Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roubenky chtějí rozebrat a pak je přesunout do živého skanzenu

  8:02aktualizováno  8:02
Bratři Kmoškovi ze spolku nadšenců s několika dalšími odborníky na architekturu a památky chtějí pod odborným dohledem zachránit a přesunout v oblasti českomoravského pomezí několik roubených usedlostí na pokraji zkázy.

V plánu mají zasadit do místní krajiny až 400 let staré objekty a s pomocí nově založeného Institutu lidového kulturního dědictví vytvořit živý skanzen s ukázkami mapujícími místní kulturu, tradice a řemeslné či zemědělské postupy, které už dávno odvál čas. Úkolem institutu, který sami nadšenci ze Sebranic založili, má být především záchrana roubeného domu v Trstěnici, výměnku či polygonální stodoly v obci Čistá.

S obnovou původního krajinného prostředí už mají zkušenosti. V minulosti se pustili do obnovy tří kaplí v oblasti Vysokého lesa mezi Poličkou a Litomyšlí.

„Vzali jsme si sousto na několik dalších let, ba možná do konce života, protože jsme si k sobě přivázali stavby, které nejsou naše a ke kterým si hledáme vztah a snažíme se je zachránit. Jednak nás uchvátilo jejich stáří a jejich možné využití v praxi,“ říká Jiří Kmošek, předseda Institutu lidového kulturního dědictví. V plánu mají jeho členové do budoucna ochraňovat a prezentovat stavby lidového kulturního dědictví na pomezí Čech a Moravy.

První krok již učinili, pozvali odborníky se zaměřením na stavebně historické průzkumy a dokumentaci staveb. Ti pomocí nejmodernějších digitálních přístrojů a technologií zdokumentovali lidové stavby typické pro tuto oblast.

Pojmu skanzen se vyhýbají

Pokud se jim podaří stavby zachránit, chtějí se svým nápadem najít cestu k lidem a vytvořit zázemí ve formě skanzenu.

„Nechceme moc říkat skanzen ani líbivé muzeum v přírodě. Půjde spíše o přenesenou usedlost, složenou z několika objektů, ve kterých se bude žít a zároveň v nich zájemcům ukážeme průběh záchrany a rekonstrukce staveb,“ uvádí Jiří Kmošek.

„Uvažujeme o funkčním celku s pastvinami a dobytkem, políčky s obilím, které zpracujeme tradičními zemědělskými postupy. Všechno bude přístupné lidem na různých kurzech, přednáškách a workshopech,“ doplňuje Kmošek.

V další fázi chce jít institut se sídlem v Litomyšli ještě dál. Zjednodušeně řečeno naučit majitele podobných staveb, jak se o ně zajímat a opravovat je. Velký potenciál je zejména na Svitavsku, kde se po druhé světové válce vystřídalo obyvatelstvo, krajina ztratila paměť a noví obyvatelé k mnohdy cenným statkům a usedlostem nenašli vztah.

Lidé své domy jako památky nevnímají

Podle Jiřího Kmoška přišla do původně německých obydlí nová skupina obyvatel. „Jsme ve fázi, kdy potkáváme třetí, čtvrtou generaci těchto lidí, kteří vzali území za své. Jsou zde zakořeněni, považují ho za svoje rodné místo,“ míní.

Zachraňované památky

Roubenka Čistá u Litomyšle

Objekt z druhé poloviny 19. století je delší dobu nevyužívaný. Jeho hodnotu tvoří mimořádné stáří, autentické zachování jádra včetně části stavebních detailů.

Roubená stodola Čistá

Polygonální stodola je unikátním dokladem lidového stavitelství ve východních Čechách a spolu s roubeným výměnkem tvoří hodnotný celek. Dendrochronologicky byl krov a obvodové stěny stodoly datovány do roku 1697 nebo 1698.

Roubený dům Trstěnice

Venkovská usedlost je tvořena starším roubeným objektem a mladší zděnou obytnou partií. Roubená stavba byla původně postavena na konci 16. století. Alois Jirásek nalezl na dnes již zaniklé podstáji letopočet 1597.

Problém je však v tom, že objekty, ve kterých bydlí, nevnímají jako památku, kterou převzali. Nikdy se s ní jako s památkou úplně neztotožnili a není u nich takový vztah k památkám jako v těch od nepaměti česky mluvících vesnicích, kde výměna obyvatelstva neproběhla. „Zde totiž sledovali, jak jejich předci domy stavěli, opravovali či doplňovali,“ dodává Kmošek.

Místo, kam by se mohly objekty přenést, ještě není zcela rozhodnuté. Podle iniciátorů projektu půjde o oblast Litomyšlska a Poličska.

„Vybíráme nejlepší lokalitu, kde stavby vyniknou, ukáže se jejich charakter a zároveň u nich bude možné hospodařit. Zatím máme čas na řešení majetko-právních vztahů. Je to otázka na širší debatu i v plénu nově vytvořeného institutu,“ říká Jiří Kmošek.

Důležitou součástí bude v celém projektu také opora obyvatel dané vesnice, místních firem, zemědělských družstev a soukromých zemědělců.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Z místa lídra se starosta České Třebové stáhl, ambici vést město má ale dál

Česká Třebová je známá hlavně díky železničnímu uzlu. Vynikne město také

Bylo to překvapení, když se na začátku srpna starosta České Třebové Jaroslav Zedník neobjevil na postu lídra kandidátky...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz