Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý týden se v kraji ztrácí tři lidé. Někteří zmizí beze stopy

  10:14aktualizováno  10:14
Během léta zmizí tři lidé do týdne. Někteří z nich se po nějakém čase ukáží sami, jiní se domů nevrátí už nikdy. Policisté pátrají po mladých lidech, kteří zmizeli na výletě, i po starších, kteří odešli z domova.
Po zmizelých lidech pátrají policisté. Ilustrační foto.

Po zmizelých lidech pátrají policisté. Ilustrační foto. | foto: Luděk Peřina

O minulém víkendu hasiči našli tělo pohřešovaného vodáka. Toho policisté i známí hledali od jedenáctého srpna. Mladík sjížděl s kamarádem řeku Chrudimku na gumovém člunu. Loď se ale na jezu v Tuněchodech obrátila a od té doby ho nikdo neviděl. Utonulé tělo se nacházelo v nepřístupném terénu, hasiči a policejní potápěči ho museli vyprošťovat.

Mladík byl jedním z 232 lidí, které policie v Pardubickém kraji hledá. Velká část z nich se skrývá před zákonem a uniká nástupu do vězení nebo pokutám.

Druhou část ale tvoří lidé, kteří odešli z domova a nikomu nic neřekli, ztratili se na houbách nebo na vodě. Nebo děti, které se rozhodly odejít z domova nebo utéct z výchovného zařízení. A právě těch během léta přibývá.

Policisté hledali během léta hned několik ztracených dětí. Jedním z nich byla i šestnáctiletá dívka, která odešla z domova. Se svou matkou žije na Vsetínsku, policisté ji ale našli až ve Svitavách.

"Našli ji krátce před pátou hodinou ráno, když se vypravovala na vlak. Slečna policistům vysvětlila, že měla v úmyslu odjet domů," uvedla tisková mluvčí svitavských policistů Anna Štegnerová.

Lidé se ztrácí v lesích i na festivalech

Se začátkem houbařské sezony přibývá i lidí, kteří se ztratí v lesích. Mobilní telefon s sebou nemají a tak se rozbíhá pátrací akce, do které se zapojí desítky lidí. Policisté se psy, dobrovolní hasiči a další desítky lidí nedávno hledali třeba houbaře na Litomyšlsku, který se ztratil svému kolegovi. Do akce přiletěl i vrtulník s termovizí. Nakonec ho policisté našli v Moravské Třebové. Byl zmatený, ale jinak v pořádku.

Během léta je také více lidí, kteří se ztratí na vodě nebo nějakém hudebním festivalu. A u takových případů je šance, že se v pořádku najdou, minimální. Špatně skončil například mladík, který se přátelům ztratil na festivalu Let it roll, který se konal nedaleko písníku Oplatil. Po několika dnech ho utopeného museli z písníku vylovit hasiči.

Velká část z pohřešovaných lidí se ale neztratí venku, zmizí ze svých domovů. Bez jediného slova opustí svoje blízké a odejde. To je třeba případ devětačtyřicetileté ženy z Pardubic. "Policisté ji po několika dnech našli v pořádku v klášteře na Kolínsku," uvedla tisková mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

To ale není příliš obvyklé. Lidi, kteří se rozhodli zmizet, často už nikdy nikdo nenajde. Stále zůstávají otevřené případy, kdy se po lidech slehla zem a jejich blízcí marně čekají na sebemenší informaci. Někteří přitom prožívají velké utrpení, protože o nich nemají žádné zprávy celá léta.

Stává se i to, že nejbližší příbuzní pohřešovaných zemřou, aniž se dozvědí, co se s jejich blízkými stalo.

Zvláštní skupinu zmizelých tvoří lidé, kteří nechají svým blízkým dopis na rozloučenou. Důvody jsou různé - už nevidí smysl života, nebo se dostali do dluhů. "Pátrání po nich musí proběhnout velmi rychle, většinou se do něj zapojí hodně lidí, nasadí se i vrtulník," sdělila policistka Ivana Baláková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Najdete na iDNES.cz