autem a...

Policie vyšetřuje nález mrtvého 37letého muže na silnici na Pardubicku. Vedle muže leželo kolo. Jestli na něm mrtvý...

Další z rubriky

Po nehodě cisterny museli hasiči přečerpat osmnáct tisíc litrů mléka

Hasiči z cisterny přečerpávali 18 kubíků mléka.

Osmnáct tisíc litrů mléka vezla autocisterna, která se v pondělí večer v Dolním Újezdu na Svitavsku srazila z dodávkou....

Letní kino v Pardubicích má finanční potíže, nabídlo dárkové certifikáty

Promítání letního kina v Pardubicích.

Tradice bezplatného letního kina trvá v Pardubicích od roku 2006. Od té doby se jeho zakladatel Jan Motyčka s podnikem...

Hrubián oběsil na vodítku psa, za týrání mu hrozí až tři roky vězení

Služebna Policie ČR

Až tři roky vězení hrozí muži z Luže na Chrudimsku, kterého stíhá policie za týrání zvířete. Podle vyšetřovatelů...

Najdete na iDNES.cz