Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Léto v Praze nefunguje, v Pardubicích bude, říká šéf ČOV Jiří Kejval

  8:11aktualizováno  8:11
Pardubice budou v srpnu hostit olympijský park. Proč volba padla právě na krajské město, vysvětluje šéf Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru | foto:  Michal Šula, MAFRA

Letní prázdniny budou v Pardubicích ve znamení sportu. Město totiž bude hostit oficiální olympijský park. Pardubický projekt zvítězil v konkurenci řady dalších zájemců. „Pomohlo to, že se Pardubice ozvaly včas a měly skvělé reference,“ říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Proč jste se rozhodli olympijský park přesunout do regionů?
Když byla olympiáda v Londýně, uvědomili jsme si, že tam žije 70 tisíc mladých lidí, kteří se tam učí anglicky. Byla to úžasná možnost dát jim domácí prostor. Proto jsme tam udělali tzv. Czech House. Navštívilo ho asi 80 tisíc lidí, což pro nás byl velký impuls. Když se olympiáda přesunula do Soči, rozhodli jsme se přitáhnout olympiádu k lidem. Udělali jsme pilotní projekt v Praze na Letné. A uspěl. Ale byli jsme kritizováni, že jsme pragocentristi. Nemyslíme si, že to teď bude vypadat jako v Praze, kam přišlo 400 tisíc lidí, ale naše ambice je hlavně přilákat děti a ukázat jim sport.

To, že jste byli označeni za pragocentristy, byl jediný důvod, proč olympijský park už nebude v Praze, nebo byly i jiné důvody?
Léto v Praze nefunguje. Pražské děti jsou všechny pryč. Chtěli jsme mimo Prahu, je totiž taková ,naobědvaná‘. Je tam spousta jiných akcí. Proto to chceme vyvézt do regionu, kde s tím lidé víc pracují. Je pro nás úžasné i to, že tu spolupracuje město, kraj i univerzita. Pro nás je důležité, aby věci fungovaly dál, chceme, aby tu zůstal odkaz. Lidé si příští rok mohou říkat, co asi bude v létě Na Špici.

Proč jste vybrali právě Pardubice?
Věděli jsme, jak to tady funguje. Chtěli jsme potenciál Pardubic maximálně využít. Tým, který tu je, je pro nás garancí, že to dopadne dobře. Říkali jsme si, že by tu byl i hezký zimní park - bylo by tu kluziště, kde by mohli být kluci s hokejkami.

Měly Pardubice tady v okolí nějakého velkého rivala?
Nebyla to jasná volba. Oslovili jsme všechny hejtmany a z pardubické strany byla rychlá reakce. Už jsme navíc byli s Pardubicemi v kontaktu dříve. Řadu krajů jsme museli odmítat, protože si nemůžeme dovolit víc olympijských parků. Už teď jsme na hraně vlastních možností.

Všichni máme ještě v paměti park na Letné. Bude ten v Pardubicích v něčem lepší?
Bude úplně jiný. Park na Letné byl poměrně malý a byla tam spousta lidí. Také se tam konaly hokejové zápasy, což vyvolávalo jinou atmosféru. Lepší to bude v tom, že přitáhneme děti a odprezentujeme sport. Bude to pro ně i jejich rodiče zajímavé, neboť si budou moci olympijské sporty vyzkoušet na vlastní kůži. Nemyslíme si, že z těch dětí vyrostou noví Jágrové a Doktorové. Možná z někoho. Ale hlavní ambice je, aby se děti naučily principy fair-play a to, že nic není zadarmo.

Říkal jste, že chcete přitáhnout děti. Jakým způsobem to chcete dokázat?
Ve všech základních školách chceme vyvěsit olympijskou vlajku. Komunikovat s dětmi je důležité. Obecně řešíme problém, že děti dnes fungují hlavně v digitálním světě. Mezinárodní olympijský výbor si nechal zaplatit studii, proč děti dnes tolik nesportují. Výsledek byl zarážející. Děti o spoustě sportů nevědí, že existují. Z toho vychází ponaučení, že je nutné s nimi komunikovat a ke sportu je přitáhnout. Musí si to vyzkoušet samy.

To mohou i ve škole...
Komunikace na školách je nutná. Ale je třeba zajímavější forma, aby si děti ke sportu nevytvořily negativní vztah. Sport jim nemůžeme dávat jen v tělocviku a doplňkových aktivitách, ale také o něm musíme mluvit v hodinách dějepisu, zeměpisu a podobně. Pardubický olympijský park je ojedinělý koncept. Dáme najevo, že kdo nebyl v olympijském parku, jako by nebyl. Většina z nich třeba veslařskou loď nikdy neviděla, natož aby v ní seděla.

Jaké jsou hlavní benefity, které může olympijský park Pardubicím přinést?
Přesně proto jsou takovéhle akce nepopulární pro politiky, práce s dětmi není vidět. Když vydláždíte náměstí a jde se volit, lidé si řeknou, že je ta dlažba krásná, a hodí těm politikům hlas znovu. Ale když pracujete s dětmi a snažíte se z nich udělat lepší lidi, jsou to dlouhodobé věci. Výsledky se ukazují až v horizontu deseti let. Oceňuji samosprávu, která myslí na takovéto věci.

Do Pardubic chcete přivézt atmosféru slunné Brazílie. Jak to chcete udělat?
Každé olympijské hry jsou něčím specifické. Slibujeme si, že Rio bude neopakovatelné. Karneval, uvolnění lidé a navíc to bude první olympiáda v Jižní Americe... Lidé by mohli nasát uvolněnost, nevázanost, spontánnost a radost ze života. Jsem přesvědčený, že i přes televizní obrazovky se sem atmosféra Ria promítne.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich...

Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o...

Kapybara utekla chovateli, v noci ji na silnici srazilo nákladní auto

Kapybara z chovu na Vysokomýtsku nepřežila střet s nákladním vozidlem.

Řidič nákladního vozidla srazil v noci u Vysokého Mýta na Orlickoústecku kapybaru. Tento velký hlodavec pocházející z...

Najdete na iDNES.cz