Klíště byste při vytahování neměli zmáčknout, aby nedošlo k vyvržení obsahu klíštěte (včetně případných borelií) do rány. Proto se klíště doporučuje vytahovat kartou opatřenou zářezem, případně háčkem se stejným zářezem jako na snímku.

Klíště byste při vytahování neměli zmáčknout, aby nedošlo k vyvržení obsahu klíštěte (včetně případných borelií) do rány. Proto se klíště doporučuje vytahovat kartou opatřenou zářezem, případně háčkem se stejným zářezem jako na snímku. | foto: Profimedia.cz

Klíšťata v Pardubickém kraji nakazila o polovinu více lidí než loni

  • 0
S encefalitidou přenášenou klíšťaty se letos v Pardubickém kraji potýká mnohem více lidí, než loni. Zatímco nemocných boreliózou, proti níž zatím není očkování, ubylo, výskyt encefalitidy se zvýšil o polovinu. Může za to více nakažených klíšťat v přírodě.

Encefalitida

Encefalitida je nehnisavý zánět mozkových blan nebo mozku. Zpočátku se podobá chřipce, člověk trpí bolestmi hlavy, kloubů a je malátný. Poté se mu na pár dní uleví, ale virus se v těle množí dál. V druhé fázi je nemocnému hůře, virus už pronikl do mozku. Nastupují ostré bolesti hlavy, zvracení, závratě a teplota.

Nejvíce nakažených, devět případů, bylo v okresu Pardubice, šest nemocných bylo v Chrudimi. U boreliózy je větší výskyt infikovaných klíšťat v nížině ještě markantnější. Plné dvě třetiny ze šestašedesáti nemocných byly na Pardubicku, jedenáct případů zaznamenali v Chrudimi.

Důvod nárůstu boreliózy je podle odborníků prostý. Virus encefalitidy se vyskytuje ve slinných žlázách, ale borelie ve střevech klíšťat.

"To znamená, že virus encefalitidy se do těla hostitele dostává okamžitě po přisátí, zatímco borelie až později, po delší době. Proto se riziko přenosu boreliózy dá snížit co nejrychlejším odstraněním parazita. Tedy ještě v době, kdy nestihne člověka nakazit," vysvětluje imunolog Michal Křupka.

Svou roli při snížení onemocnění boreliózou hraje i osvěta. O obou nemocech se stále více píše, a tak se lidé naučili po návratu z přírody zjišťovat, zda si domů nějaké klíště nepřinesli. U encefalitidy se naopak projevuje zvýšený výskyt infikovaných klíšťat a jejich posun do stále vyšších zeměpisných poloh.

Klíšťata už žijí i v tisíci metrech

"Měli jsme i případ, kdy byla nahlášena infikovaná klíšťata v nadmořské výšce kolem tisíce metrů," uvedl ředitel Krajské hygienické stanice v Pardubicích Antonín Vykydal, podle něhož ještě před několika lety platilo, že v podhůří a na horách klíšťata téměř nebyla.

Pardubický kraj je na tom stále ještě relativně dobře. Encefalitidou i boreliózou je nakažena jen necelá desetina klíšťat, což jsou jedny z nejmenších hodnot v celé zemi.

Nadějí proti nemocem může být nedávný objev českých a amerických vědců, kteří našli bílkovinu, která zásadně ovlivňuje zažívání klíšťat. Ta totiž znemožňuje klíšťatům sání a parazit zahyne hlady.

Příznivci rad našich babiček pak mohou jásat především mezi milovníky česneku, kteří se díky němu útoku hmyzu vyhnou. Klidnější mohou být také pivaři nadopovaní vitaminy skupiny B. Obě tyto skupiny nejsou samozřejmě chráněny stoprocentně. Účinek se podle odborníků dostaví zejména u lidí, kteří se potí.