Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý týden se v kraji ztrácí tři lidé. Někteří zmizí beze stopy

  10:14aktualizováno  10:14
Během léta zmizí tři lidé do týdne. Někteří z nich se po nějakém čase ukáží sami, jiní se domů nevrátí už nikdy. Policisté pátrají po mladých lidech, kteří zmizeli na výletě, i po starších, kteří odešli z domova.
Po zmizelých lidech pátrají policisté. Ilustrační foto.

Po zmizelých lidech pátrají policisté. Ilustrační foto. | foto: Luděk Peřina

O minulém víkendu hasiči našli tělo pohřešovaného vodáka. Toho policisté i známí hledali od jedenáctého srpna. Mladík sjížděl s kamarádem řeku Chrudimku na gumovém člunu. Loď se ale na jezu v Tuněchodech obrátila a od té doby ho nikdo neviděl. Utonulé tělo se nacházelo v nepřístupném terénu, hasiči a policejní potápěči ho museli vyprošťovat.

Mladík byl jedním z 232 lidí, které policie v Pardubickém kraji hledá. Velká část z nich se skrývá před zákonem a uniká nástupu do vězení nebo pokutám.

Druhou část ale tvoří lidé, kteří odešli z domova a nikomu nic neřekli, ztratili se na houbách nebo na vodě. Nebo děti, které se rozhodly odejít z domova nebo utéct z výchovného zařízení. A právě těch během léta přibývá.

Policisté hledali během léta hned několik ztracených dětí. Jedním z nich byla i šestnáctiletá dívka, která odešla z domova. Se svou matkou žije na Vsetínsku, policisté ji ale našli až ve Svitavách.

"Našli ji krátce před pátou hodinou ráno, když se vypravovala na vlak. Slečna policistům vysvětlila, že měla v úmyslu odjet domů," uvedla tisková mluvčí svitavských policistů Anna Štegnerová.

Lidé se ztrácí v lesích i na festivalech

Se začátkem houbařské sezony přibývá i lidí, kteří se ztratí v lesích. Mobilní telefon s sebou nemají a tak se rozbíhá pátrací akce, do které se zapojí desítky lidí. Policisté se psy, dobrovolní hasiči a další desítky lidí nedávno hledali třeba houbaře na Litomyšlsku, který se ztratil svému kolegovi. Do akce přiletěl i vrtulník s termovizí. Nakonec ho policisté našli v Moravské Třebové. Byl zmatený, ale jinak v pořádku.

Během léta je také více lidí, kteří se ztratí na vodě nebo nějakém hudebním festivalu. A u takových případů je šance, že se v pořádku najdou, minimální. Špatně skončil například mladík, který se přátelům ztratil na festivalu Let it roll, který se konal nedaleko písníku Oplatil. Po několika dnech ho utopeného museli z písníku vylovit hasiči.

Velká část z pohřešovaných lidí se ale neztratí venku, zmizí ze svých domovů. Bez jediného slova opustí svoje blízké a odejde. To je třeba případ devětačtyřicetileté ženy z Pardubic. "Policisté ji po několika dnech našli v pořádku v klášteře na Kolínsku," uvedla tisková mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

To ale není příliš obvyklé. Lidi, kteří se rozhodli zmizet, často už nikdy nikdo nenajde. Stále zůstávají otevřené případy, kdy se po lidech slehla zem a jejich blízcí marně čekají na sebemenší informaci. Někteří přitom prožívají velké utrpení, protože o nich nemají žádné zprávy celá léta.

Stává se i to, že nejbližší příbuzní pohřešovaných zemřou, aniž se dozvědí, co se s jejich blízkými stalo.

Zvláštní skupinu zmizelých tvoří lidé, kteří nechají svým blízkým dopis na rozloučenou. Důvody jsou různé - už nevidí smysl života, nebo se dostali do dluhů. "Pátrání po nich musí proběhnout velmi rychle, většinou se do něj zapojí hodně lidí, nasadí se i vrtulník," sdělila policistka Ivana Baláková.
Nejčtenější

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Za utýrání seniora, který mu poskytl azyl, dostal recidivista 11 let

Martin Krpálek přichází před soud

Dvaačtyřicetiletý Martin Krpálek dostal jedenáct let vězení za utýrání muže, který mu poskytl azyl po návratu z...

Pardubickým radním se daří získávat pozemky pro terminál

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Zdá se, že by v Pardubicích mohlo už příští rok začít růst nové autobusové nádraží. To radní nazývají terminálem B,...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Najdete na iDNES.cz