Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kasárna, mlýny, Prokopka, anebo pojišťovna. Míst pro radnici je dost

  16:50aktualizováno  16:50
ČSOB Pojišťovna nabídla radním Pardubic svou budovu v centru, aby v ní zřídili nový magistrát. Obnovila se tak debata nad tím, zda město potřebuje centrální úřad. Většina politiků říká, že ano. Potenciálních míst, kde by mohl stát, je však mnohem více.

Sídlo ČSOB Pojišťovny v Pardubicích. Jedna z variant umístění budoucí pardubické radnice. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pokud se zeptáte jakéhokoliv pardubického politika, zda by pro město bylo užitečné postavit novou centrální radnici, většina řekne, že ano. Logicky. Magistrát je nyní roztroušen hned po sedmnácti různých budovách, což není praktické ani ekonomické.

„V Pardubicích se hovoří o nové radnici, kde by byli všichni úředníci v jedné budově. To by bylo velmi pěkné a pro občany jistě prospěšné,“ říká opoziční zastupitel za ODS Petr Klimpl. „Málokterý občan může být se současnou situací spokojený,“ potvrzuje náměstek primátora Jan Řehounek.

Otázka tedy spíše zní, za co a kde úřad postavit. Zatímco první by částečně mohly řešit dotace z Unie, druhý problém se zatím politikům příliš nedaří posunout vpřed. O centrálním úřadu se totiž mluví už minimálně pět let. MF DNES nabízí čtyři možnosti, kde by mohl stát.

1.Automatické mlýny

Zřízení velké radnice v opuštěném průmyslovém areálu na břehu Chrudimky má několik výhod. Ta hlavní by byla ta, že by radní měli smysluplné využití alespoň pro část mlýnů. Navíc by zřejmě nebyl problém se sháněním dotací na opravu památky. Bez zajímavosti není ani to, že mlýny nejsou daleko od historické budovy radnice na Pernštýnském náměstí, kterou si město tak jako tak ponechá.

„Myslím si, že by to bylo elegantní řešení. Mohl by vzniknout architektonicky velmi zajímavý objekt. Navíc by radnice zabila hned několik much jednou ranou,“ řekl zastupitel za Pardubáky a architekt Milan Košař. Negativa jsou v tom, že areál zatím město ani nekoupilo a jeho dopravní dostupnost třeba vozy MHD není právě nejlepší.

2.Budova ČSOB Pojišťovny

O této variantě se začalo nahlas mluvit minulý týden. Pojišťováci se už do patnáct let staré budovy nevejdou, a tak chtějí stavět nové sídlo. Pardubicím by to stávající prý přenechali za zhruba 300 milionů korun. Veškeré debaty jsou teprve na začátku, ale už nyní se zdá, že hlavní výhodou odkupu ČSOB by bylo setrvání pojišťovny ve městě. Právě dohodou o prodeji totiž vedení firmy svou pardubickou adresu podmiňuje.

„V případě odchodu pojišťovny z Pardubic bychom přišli o stovky zajímavých pracovních míst. A předpokládám, že odchodem z Pardubic by pominul jakýkoliv důvod finančně podporovat sport, kulturu a další věci, na kterých se nyní firma podílí,“ říká Řehounek.

Výhoda zakoupení budovy by spočívala i v dobré dopravní dostupnosti či parkovišti pro 150 aut. Odborníci však upozorňují na vysokou energetickou náročnost budovy a náklady na její přestavbu.

3.Masarykova kasárna

Další opuštěný areál v širším centru města. Vojáci se do něj už nevrátí, a mnoho budov u sídliště Višňovka tak čeká na své využití.

„Nabídli jsme kasárna i ČSOB pro stavbu nového sídla. To se ale jejím zástupcům nelíbilo,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková, a doložila tak, že radní si s areálem nevědí rady. Přeměna na radnici by měla velké klady. Jednak by se město zbavilo těžko prodatelného majetku, určitě by nebyl problém do areálu umístit všechny agendy i více než 300 úředníků a také je místo dobře dopravně dostupné.

4.Areál zbourané „Prokopky“

O prázdné ploše se naposledy v této souvislosti mluvilo v roce 2011, kdy Společnost CPI Group, která areál vlastní, Pardubicím nabídla, že by tam magistrát postavila. Od té doby se však nápad nikam dál neposunul. Volné parcely sice leží v samém středu města, ale radnice má svých pozemků dost, a tak je zbytečné stavět na cizích.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

VIDEO: Chrudimská kriminálka zadržela celostátně hledaného Slováka

V Chrudimi zadrželi celostátně hledaného muže

Chrudimští kriminalisté se v polovině dubna dostali na stopu celostátně hledaného Slováka, kterého se jim také podařilo...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz