Filharmoniky z Pardubic čeká jubilejní sezona. Nabitá a s novým dirigentem

  8:08aktualizováno  8:08
Eva Urbanová, José Carreras, Líza Doolittleová v podání herečky Petry Janečkové, ale třeba i The Plastic People of the Universe nebo basketbalový klub Beksa Pardubice. Co mají ti a mnozí další nejmenovaní společného? Hudební doprovod Komorní filharmonie Pardubice, která v září zahájí svou 50. sezonu.

Komorní filharmonie Pardubice se na začátku září představí na open air koncertu na Pernštýnském náměstí. | foto: archiv MAFRA

Půlstoletí od svých prvních koncertů si bude připomínat Komorní filharmonie Pardubice po celou příští sezonu. A nebude to jediné jubileum, které oslaví.

„Když jsme se zamýšleli nad tím, jakou jubilejní sezonu si představujeme, shodli jsme se na tom, že ohlížet se budeme jenom krátce. S respektem ke všem, kteří orchestr založili, i k těm, kteří se po dobu uplynulých 49 sezon jakkoli podíleli na činnosti orchestru a zapsali se do historie. Jinak ale chceme mít sezonu, která se bude dívat dopředu a od té standardní se bude lišit tím, že nabídne ještě víc kvalitní muziky a víc koncertů, jež zacílí na větší záběr posluchačů,“ řekla ředitelka orchestru Jarmila Zbořilová. 

Sezona začne 4. září trochu netradičně - open air koncertem na Pernštýnském náměstí. „Jeho program jsme uzpůsobili prostředí, vrátíme se všichni do pohodové prázdninové atmosféry. Zvolili jsme program, který bude zajímavý pro všechny věkové kategorie a zájmové skupiny. Protagonistkou bude Dasha a spolu s naším orchestrem také kapela Pajky Pajk s dirigentem Martinem Kumžákem,“ uvedla Jarmila Zbořilová.

Hudebníci přivítají i prvního šéfdirigenta orchestru Libora Peška

Pravidelné abonentní koncerty s řadou českých i zahraničních hostů budou mít poprvé své zvláštní názvy, které charakterizují jednotlivé večery. Posluchače tak čeká koncert věnovaný Republice ke stým narozeninám, Malování hudbou, Pozdravy z Vídně, Temperament jižní Evropy nebo například Housle v hlavní roli.

Pozvání na jednotlivé večery přijali houslista Ivan Ženatý, italský klavírista Fabio Martino, francouzský violoncellista Victor Jilien-Laferriere nebo třeba ukrajinský multiinstrumentalista Bogdan Dekhtyaruk. Výjimečné budou i zahajovací koncert s projekcí dokumentu o historii orchestru a závěrečný večer sezony, na kterém zazní Beethovenova Óda na radost. 

„Do nadcházející sezony chceme pozvat bývalé šéfdirigenty, a připomenout tak konkrétní období, jež vytvářela historii našeho orchestru. Někteří jako například Libor Hlaváček, Petr Škvor nebo Róbert Stankovský už nejsou mezi námi, připomeneme je alespoň symbolicky,“ řekl dramaturg filharmonie Bohuslav Vítek s tím, že hudebníci přivítají například prvního šéfdirigenta orchestru Libora Peška, Marko Ivanoviće nebo Leoše Svárovského, který v porovnání se svými kolegy drží rekord - filharmonii totiž vedl 12 let.

V souvislosti s výše uvedenými umělci je nutné zmínit, že novým šéfdirigentem pardubického orchestru se stává Stanislav Vavřínek. „Upřímně říkám, že je pro mě velkou ctí a potěšením do Pardubic nastoupit. Poprvé jsem s filharmonií spolupracoval v roce 1997 v Lichtenštejnském paláci v Praze. Už tehdy mě zasáhl náboj orchestru a nasazení, s jakým hrál. Jsem moc rád, že mu ta energie vydržela dodnes,“ chválí Vavřínek.

Abonentky se začnou prodávat v pondělí 21. května

Kromě abonentních koncertů uvede Komorní filharmonie i čtyři řady mimořádných večerů. První série s názvem Máme hosty pozve na šansony v pořadu Na skok do Paříže nebo jako první propojí symfonickou hudbu se stylem beatboxu. Druhá série bude sestávat z koncertů Společně s přáteli, kde se postupně představí taktéž jubilující Základní umělecká škola Lonkova či Chlapecký sbor Bonifantes, dále členové Východočeského divadla Pardubice a swingový JK Band. 

Třetí sérii tvoří tradiční programy, jakými jsou Koncert ke Dni boje za svobodu a demokracii, Vánoční a Silvestrovský koncert či společný projekt s Beksou Hrajeme společně za Pardubice.

Čtvrtým bodem se stanou komorní koncerty v Kongresovém centru Atrium palace, Malém sále Domu hudby a v kostele sv. Bartoloměje.

Děti a jejich rodiče se mohou těšit na desátý ročník cyklu O čem nám vypráví hudba. „Jeho podtitulem bude Svět hudby dokořán. Rozšíříme jej o jeden koncert navíc, takže se uskuteční čtyři společná nedělní matiné,“ řekla Zbořilová.

Vychutnat si umění filharmoniků si budou moci vedle pardubických posluchačů i ti, kteří zavítají třeba na Smetanovu Litomyšl, Kocianovo Ústí či Tomáškovu a Novákovu hudební Skuteč. Orchestr ale čeká i řada vystoupení mimo region, ať se jedná například o Talichův Beroun, pražské Tóny nad městy, ale také německý Müllheim nebo milánská Sala di Verdi.

Vstupenky stávajícím abonentům se začnou prodávat v pondělí 21. května, novým zájemcům 18. června. Bližší informace o předplatném a termínech jednotlivých koncertů jsou na www.kfpar.cz

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Svitavy nechtějí tuny soli uprostřed sídliště v Lánech

Sůl na sídlišti Lány ve Svitavách.

Před pár dny bývalá uhelná hala uprostřed svitavského sídliště v Lánech praskla a ven se vyvalila sůl. Firma Sovis tam...

Vývoj v kauze Čapí hnízdo může ovlivnit jednání o koalici v Pardubicích

Radnice v Pardubicích

Nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a reportáž Seznamu Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše mohou mít vliv na stále...

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz